Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Nga Shaban MURATI Portali grek “Protothema.gr” njoftonte në 21 shtator se në mbledhjen e zbatimit të dimensionit human, HDIM, të organizuar nga Zyra e ODIHR-it të OSBE, në Varshavë nga 11 deri 22 shtator, mori pjesë edhe një e ashtuquajtur “Shoqatë kombëtare e Vorio-Epirit 1914”. Në sesionin e 10...

Nga Mero BAZE Lulzim Basha po përpiqet të deinkurajojë legalizimin e fraksioneve brenda Partisë Demokratike, me shpresë se kundërshtarët e tij do të lodhen dhe do të përçahen. Kundërshtarët e tij në të vërtetë nuk po kërkojnë fraksione brenda Partisë Demokratike, por zgjedhje të lira dhe të drejta, me...

Nga Volker WAGENER Rezultati i zgjedhjeve parlamentare është një konfirmim për kancelaren. Me 33,2 përqind unioni konservator CDU humbet rreth 8 përqind krahasuar me zgjedhjet e vitit 2013, megjithatë në Bundestagun e ri këtej e tutje do të jenë të përfaqësuara gjashtë në vend të pesë partive si deri...

Nga Arben MALAJ Zgjedhjet në Gjermani do të jenë në qendër të analizave jo pēr impaktin e tyre nē Gjermani por impaktin e tyre në Europë dhe ekonominë globale. Macron fitoi zgjedhjet në Francë, Merkel rifitoi mandat të katërt nē Gjermani, por sëbashku ata kanë “fituar” përgjegjësinë për projektin...

Nga Kiço BLUSHI Ka një shqetësim në rritje të opinionit publik për situatën e vështirë, pas zgjedhjeve, në të cilën ndodhet opozita, konkretisht PD-ja. Përçarjet, grindjet, mosmarrëveshjet, të përjashtuarit, të pakënaqurit, qejfmbeturit, kundërshtarët, “karrigethyerit”, fraksionistët… nuk janë dukuri specifike vetëm e PD-së së sotme, po edhe e PS-së së...

Nga Max HOFMANN A mund t’ia marrë mendjen me diçka ndonjëri presidentit të SHBA? Ndoshta me ndonjë objekt që shkëlqen? Qoftë edhe me ndonjë video për të qeshur në youtube ose me ndonjë pseudoshfaqje fushate elektorale në provincat e SHBA. Sepse kur merret me temat e politikës së jashtme...

Nga Luan RAMA Mosplotësimi i kushteve për institucionet e vetingut – përpjekje e qeverisë për të mbajtur nën kontroll reformēn në drejtësi! Një ftesë publike edhe për ambasadorët e BE-së dhe të SHBA: ndiqeni procesin me të njejtën konsistencë që shfaqët gjatë miratimit të reformës në drejtësi, sepse po...

Nga Moikom ZEQO Në një shoqëri normale dhe demokratike duhet të ketë, para së gjithash, një logjikë universale juridike. Shoqëritë moderne sot, sidomos tani në shekullin XXI janë shoqëri të qytetërimit juridik. Kjo ka të bëjë me laicitetin si institucion, ku Dokumenti Themeltar është një strukturë lakonike ligjesh. E...

Nga Edi RAMA* Sa herë ka ndodhur, që njerëzimi është përballur në një kohë relativisht kaq të shkurtër, me kaq shumë sfida komplekse si në ditët e sotme? A ka pasur ndonjëherë, një tjetër periudhë në atë që quhet kohë moderne, që të na është dashur të përballemi me...

Nga Bujar NISHANI Opozita denoncoi para dy ditësh një akt kriminal të një lloji të veçantë krahasuar me ato që ndeshim pothuajse çdo ditë rrugëve të vendit. Një grup dukshëm i strukturuar kriminal sulmon në një akt gati vrastar me makinë të blinduar mjetin e forcave të policisë në...

Nga Lorenc VANGJELI Ajo që po ndodh në Shkozë është akti i rradhës i një drame që ka nisur shumë herët. Prishja e shtëpive në periferi të Tiranës, një pjesë e të cilave me leje të hershme ndërtimi, por pa hipotekë, disa pa asnjë lloj lejeje si ndërtime abuzive...

Nga Mero BAZE Foto e Kryeministrit Edi Rama me Presidentin Trump është thjeshtë një foto. Është protokoll dhe një rit i Presidentit të SHBA me krerët e delegacioneve që marrin pjesë në Samitin e OKB çdo shtator. Nuk është as foto e lobuar nga Rama, as foto e diskutuar...

Nga Jorgji KOTE Gati 30 vjet më parë, më 1 tetor 1987, pas një seri negociatash disavjeçare dypalëshe, u shpall vendosja e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet vendit tonë dhe Republikës Federale Gjermane (RFGJ). Një ngjarje e shumëpritur, rrjedhojë e rrethanave cilësisht të reja të krijuara në Evropë, por edhe prirjeve...

Nga Dritan KABA Lajmi më i klikuar është njoftimi i ambasadës së SHBA për llotarinë. Këtë vit do bëhen 400 mijë aplikues, minimumi. Kapakun i vinte shprehja e ambasadës së SHBA: “Aplikoni herët”, domethënë zini rradhën. Nxitoni! Siç duket shqiptarët janë të frymëzuar nga fotoja me diçiturën: “Kush është...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.