Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Publikohet një studim i detajuar mbi gjendjen e mediave në Serbi. Sipërmarrës të afërt me qeverinë kontrollojnë mediat, tenderat jepen tek mediat e afërta me qeverinë. Tregu i mediave në Serbi është shumë i përqëndruar dhe krerët shtetërore nën presidentin Vuçiç ushtrojnë një ndikim të konsiderueshëm në raportimin mediatik...

NGA BERND BORCHARDT Është kënaqësi të jem këtu sot, për të diskutuar mbi lirinë e shprehjes në media, pak përpara zgjedhjeve parlamentare të këtij viti. Shqipëria ka një treg mediatik të hapur dhe të lirë. Ky pluralizëm u ka dhënë oksigjen proceseve demokratike pas ndryshimeve të ‘90-s dhe ka...

NGA EDI LESI* Një kob i zi ka mbërthyer rilindjen, çka vihet re në rrathët edhe më të rënduar të Edi Ramës, dallohet në një si gjendje mortore në ministra e drejtues. Një pezëm i madh, sikur kanë humbur një njeri të afërt, që pas arrestimit të Emiliano Shullazit....

Nga: ILIR KALEMAJ* Transformimi global i medias po pëson një revolucion si në lloj, ashtu edhe në strukturë. Veçanërisht domethënëse është metamorfoza që po pëson shtypi i shkruar përkundër konkurrencës gjithnjë në rritje të botës televizive dhe mbi të gjitha internetit dhe aftësisë së tij divulgative nëpërmjet burimeve të...

PRISHTINE- Kosova ka shënuar përkeqësim në lirinë e mediave, krahasuar me një vit më parë. Organizata Freedom House ka publikuar të mërkurën raportin e përvitshëm për lirinë e shtypit në botë, i cili mbulon 199 vende dhe territore. Kosova sivjet zë vendin e 100-të, krahasuar me pozitën numër 98...

TIRANË- 24-vjetori i Rilindjes Demokratike, gazetës së parë opozitare ka mbledhur sot në mbrëmje, personalitete të shumtë, publicistë e politikanë. Nga ceremonia e organizuar për këtë rast, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha se përveç 3 majit, ditës Ndërkombëtare të Shtypit të shpallur nga OKB-ja, Shqipëria feston edhe...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.