Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Fituesi i çmimit Nobel, Bob Dylan akuzohet për plagjiaturë

1042

SHBA – Një shkrimtare dhe gazetare akuzon Bob Dylan për plagjiaturë. Legjenda e muzikës rock, në fjalimin e tij të pranimit të çmimit Nobel për Letërsinë në Suesi ka marrë pjesë të cituara nga romani “Moby Dick”.

Andrea Pitzer, e cila ka analizuar fjalimin e rokerit për gazetën “Slate”, thekson se ka gjetur ngjashmëri të forta mes referencave të Dylan në romanin “Moby Dick” dhe analizës së një faqe interneti për studentë në fushën e letërsisë, “SparkNotes.

Andrea Pitzer
Andrea-Pitzer
Sipas saj fjalimi i Bob Dylan përmban 20 referenca të romanit “Moby Dick” që i ngjajnë shumë analizës së “SparkNotes”. Pitzer kujton se Dylan prej shumë kohësh ka praktikuar përshtatjen e muzikave apo pasazheve letrare në këngët e tij shkruan The Guardian.

“Dylan është shumë i varur nga kjo formë pune, sa që të kërkosh burimet e tij është shndërruar në një industri të vërtetë”, theksoi ajo. Të frymëzohesh nga vepra të tjera është më e shpeshtë në muzikë sesa në letërsi, ku edhe akuzat për plagjiaturë mund edhe të dëmtojnë reputacionin”- ka thënë Andrea Pitzer.

Ndërsa sekretarja e përhershme e Akademisë Suedeze, Sara Danius e cilësoi fjalimin e këngëtarit si të jashtëzakonshëm dhe elokuent.
(er.cu/BalkanWeb)


Komente ( 5 )

 • Jo me kot i thone popull i zgjedhur! Nuk ka fushe te jetes ku ebrejte te mos jene te perfajqesuar edhe ne muzike kane gjigandin e muzikes Bob Dylan alias R. Zimmerman. Natyrisht ebrejt jane bere te tille fale punes dhe zgjuarsise karakteristike. Suskesi sjell inat dhe madje urrejtje sikurse edhe shihet qarte nga jarget plot urrejtje anisemite te islamikeve fashisteve konspiracionisteve madje edhe komunisteve pamvarsisht se babai i tyre shpirteror (Marksi) ishte vete cifut…!!!

  • jon

   Si popul i zgjuar le te permendim disa emera: Si ky dhe gjithe Hollivudi i fameshem, apo komunista si Marksi apo Trocky, terrorista financiare si Sorros, politikane te famshem si Netanyahu apo “kasapi i Lebanise” Sharon ose dyshja kriminele Sarkozy Cameron, apo pidofilet e famshem si A Weiner Jeff Epstein. Nqs kam harruar ndonje ma thuaj. por une kam rrespekt per disa cifute qe ti mund te mos kesh degjuar. Si B Feidman, Brother Nathanail, N Finkelstein etj

  • Baca a e di pse Cifutet urrejne Jezu Krishtin? Sepse Krishti solli fjalen e zotit per te gjithe, dhe tha se nuk ka popull te zgjedhur, para zotit jane te gjithe njesoj. Ndersa, sa per ate se qenkan te “zgjuar e talentuar” ndiq burimin e parase qe te shohesh si behen keto pune. Bolshevizmi ishte nje komplot citut per te masakruar popullin Rus. Mbi 85% e qeverise se pare sovietike ishte me cifute.

   • jon

    Shume e drejte. Po kush perpiqet te mesoje nga historia. Pikerish qellimi i ketyre cmimeve eshte qe njerezit ne mos kujtojne historine. Po le ti japim pak merite Bob. Me heshtjen e tij dhe me mos marrjen e cmimit per nje kohe te gjate do te thote qe dhe vete se pranoi kete cmimin. Kejo s’ka rendesi per median cifute. Rendesi kane shiferat kur thone se 35% te cmimeve te tilla i marrin ata, pra cifutet s’jane vetem viktima( 6 miljon) por edhe te sukseshem ne jete.

 • jon

  Sa mire e the: Industri e Genjeshtera. Si gjen dot fillin.E kane ne gjak (DNA) . Kejo eshte nje nga arsyet qe rraca cifute eshte dy here me shume skicofrene se cdo rrace tjeter. Genjeshtera, vjedhje, vrasje, korrupsion,degjenerim terrorrizem, fallcifikim. Djalli ne Toke.

KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .