Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Emisioni për Skënderbeun, kërcënohet gazetarja Rudina Xhunga. Ja çfarë shkruan

rudina xhunga

TIRANE– Pas debatit të ashpër për ‘mbulimin’ e monumentit të Skënderbeut, gazetarja Rudina Xhunga ka marrë disa mesazhe kërcënuese. Ka qenë vet Xhunga ajo që ka bërë të ditur këtë fakt, ndërsa theksoi se kishte marrë disa mesazhe pas emisionit lidhur me debatin në fjalë.

Nga: Rudina Xhunga
Secili ka të drejtë të jetë i pakënaqur dhe ta shprehë këtë, por e drejta e tij mbaron, kur shprehja e pakënaqësisë cenon, lëndon, dëmton, prek dhe vret tjetrin. Sikundër mbaroi e drejta e një personazhi që zgjodha mes disave, të cilët më kërcënonin dhe masakronin në mesazhe.

Ky quhet Skënder. Jo SkënderBeu, por Skënder Ndosha.
Është nga Fushë-Arrëza, jeton në Greqi, ku është i vetëpunësuar.
Më akuzon që po shes gjakun e të parëve të tij, që unë nuk ia njoh dhe pastaj i kthehet të parëve të mi, të vdekurve të mi, të gjallëve të mi dhe më sqaron gjerë e shtruar, fantazinë e tij për ç’do u bëjë atyre.

Skënder Ndosha, nga Fushë-Arrëza, që jeton në Greqi dhe është i vetëpunësuar, mund të jetë një prej 1000 mesazheve që erdhën. Nuk është e vërtetë që unë nuk i lexoj, nuk është e vërtetë që nuk më lëndojnë, nuk është e vërtetë që nuk më ndikojnë. Dhe nuk është e vërtetë që ky është çmimi i të qenit publik dhe mund ta lë veten të ma shënjojnë ditën, këta si ky.

Ndaj të them Skënder Ndosha, që do të të padis, por jo në Fushë-Arrëz. Në Greqi, aty ku je i vetëpunësuar dhe jeton në FB tënde. Nuk do të të mbyll faqe FB. Mbaje ta kesh. Unë kam kontribuar që ti të jetosh më mirë aty ky je, me gjithë emisionet e mia për shqiptarët e Greqisë.
Tani meqë i je vënë të gjallëve dhe të vdekurve të mi, unë vij e të gjej dhe të kërkoj deri në fund, ligjërisht. Dhe dua të jap një tjetër kontribut, për t’u treguar vendin, atyre si ty. Atyre si ty që guxojnë të hyjnë në varret e të dashurve dhe dhomat e fëmijëve me fjalët e tyre të ndyra, atyre si ty, që po i lamë, do vijnë edhe me armët e tyre.
Dhuna nuk mbaron, kur të mbaroj unë, sepse unë vdes përditë, kur e lë dhunën të më pështyjë. Dhuna në fillim pështyn, pastaj vret. Ndaj Skënder Ndosha nga Fushë-Arrëza dhe shokët e tij, duhet ta mendojnë mirë, kur guxojnë dhe lëshojnë të pëgërat e tyre në publik./dritare.net
(ed.me/BalkanWeb)


Komente ( 17 )

 • Fajin e ka Akademia e Shkerdhatave e Shqyerise qe beri sehir 30 vjet trazicion kur shqipfolesit jane kthyer ne kriminela per nga veprimi dhe per nga komunikimi. Sepse komunikimi reflekton gjendjen sociale te individit dhe shoqerise! Nuk kercenohet apo ofendohen ajo qe krijon debatin por ata qe e shkaktojne problemin!

 • Duhet te qartesohet nje her e mir se kush eshte terrorist. Edhe ne kohen e gjergj kastriotit terorista kan qene paraardhesit e ketyre terroristave qe kerrcenojn me terror per te arritur qellimet e veta. Kete po themi ne muslimanet qe gjergj kastrioti i ka masakruar muslimanet per te arritur qellimet e tia dhe nuk eshte pa lidhje qe kerrcenimet vine nga mbeshtetesit e gjergjit keta keshtu jane terrorist dhe terrorin e kane si mburrje. po te analozosh shqiperine njerzit me terrorista jane ne mirdit gjakmarrjet aty bejne gerdine dhe kjo verteto. se keta me prejardhje krishtere jane me ideologjine e kryqezatave po jo dole kunder keta te masakrojne. une nuk kam simpati per rudina xhunga por kjo qe po bejne keta te krishteret eshte terrorizem dhe jam kundra ketyre dhe se lufta ndaj ketyre eshte pak, cdo lexuesi e ftoj te gjykoj kete rast me qetesin e tij dhe te jap konkluzionet e tij. e denoj rende kete veprim te rrymave krishtere.

 • Qendro Rudina.Je zonje dhe trimereshe e vertete.Vertete je shqiptare.
  Mos u merzit per qejt qe lehin se ata tjeter nuk dine

 • O Skender trutredhuri kush po thote pervec teje dhe disa budallenjeve dhe percaresve e tradhetareve te shitur se shqiptaret qenkan turq greke latin sllave.
  Shqiptaret jane vetem shqiptare te cilesdo fe qofshin.
  Skender halabaku dhe te gjithe ju si ky lexoni hulumtoni dhe mesoni se shume kombe ne bote nuk kane vetem nje fe por dy e me teper.
  Skender ti dhe ata si ti jeni njerez pa tru jeni per tu vajtuar.
  Ty dhe atyre si ti u bie me mire qe ne Greqi e gjetiu te beni ate qe beni-punet me te rwnda e me te felliqta se tjeter nuk dini dhe merreni ndonje lek.
  Skender dhe ju te gjite ju si ky mos e futni hunden aty ku shqisa juaj nuk e dallon se eshte mjalte apo m.t.
  Skender dhe te gjithe skenderat shkoni ne gjume se neser ju presin pune te renda
  Haj medet na mbyten budallenjt

 • Flm per mbeshtetjen kur i dexhova duke then per shqiperin turqi evropjane mu erren syt ishte me mir tme vrasin .se shqiptari eshte e provuar 50 miljon vjet ne keto troje dhe eshte identifikuar nje jet me an te identitetit kombetar dhe kurr ska pranuar te identifikohet nepermjet besimit ma kurr . Shqiptari ka qen shqiptar eshte shqiptar dhe do vdes shqiptar pavarsisht besimit dhe jemi e vetmja rrac qe kemi luftuar ndaj te tre feve qe kan ekzistuar per kete vatan dhe te dalin sot ne 2017 dhe te thon se shqiptaret jan turq grek dhe latin e sllav ne baz te besimit eshte krim eshte turp .dhe ne cilin do shtet te botes me pa ndodh do kishin dal nga studia me hekura ne dor .dhe do ishin shpallur tradhtar ose me pa qen te erdogani do ishin pushkatuar pa gjyq ne emert te popullit e kombit .dhe ketu tregojne karakterin e tyre qe ata kan te drejte te shajne dhe te na ofendojne nenen shqiperi kombin ton herojt tan dhe gjakun e te parve tan qe dhan jeten per keto troje dhe ne si popull i ketij kombi skemi asnje te drejt ti ofendojme .nuk me intereson qeshtja e feve un thom te jen kisha e zhamia thjesht te jen ne gjuhen komtare gjuhen shqipe dhe mos te cenojne qetsin publike qe sot populli shqiptar nuk e ka nga kishat e gjamit se dalin priftat e hozhet duke bertit ne mikrofon dhe duke ju ren kumonve si me pas shejtanin ne bark pa shikuar qetsin poblike pa menduar se populli me gjith keto probleme qe ka ka nevoj per qetsi dhe sot nuk e ka populli shqiptar nuk mund te flej se prifti bertet ne njeren an ne mikrofon ju bie dhe kambanave hozha ne krahun tjeter .si me qen para 2000 vjeteve kur skishte komunikim dhe qdo gje u bente nepermjes hozhes e priftit .shqiperia sot eshte kthyer ne shtetin me numrin me te madh kishash e zhamish qe ne nje shtet ne bot ku ne shqiperi nuk ka nje spital te sakt nuk ka drita uj dhe vende pune kurse per incektet fetare qe paguhen nga taksa e popullit shqiptar dhe duke i paguar nga paret e takspagusit shqiptar .dhe si priftat si hozhet duke na ofenduar si komb dhe heronjt tane ashtu dhe gjuhen ton dhe me paret e taksave te popullit tan po bejne dhe shkombtarizimin e kombit ton .kishat jan ndar greke italiane zhamit shum nga keto mogole turke dhe nje pjes po bejne mrekushi duke mbrojtur kombin por si len se gjithmon po i akuzojne .sikur do bej kjo zonja siper me meje
  Po se din kjo zonja qe ta kishte ber ate emisjon ne greqi ose turqi po them keta du shtete qi kjo mbron interesat e tyre ne shqiperi .mjesi do e kishte qelur ne birucat e pulicis dhe von do dilte nga burgu .mos te them se sdo dilte kurr .e gjall.zoti bekofte shqiptaret ku do qe jan dhe gjuhen dhe kombin shqiptar .

 • O plerat e mbetjeve Mongole qe keni zaptuar tokat shqiptare. Ju dhiefsha te gjitha fete si te tuajen edhe te gjitha fete e tjera qe keni ngelur me perce si juve edhe ata te krishteret me fustan te zi. Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria.

 • si gazetare ke pergjegjsi dhe keto gjera ndodhin kur ju jep hapesire mediatike anti shqiptareve dhe atyre qe perfaqsojn regresin.

 • O “gjykates”.
  Me sa duket ti e ke filluar shkollen ne ndonji medrese prandaj nuk din as te shkruash shqipen.
  Jane nje grusht budallenjesh te pa shkolle si puna jote qe sherbejne tipave si ky hoxha.

 • Tani Rudina merre antishqiptarin e vetedeklaruar Dritan Hila dhe shkoni ne Amerike tek gjyshi i tij.

 • O plehera dhe ju o mbetje te komunizmit! Doni ti ngrini vetet tuaja duke ulur dhe perbaltur te tjeret. U gjet nje shkak per te sulmuar edhe muslimanet shqiptare, se deri me sot nuk kishit se ku te kapeshit. Me te vertete qe ata qe shajne muslimanet dhe fene tone jane me te degjeneruarit ne familjet dhe shoqerine e tyre. Kjo propagande “perça dhe sundo” ka shkaterruar popuj te tere, ku ne fakt vet inisjatoret jane me te degjeneruarit e shoqerise. Mjere per ju kur t’ju vije vdkeja ne fyt e te jepni llogari per veprat tuaja, por atehere pendimi nuk ben dobi!

 • Nuk eshte skenderi ppr aleksandri gjoku marku pjetri nduja milloshi gjeca ndrea i malsise katolike qe te kercenojne.funderrinat pa shkolle te agron gjokamrkut me shoke dhe ndoces kaubojsit qe sdi te lidhi dy fjale.merri leket rudine se e meritojne si demshperblim.

 • ti e rraca jote nuk din me ba gja tjeter veq me fut njerez neper burgje,me gjej edhe mu e hajde ma rruj

 • Shume mire te ka thene.

  Ftove ne emision 2 qelbesa te ndyre islamik.

  Ti je nje nga vemiet e shumta te medias se kapur shqiptare.

  Mos shkruaj me shkrime se nuk te mbeshtet njeri.

 • D

  Runi ik e lexo ne nji liber mer pallosh se nuk shtyhet jeta tu nigju hoxhe injoranta

 • Hej bella monella.
  Ate qe te mbjellesh do te korresh.
  Merre ate burrin tand e meqense nuk ju pelqen Europa shkoni ne arabi sepse atje asht vendi huej.
  Ti me programin tend te kazanit mediatik je ketu vetem per te ndezur zjarre mes shqiptarve.
  Zoti ju marrte edhe syte se mendjen jua ka marre.

 • Mire ta ka bere o kazan plehrash.
  Perderisa grumbullon plehra per te beren nje emision te tille qe vjell vrer kunder shqiptarve e meriton nje gje si ajo qe te shkruan Skenderi.
  Ne jemi ne keto troje nga mijera vite ndersa ti dhe plehrat qe ti zgjedh nuk do te mund te na perfaqsoni kurre derisa te zhdukemi.