Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Nga: MIKI TRAJKOVSKI* Ekspertët thanë se vendet e Ballkanit po konsiderojnë krijimin e një qendre rajonale antiterrorizmi për t’u marrë më efektivisht. me kërcënimet antiterroriste dalë nga rekrutimi dhe radikalizimi i luftëtarëve xhihadistë, që udhëtojnë për të luftuar në Irak, Siri dhe pika të tjera të nxehta. Presidenti i...

Nga PETRIT HALITI*   Kryeministri i Kroacisë, Zoran Milanoviç, rihapi një kapitull tronditës të kujtesës së Ballkanit, kur njoftoi në 28 nëntor se ai ka anuluar vizitën e tij në Beograd në muajin dhjetor. Arsyeja e një akti të tillë serioz diplomatik, si anulimi i një vizite kryeministrore, është...

NGA DR. NDRIÇIM MEHMETI * Në ditën e protestës së opozitës, kryeministri iu përgjigj me një gjest sipas tij domethënës, njerëzve që kishin dalë në shesh, duke i treguar… faqe tyre dhe botës përmes syve të ambasadorëve, një prej tuneleve të ndërtuar nga diktatura. Nëse e zgjodhi këtë ditë,...

Nga: BEN ANDONI* Nuk është thjesht procesi i dekorimeve të fundit apo festimet e fund-nëntorit, që presidentin në detyrë Nishani, e bëjnë një antisimbol të këtij posti. Janë shumica e vendimeve të presidencës së tij, gati të gjitha të diskutueshme, që e kanë zhvlerësuar figurën e tij dhe e...

Nga: AHMET SHQARRI* Zakoni e do që festat të shoqërohen nga një mjedis i këndshëm e paqësor që të mund t’u gëzohemi sa më mirë atyre. Por ja që për ne shqiptarët nuk qenka e thënë që të ndodhë kështu, si në rastin e këtyre ditëve, kur përsëri vijmë...

Nga: ILIR KALEMAJ* Rihapja e debatit për hapjen e dosjeve që ka disa ditë që ka pushtuar faqet e medias dhe është kthyer në një lloj debati publik për të disatën herë gjatë këtyre viteve pluralizëm, është sa për t’u përshëndetur, aq edhe për të ardhur keq. Nga njëra...

Nga: KIÇO BLUSHI* Po bëhet një zhurmë mbushullonjëse,kotanake, shtinjake e rraketake rreth ngjarjes pa ngjarje që një e vetëshpallur këngëtare, një showgirl që geni i ka falur mundësinë të jetë shalëgjatë, e quajtur Bleona Qereti, na paskësh dalë thuajse lakuriq, me një veshje-zhveshje në formë rrjete, në një nga...

Nga: DRITAN HILA* Shtatëdhjetë vjet më parë, më 29 Mirënjohje nëntor të ‘44-ës, kur gjermani i fundit dilte nga kufi ri shtetëror, Hitleri ende mbretëronte në Berlin Rusët sapo kishin marrë Varshavën të rrafshuar nga nazistët si ndëshkim për kryengritjen e saj, ndërsa në frontin e jugut, kishin dalë...

Nga: Prof. Dr. PAJTIM RIBAJ* LANÇ është një nga luftërat më të mëdha, më të organizuara, “një nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë së re të Shqipërisë”. Si asnjëherë tjetër më parë, populli Shqiptar kapërceu ndarjet krahinore, kulturore e fetare dhe u bashkua i tëri, nga veriu në...

Nga: LEONARD OLLI*  Ditën që mijëra qytetarë protestonin në Tiranë mbi keqqeverisjen e vendit dhe instalimin e shtetit policor, kryeministri Rama hapte papritmas për publikun bunkerin sekret antibërthamor, të ndërtuar në periudhën e regjimit komunist. Në rolin e një kuratori, kryeministri, në përpjekje për të qenë sa më larg zërit të protestës, artikuloi se...

Nga: FITNETE GRUDA* Reformat kanë prekur të gjitha aspektet në sistemin arsimor dhe tashmë po arrijnë tek burimet njerëzore. Ky është një hap i rëndësishëm dhe i guximshëm dhe duhet vlerësuar pasi ka të bëjë në mënyrë të drejtpërdrejtë me shërbimet ndaj nxënësit dhe si çdo reformë tjetër ka...

Nga: MENTOR KIKIA * Në protestën e fundit të opozitës kishte shumë njerëz. Ose më saktë, kishte aq sa mjaftonin për të trembur një qeveri që ka vetëm një vit e pak muaj që ka marrë pushtetin. Padyshim që ata njerëz që ishin aty nuk janë të gjithë as...

Nga: ASTRIT KOSTURI* Ka mbi njëzetë vjet, vite të ngarkuara me emocione të kota dhe boshe, që në vend të platformave shndërruese në dobi të popullit dhe të atdheut, politika ka vetëngecur në një bunacë kutërbuese, të qëllimshme dhe irrituese, nëse çlirimi i vendit të shqiponjave paska ndodhur më...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.