Anglia ka siguruar kualifikimin në gjysmëfinale të Botërorit pasi sot ka mundur Suedinë me rezultatin e pastër 2-0.

Skuadra e drejtuar nga Sauthgate e nisi vrullshëm takimin duke kërkuar me aksione të njëpasnjëshme golin, të cilin e gjeti në minutën e 30-t pasi një goditje të saktë me kokë të Maguirre.

Pjesa e parë do të mbyllej me këtë rezultat, ndërsa në fraksionin e dytrë të lojës, ekzaktësisht në minutën e 59-t, Alli do të shënonte golin e dytë për Anglinë.

Suedia u përpoq të rifutej në lojë, por aksionet e tyre nuk gjetën konkretizim dhe në këtë mënyrë u larguan nga Botërori në fazën çerekfinale.

Theksojmë se Anglia, e cila prej shumë vitesh nuk arrinte në këtë fazë, në gjysmëfinale do të ndeshet me fituesin e çiftit Kroaci-Rusi.

Suedi 0-2 Angli

Komenti i ndeshjes

90+4′ Përfundon takimi

59′ Dele Alli shënon golin e dytë për Anglinë, realizon me kokë

46′ Nis pjesa e dytë

45′ Mbyllet pjesa e parë

30′ Zhbllokohet takimi, Maguirre kalon në avantazh Anglinë, realizon me kokë

1′ Ka nisur takimi

Në orën 16:00 në stadiumin “Cosmos Arena” do të luhet çerekfinalja e Botërorit mes Suedisë dhe Anglisë.

Skuadra nordike e drejtuar nga Anderson pretendon të vazhdojë paraqitjet pozitive në “Rusi 2018” dhe të sigurojë një biletë për te 4 skuadrat më të mira, por për të bërë këtë duhet të mposhtin ‘Tre Luanët’ të cilët synojnë të rikthehen në shtëpi me trofeun prestigjioz.

Sa i takon formacioneve Suedia nuk ka ndryshuar nga takimet e tjera, ndërsa Anglia ka zgjedhur të startojë pa Marcus Rashford.