Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Nga: Mero BAZE Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi publikisht në faqen zyrtare të sekretarit të Shtetit, se i ndalon hyrjen në SHBA, ish- prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla dhe familjes së tij, bazuar në informacionin se ish-zyrtari është përfshirë në korrupsion të përmasave domethënëse… Kjo është hera e parë...

Nga: Dritan SHANO Në kohët e sotme, kur burrështetëria është zëvendësuar nga përfitimi politik me çdo kusht, të cilin hajvanët për t’u justifikuar e thërresin “realpolitikë”, nuk besoj se ka ndonjë arsye ligjore që Presidenti Ilir Meta, bashkë me lejen për të zhvilluar negociata me Greqinë, të mos t’i...

Nga: Andi BEJTJA Një duzinë aktorësh po protestojnë këto ditë, siç thonë dhe vetë, për të ruajtur vendin e tyre të punës, godinën e Teatrit Kombëtar, por në fakt ndoshta pa vetëdije po protestojnë për diçka më shumë, për diçka më të madhe dhe qytetare: po protestojnë për të...

Nga: Enkel DEMI Duhet thënë që Shqipëria ende nuk e ka pranuar të heqë përdorimin e emrit “Çamëri” në tekset shkollore të historisë dhe gjeografisë. Por, ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati dhe kryeministri Edi Rama e kanë marrë në konsideratë këtë alternativë që kënaq marrëzinë greke. Në të gjitha...

Është privilegj dhe kënaqësi të shoh sot, të mbledhur bashkë, kaq shumë ikona të radios shqiptare ndër vite, këtij mediumi dhe institucioni kaq të dashur e të afërt për sa e sa breza, që u rritën me zërat tuaj, me programacionet e larmishme dhe tingujt muzikorë që na përçonit...

Nga: Roland QAFOKU Kishte kohë që dukej gjithnjë e më pak. Fliste rrallë në Parlament. Nuk mbahet mend kur kishte dalë për herë të fundit në foltoren e PD-së. Medias kishte kohë që i kishte bërë bllok. Dhe ja kur erdhi dita dhe shpërtheu: “Boll më!” Nuk tha se...

Gazetari dhe zv.kryeredaktori i “Panorama”, Redi Gjuzi ka analizuar përplasjen e fundit mes artistëve dhe ministrisë së Kulturës për godinën e Teatrit Kombëtar. Sipas tij, “Robert Ndrenika ka frikë se mos i shembin teatrin, si memorien e artit të të gjithë brezave të aktorëve, që ka nxjerrë ky vend....

Nga: Artan FUGA Nga pikëpamja e sociologjisë së komunikimit, pra e njerës prej shkencave, fitorja e San Remos nga djali me origjinë nga Fieri, përtej mbresave individuale, tregon: 1. Shqiptarët e sotëm janë të asimilueshëm dhe të tretshëm me kulturën e tyre në qytetërimin e sotëm modern europian. Pse...

Nga: Alfred PEZA Të ishe shqiptar dhe të fitoje Festivalin e Sanremos, 27 vjet më parë, dukej një ëndërr po aq e parealizueshme, sa edhe mundësia për një audiencë private me Zotin. Gjithsesi, na e kishte bërë pak më tokësore këtë mundësi, fakti që një tjetër shqiptare, Anna Oxa,...

Nga: Azgan HAKLAJ 17 Shkurti 2008, dita kur parlamenti i Kosovës shpalli me votë unanime Pavarësinë e saj, së bashku me 28 nëntorin 1443 dhe 28 nëntorin 1912 janë trinomi historik më i rëndësishëm i kombit tonë. Kosova apo Dardania, siҫ njihej në kohët antike, është epiqendra e betejave...

Nga: Andrea CARUGATI Kantautori italian, fitues i festivalit të Sanremos, Fabrizio Moro ka qënë mes protagonistëve të fushatës evropiane të 2014 me Beppe Grillo dhe Gian Roberto Casaleggio në sheshin ‘San Giovanni’ në Romë, shkruan e përditshmja italiane ‘La Stampa’. Është për t’u çuditur që nga Sanremo na ka...

Nga: Shaban MURATI Dy herë brenda një muaji presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, ka paraqitur një kusht të ri për shtetet e Ballkanit Perëndimor, që duan të anëtarësohen në BE. Ky kusht nuk figuron në strategjinë e Komisionit Europian “Një perspektivë e besueshme e zgjerimit për angazhimin e...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.