Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

EMRAT/ Ilaçe kontrabandë në farmacitë që menaxhonin, dy biznesmenë në pranga (Foto)

TIRANE – Dy persona kanë rënë në prangat e policisë në Tiranë për kontrabandë medikamentesh farmaceutike.

Në zbatim të Planit të masave “Pangea X”, për goditjen e aktivitetit kriminal të shkeljes së të drejtave të pronësisë industriale/intelektuale për produktet farmaceutike të falsifikuara”, në kuadër të operacionit policor “Pangea X”, sektori për Krimin Ekonomik dhe financiar në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësorë Tiranë, arrestuan në flagrancë shtetasit: – Enval Xhoxhi, 31 vjeç, banues në Tiranë dhe  Kozeta Ylli, 47 vjeçe, banuese në Tiranë.

Arrestimi i shtetasve të sipërpërmendur u krye pasi, këta shtetas ushtronin tregtim dhe transportim të mallrave që janë kontrabandë në farmacitë që menaxhonin.

Janë sekuestruar në total në cilësinë e provës materiale 90 medikamente farmaceutike kontrabandë :

– 42 medikamente farmaceutike të gjetura në farmacinë që menaxhonte shtetasi Enval Xhoxhi.

– 48 medikamente farmaceutike kontrabandë të gjetura në farmacinë që menaxhonte shtetasia Kozeta Ylli.

Materialet proçeduriale iu kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, në ngarkim të shtetasve të sipërpërmendur, për veprat penale “Tregtim dhe transportim i mallrave kontrabande”,  “Fshehje të ardhurave dhe Shkelje e të drejtave të  pronësisë industriale/intelektuale, parashikuar nga nenet 178, 180 dhe 149/a të Kodit Penal.

 (e.f/BalkanWeb)


Komente ( 3 )

  • Mirë e bëjnë që sjellin kshu ilaçesh se të gjithë do t’i donin ilaçet më të mira se këto që janë në treg. Edhe këto ilaçe nuk janë të falsifikuara por janë të paregjistruara. Edhe ata që i kanë kapur një ditë do të shkojnë t’ia kërkojnë vetë ilaçet e sjella nga jashtë se këtu po pimë vetëm miell dhe niseshte.

  • Kontrabande?
    Pa na jepni vleren ne leke te ketyre ilaceve dhe krahasini pastaj me kontrabanden qe nuk behet fare fshehur se ka mbeshtetje nga te fortet.

  • Hajde kontrabande hajde, po ikni kapni ndonje magazine se late nam…