Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Fenomen i pazakontë në Turqi, shiu i meteorëve ndriçon qiellin në qytetin antik

perseidit_2012

TURQI –  Në qytetin antik Blandus në Ushak të Turqisë ka ndodhur një fenomen i pazakontë. Një shi meteorik është parë dhe ka mahnitur qytetin sipas Anadolu Agency.

Shiu spektakolar i meteorëve Perseida, i cili mbrëmë ndriçoi qiellin, ishte i dukshëm mbi qytetin Ushak të Turqisë.

Perseidat që paraqesin tufë meteorësh ku burimi ndriçues i dukshëm gjendet në konstelacionin Persej, paraqet një nga shirat më të bukur dhe më aktiv të meteorëve gjatë vitit, të cilat janë të dukshme në truallin e Tokës.

Tufa meteore zgjat dy dekadat e fundit, por intensitetin e vet më të madh e arrin më 12 gusht, kur Toka në orbitën e vet kalon përmes resë së grimcave si rezultat i shpërbërjes së kometave.

Të pasionuarit e universit dhe yjeve pikërisht këtë natë, duke vëzhguar qiellin nga lartësitë malore, ishin dëshmitarë të pamjeve të pazakonta qiellore.

(BalkanWeb)


Komente ( 1 )

KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .