Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

TUNIZI- Mbi 300 njerëz janë arrestuar natën e shkuar në Tunizi, ku njerëzit kanë dalë në rrugë për të protestuar kundër masave të kursimit, të ndërmarra nga qeveria. Policia ka përdorur gazin lotsjellës kundër turmave të zemëruara për rritjen e çmimeve të produkteve bazë. Ushtria është shpërndarë githandej për...

TUNIZI- Të paktën 14 persona kanë humbur jetën dhe 51 të tjerë janë plagosur pas një aksidenti automobilistik. Mësohet se një kamion dhe një autobus i transportit publik janë përplasur pranë Kasserine (qendër-perëndim). “Bilanci i përkohshëm i këtij aksidenti është 14 të vdekur, në mesin e viktimave edhe drejtuesi...

TUNIS- SHBA-ja i dhuroi sot Tunizisë materiale ushtarake me vlerë prej 20 milionë dollarë për përforcimin e kapaciteteve të ushtrisë së saj në kuadër të luftës antiterrorizëm, njoftuan sot disa përgjegjës. Tunizia morri sot një sistem të plotë të mbikëqyrjes dhe të informimit, të përbërë nga avionë të tipit...

PARIS-Kryeministri i Tunizisë, Habib Essid, vendi i së cilit po përballet me një valë trazirash të shkaktuara nga një situatë sociale dhe ekonomike mjaft e vështirë, u shpreh se situata nuk mund të merrte një zgjidhje të menjëhershme me një të rënë të “shkopit magjik”, duke sqaruar se demokracia...

TUNIZI – Tunizia njoftoi mbylljen, për një periudhë 15 ditore të kufirit tokësor me Libinë, pas situatës kaotike të krijuar pas sulmit terrorist ku mbetën të vrarë 12 roja të gardës presidenciale, në qendër të Tunizit. “Këshilli i sigurisë kombëtare i kryesuar nga kreu i shtetit, Beji Caid Essebsi...

TUNIZI – Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur sot në kryeqytetin e Tunizisë, duke shkaktuar 11 viktima. Mediat lokale bëjnë të ditur se autobusi që transportonte rojet presidenciale ka shpërthyer në shëtitoren Avenue Mohamed V në Tunis. Sipas dëshmitarëve, 11 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur. Ambulancat ndodhen...

TUNIZI- Autoritetet në Tunizi thanë sot se e kanë arrestuar një numër të të dyshuarve lidhur me sulmin terrorist të 26 qershorit, në një plazh në jug të kryeqytetit Tuniz. Ministri i brendshëm, Najem Gharsalli, më tutje ka theksuar se policia ende po zhvillon hetime, nëse ndonjëri prej të...

PARIS– Disa vende dhe institucione ndërkombëtare bënë thirrje për bashkim “kundër barbarisë” pas atentateve që shkaktuan më shumë se 60 të vdekur në Tunizi, Kuvajt dhe në Francë ku një personi iu pre koka, ditë faljesh për myslimanët. Lidhja Arabe theksoi se të tilla akte terroriste dhe me bomba...

TUNIZI-Qeveria e Tunizisë ka shpallur sot se do te mbyllë 80 xhami që nuk janë nën kontroll të qeverisë. Vendimi vjen një ditë pasi një person i armatosur vrau 39 vetë në një resort bregdetar në këtë vend. Kryeministri i Tunizisë, Habib Essid, i ka akuzuar xhamitë se e...