Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Mijëra të mitur shqiptarë të moshave 7-17 vjeç kanë ndërmarrë udhëtime të rrezikshme si azilkërkues të pashoqëruar në Europë – një fenomen që nxitet nga papunësia kronike, mungesa e perspektivës dhe humbja e shpresës për një të ardhme më të mirë mes familjeve shqiptare. Përgjatë 4 viteve të fundit,...

Rreth 60 milionë të rinj që jetojnë në vende të prekura nga konflikti ose fatkeqësitë natyrore janë analfabetë dhe janë të nevojshme më shumë investime në arsim për të luftuar krizën, deklaroi të mërkurën Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF). Sipas gjetjeve të UNICEF-it, gati 30 për...

MAT – Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Mat mëngjesin e djeshëm. Një fëmijë 4-vjeçar ka rënë në pusin pranë banesës së tij dhe si pasojë ka gjetur vdekjen. Trupi i të miturit u gjet nga familjarët ditën e djeshme.  Menjëherë është ngritur grupi hetimor ku nga verifikimet paraprake...

EGJIPT- Ministria e Shëndetësisë e Egjiptit njofton se qindra nxënës janë shtruar në spital pasi që dyshohet se janë helmuar nga ushqimit në shkollë këtë javë. Autoritetet zyrtare raportojnë se bëhet fjalë për 2.262 fëmijë nga tetë shkolla në provincën jugore, Sohag. “Daily Mail” shkruan se nxënësit kanë shfaqur...

Pavarësisht “debatit” mes prindërve apo të afërmeve rreth karakterit apo inteligjencës se kujt i ngjan fëmija, shkenca duket se i ka dhënë përgjigje kësaj pyetje, pavarësisht se debati do jetë i pranishëm në familje. Prindërit duan të marrin meritat vetëm për cilësitë e mira të fëmijës, por kur vjen...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.