Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

“Gjithçka u bë, s’e kthej dot më pas”, fjalët e fundit që i tha vëllait 65-vjeçari që vrau gruan dhe veten (Foto)

VRASJE-NE-KAMEZ

TIRANE- “Gjithçka u bë, se kthej dot më pas”. Kjo ka qenë e vetmja frazë që Halil Lita i kishte thënë vëllait të tij pasi kishte vrarë bashkëshorten në banesën e tyre. Gazetarja Klodiana Lala raporton në një lidhje direkte për ‘News24’ nga vendi i ngjarjes, Kamza, detaje të reja lidhur me krimin e dyfishtë, ku 65-vjeçari Lita vrau gruan e tij Dije Lita me kallashnikov, e më pas i dha fund jetës. Krimi makabër ndodhi paraditen e sotme në zonën e njohur si frutikulturë, në një vilë tre katëshe ku banonin të vetëm burri dhe gruaja, pasi 3 vajzat ishin të martuara dhe 2 djemtë emigrantë.

“BalkanWeb” mëson se familja Lita ishte shpërngulur prej shumë vitesh nga Kukësi drejt Tiranës, lagje në të cilën banonin edhe familjarë të tjerë. Gazetarja Lala, bazuar tek të dhënat e grupit hetimor të çështjes raporton se çifti ka qenë në kuzhinën e tyre të vetëm dhe pak para ngjarjes mes tyre dyshohet se ka pasur një konflikt të ashpër. Bazuar tek dyshimet e hetuesve, më pas Halil Lita ka rrëmbyer automatikun dhe ka qëlluar në drejtim të gruas së tij. Në gjendje të rënduar psikologjike, më pas ai mendohet të ketë dalë jashtë banese dhe ka thirrur vëllain e tij, duke treguar se ‘gjithçka kishte përfunduar’. Fill pas kësaj, ai është rifutur brenda në shtëpi dhe ka qëlluar veten. Pas sinjalizimit të policisë nga të afërmit e tyre, kanë nisur hetimet për zbardhjen e ngjarjes, ndërsa nga të dhënat paraprake dyshohet se gjithçka ka ndodhur për motive xhelozie.

Po ashtu, bëhet e ditur se familja Lita ishte në gjendje të mirë ekonomike, dhe se nuk kishte asnjë konflikt, ndërsa çifti njihej për reputacionin e tyre në zonë. “BalkanWeb” mëson se djali i tyre që ishte emigrant në një shtet europian kishte kaluar disa ditë në banesën e prindërve dhe se dje ishte larguar drejt vendit ku jetonte. Ndërkohë, janë marrë në pyetje familjarët dhe të afërm të viktimave, ndërsa trupat e pajetë janë dërguar për në morgun e Tiranës, ku do t’i nënshtrohen ekspertizës mjeko-ligjore. Mes të tjerash thuhet se të afërmit e viktimave në gjendje të rënduar psikologjike, janë konfrontuar edhe fizikisht me operatorët dhe gazetarët që kanë shkuar në vendngjarje.
VRASJE-EN-KAMEZ-2

BURRI-VRET-GRUAN-KAMEZ

VRASJE-NE-KAMEZ-3
(ed.me/BalkanWeb)


Komente ( 7 )

 • Mjaft me Tirona e Tironca. 250,000 banore ka pas Tirona, nja 200,000 kane ik, vetem 50,000 kane ngel. Popullsia ka shku 1 million gati Tironsat vetem 5% e popullsise jane. Tirona eshte nje katun i madh e felliqet sot plot me katunare e maloke. Kaq. Mos na bini ne qafe kot ne Tironsave se jemi minoritet nuk kemi gje ne dore. Jemi si i thone si te pushtuar. jetojme ne kushte okupacioni te rende. Pyesni ate katunarin nga Ura Vajgurore qe e keni bo kryetar Bashkie.

 • ka plassur debate se si ka plqyer kafeja e mengjezit

 • Flisni pak per ngjarjen e sqeparit ne lushnje o tironca
  Sa na hapet ploncin
  Ju dhj”””a rracen

 • Mjer femijet e tane cfar lajmesh degjojn e lexojn…mjer edukata familjare…mjer kta njerez qe ua merr zoti mendjen.. 60 e kusur vjec dhe xheloz…pika qe nk i bie me keq se çi ka rene (zot me fal).
  Zot na ruaj…

 • Gjyna…Fatekeqesi..
  Prandaj ndodhin..se Rruget e asfaltit..ne Qytet..nuk e perballojne..dote te ardhurit..
  Duhet te shkojne ne Origjinen..E tyre..Serbi Sali I mori nexqage..duke Ju thene hajdeni ne Qytet…Serbi Sali haroi qe ne Qytete nuk Lejohet..mbajtja…E Lopeve dje e Derrave…

 • Nuk ka me tirona mer daj as tironca ka vetem cecen dhe fshatar nga jugu

 • O bo bo bo! Ç’ka mledh Tirona!!!