Argjentina është pranë eliminimit nga Botërori që në fazën e grupeve. Skuadra e drejtuar nga Jorge Sampaoli është turpëruar sot me rezultatin 0-3 nga Kroacia, duke grumbulluar vetëm 1 pikë pas 2 ndeshjeve të para në Grupin D.

Ndërkohë skuadra ballkanase ka siguruar kualifikimin për fazën e nokautit. Ndeshja nisi si e barabartë por një gabim i portierit Caballero në fillimin e pjesës së dytë ndëshkoi albiçelstët’.

Argjentina rriti ritmin, por atëherë kur nuk pritej, ekzaktësisht në minutën e 80-t, Luka Modric dyfishoi rezultatin. Nga ky moment ‘albiçelestët’ humbasin toruan, për të ardhur në minutën e parë shtesë të kohës së rregullt kur Kroacia do të bënte ç’të dojë në zonë për të shënuar të tretin me Rakitiç.

Ndërkohë kjo është renditja aktuale e Grupit D

[team_standings 796685]

Argjentinë 0-3 Kroaci

Komenti i ndeshjes

90+4′ Përfundon takimi

90+1′ Rakitiç shënon golin e tretë

80′ Modric supergol, Kroacia në avantazh të dyfishtë

53′ Rebic nuk fal pas një gafe te portierit Caballero duke realizuar fluturimthi

46′ Nis pjesa e dytë

45+2′ Të dy ekipet kanë patur raste të pastra shënimi, por në fund pjesa e parë është mbyllur pa gola

1′ Ka nisur takimi

Do të luhet në orën 20:00 në stadiumin “Nizhny Novgorod” ndeshja e vlefshme për Grupin D të Botërorit mes Argjentinës dhe Kroacisë.

Një takim ku amerikano-latinët do të kërkojnë me ngul fitoren pas barazimit 1-1 me Islandën, ndërsa ballkanasit do të ishin të kënaqur edhe me 1 barazim, duke parë se morën 3 pikët kundër Nigerisë.

Pritet spektaklë në fushë pasi në njërin krah do te jetë Messi me shokë, ndërsa nga ana tjetër Modric, Rakitic, Mandzukic e të tjerë.

Formacionet titullare

Argjentina: CABALLERO, MERCADO, TAGLIAFICO, ACUÑA, MESSI, MEZA, MASCHERANO, Pérez, OTAMENDI, SALVIO, KUN AGUERO

Kroacia: SUBAŠIĆ, VRSALJKO, STRINIĆ, PERIŠIĆ, LOVREN, RAKITIĆ, MODRIĆ, BROZOVIĆ, MANDŽUKIĆ, REBIĆ, VIDA