Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Greqia mbështet Serbinë, kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO

gg-1-780x439

Greqia mbështet gjithë aktivitetin në UNESCO lidhur me mbrojtjen e trashëgimisë dhe në këtë kontekst, mbështet Serbinë në aktivitetin e saj në rimëkëmbjen e trashëgimisë kulturore.

“Në këtë kuptim jemi të interesuar për bashkëpunim në nivel ekspertësh në rimëkëmbjen e trashëgimisë kulturore dhe në mbrojtjen e saj”- deklaroi në një intervistë për “Politika”, ministrja greke për Kulturë, Lidia Konjord, e cila ishte për vizitë në Beograd, transmeton RTK.

Ministrja greke shtoi se Serbia mund të llogarisë si ndihmë të UNESCO që ta mbrojë Kosovën si pjesë serbe, sidomos lidhur me objektet kulturore që ndodhen atje të cilat sipas gazetës ‘Politika’ janë rrënuar vitet e fundit.

“Të bashkuar jemi më të fortë e më të kulturuar”- citohet të ketë thënë ministrja greke e Kulturës, Lidia Konjord.

Ministrja Konjord, veç tjerash, shtoi se kishte biseduar me homologun e saj, Vlladan Vukosavlevic, lidhur me vazhdimin e bashkëpunimit mes vendeve të rajonit në kuadër të bashkëpunimit të vendeve të Evropës Juglindore.

(d.d/BalkanWeb)


Komente ( 14 )

 • Njerezit nuk i ben emri apo feja, por shpirti dhe genet. Sa me shum njoh te huajt aq me shume vlersoj shqiptaret

 • Po te qe i gjalle Jeorgios Kastriotis,do ju peshtinte ju qe hiqni veten “shqipetare”qe jo vetem e quani Gjergj,apo George por nuk kini asgje te perbashket me Ate.
  98% emra osmane ne Kosovo,Fene Arabe te pushtuesit,festoni d.m.th nderoni pushtuesin me Barjam,Rustem,Namaz,Allah.
  Kur te mesoni cdo te thote nder dinjitet,hakmarrje,redpekt per viktimat e Turqise,atehere do na llogarisin “miqte” tane qe vdesin per ne njerez pa bisht.
  Sa per Sllave,Turq,Fashiste nje turi kane,historia dihet po cfare ti besh kur nuk kuptojne “njerezit”.
  Sado te ndryshojme emrat nga Enver,Mehmet,Sali,Ramiz,Qemal ne Ervin,Elvis,Edi,Altin,Sara etj historine tone te lavdishma te Epirit,te Ilyrios,te Kadmos,te Evropit,te Maqedonise,te Thesaloniqit etj ne bote do mbetemi te pandershem,te pa respekt te pa identitet.
  Pse kini frike nga emri Epir?
  Thesalo-Nika emrin e motres se Mega Aleksandros pse e quani si Varvaros Selanik?
  Po Kostandinopolin e Kastriotis pse e quani Stamboll apo Kostandinopoje!
  Juve nuk mund te ndjeni cfare eshte spathia e turkut,se jini te verbuar nga nacionalizmi turkoalbanes i quajture Shqiperi.

 • nje grek i mire eshte nje grek i vdekur

 • E C´FARE DO PRESESH NGA RRACA ORTODOXE? SUPORTI I DHUNES TERRORIT MASAKRES VRASJES KRIMIN DEBIMIT TE PUPULLIT SHQIPTARE NE SHEKUJ!
  Nuk jam feter as nuk me intereson feja Islame apo Kristiane por ne Shqiptaret jemi te detyruar Obligim me lidhje te forta Aleanze me TURQINE; se ne Histori keta Ortodoxe si Sllave apo Greke shume gjak dhe dhimbje Shqiptare kane bere me krime cnjererzore BARBARE!

 • A-Z

  Aleanca antishqiptare e frikes.

 • Serbia dhe Greqia jane dy shtete te versionit Taliban mu ne mes te Europes.
  Vota e Greqise eshte e pa rendesishme sepse vetem me shumice votash Kosova mund ta marre antaresimin. Per cdo vit ,nje here ne vit Kosova mund te aplikoje per antaresim. Serbia e kupton shume mire se politika e bllokimit eshte nje politike e deshtuar. Shtetet me te fuqishme te globit lobojne per Kosoven, ndersa Rusia, Uzbegistani,Bjellorusia,Greqia dhe Qiproja lobojne per Serbine. Mbrenda vitit Kosova do te antaresohet ne UNESCO.

 • greket jane njerez te dhjer . me te gjithe vendet fqinje probleme kane pasur gjithmone me turkun me shqiptaret e shqiperise me maqedonine nuk po permed ketu vendet e bashkimit evropian qe ja u ka sjelle ne maje te hundes me borxhet qe u ka marre. inatin ndaj nesh e tregojne edhe kunder kosoves . njerz palaco ketu ne gjermani nuk i duron dot njeri.

 • ahjahah e nxi=oren koken laviret anti-shqiptare
  mos harroni bota eshte e rumbullaket

 • grek e serb me te poshter se Hitlerizmi.

 • Nuk behen miq serbet as greket sa te jet jeta.kurre nuk kan pdr te na dasht kto dy shtete fundrrina te Ballkanit

 • Mbasi mbaruat takimin bete ndonje bytho.. o rrace GAY.

KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.