Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |
Lajme
Grupet
Rezultatet
Kalendari
RUSI 2018
16:00

Uruguaj - Rusi

RUSI 2018
16:00

Arabi Saudite - Egjipt

RUSI 2018
20:00

Spanjë - Marok

RUSI 2018
20:00

Iran - Portugali


Nga: Ryszard Legutko Teza e librit tim The Demon in Democracy është e thjeshtë: pavarësisht diferencave të mëdha, ekziston një ngjashmëri e konsiderueshme midis komunizmit dhe liberal – demokracisë. Teza është e thjeshtë, por tërësia e argumentimeve që e mbështet është në fakt tejet komplekse. Ajo që pasi është...

Nga: Gjergj Mata Çka po ndodh në Shqipëri, sipas një mikut tim psikoanalist me matricë jungiane, janë “sindromat e dekadencës patriarkale dhe pikë. Rrugëdalja, sipas tij, është puna me thellësinë e brendisë, e cila është krejt femërore, por që e frikëson mashkullin”. Mashkulli patriarkal po vdes, edhe pse po...

Nga: Mero Baze Adriatik Llalla është i lirë të mos jetë më pjesë e sistemit të drejtësisë, por nuk është i lirë të mos gjykohet prej saj. Vendimi i zhurmshëm që ka dhënë sot Kolegji i Posaçëm i Apelimit, duke i njohur Adriatik Llallës të drejtën e dorëheqjes për...

Nga: Spartak Ngjela Ka tronditje në Serbi për bashkimin doganor Shqipëri- Kosovë. Në fakt kjo është shenja e parë e bashkimit alban në Ballkanin Perëndimor. l. Daçiç, ministri i Jashtëm i Serbisë, çirret me ulurimë se po formohet Shqipëria e Madhe. Por ky është në fakt dëshpërimi që ish...

NGA: Vasil Kureta Në kushtet kur po ndodhin lëvizje, procese e ndryshime konkrete në zhvillimet botërore, konstatohet një problematikë e mprehtë ekonomike, sociale, politike e një lloj grindjeje e brendshme në BE, por edhe brenda Perëndimit, një ngecje reale e avancimit të projektit europian, një shqetësim në rritje, por...

Nga: Enver Robelli Fadil Vokrri iku sot, vdiq papritur nga një sulm në zemër, u largua nga kjo botë më datën 9 qershor, mori me vete numrin 9, të cilin e kishte bartur kur luante për Prishtinën. Ai ishte më i miri futbollist i Kosovës i të gjitha kohërave....

Nga Spartak Ngjela Ambasadori amerikan Donald Lu dje takoi në mënyrë ceremoniale, botërisht e me ngarkesë të plotë politike, ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Në fakt, kjo ishte një sfidë e hapur politikë kundrejt antiamerikanëve që janë të korruptuarit e elitës së lartë politike në Shqipëri. Në kohën kur...

Nga: Veton Surroi Paradoksalisht, Qeveria më e suksesshme kosovare do të bëhej ajo që siguron që sa më shumë njerëz të largohen sa më shpejt nga Kosova për në Evropë. Dhe ky është indikatori më i mirë sesa është besimi në perspektivën brenda vendit. 1. Berberi im në Prishtinë...

Nga Fatos Çoçoli Banka e Shqipërisë i tha “stop!” rënies vërtik të euros në Shqipëri, apo forcimit artificial të lekut në raport me euron. Shpesh ajo ndërhyn në mënyrë rutinë(normale) në treg, si bankë qendrore, dhe blen, për të rritur rezervën e saj në monedhë të huaj(zakonisht në euro)...

Nga: Dag Bendou Samiti shumë i paralajmëruar midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut ka hyrë në një gjendje vendimtare; ju nuk e dini nëse do të mbahet ose jo derisa të kontrolloni përsëri në çdo moment të caktuar. Ftesat janë pranuar, anuluar dhe ri-pranuar; janë dërguar letra;...

Nga: Adri NURELLARI Edhe pse kanë kaluar 27 vjet nga rënia e regjimit komunist shqiptar, vazhdon që të ketë shumë shqiptarë të Kosovës dhe trojeve të tjera shqiptare në ish-Jugosllavi që ushqejnë një simpati e vlerësim ndaj Enver Hoxhës dhe regjimit të tij. Ekzistenca e kësaj nostalgjie për enverizmin...

Nga Andi Bushati Dy partitë më të mëdha të opozitës janë kapluar nga makthi se mos etiketohen si armiq të hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE. Herë publikisht dhe herë nën zë, ato po deklarojnë se do të zbehin aksionin dhe do të moderojnë gjuhën deri në ditën...

Ambasadori i ri i SHBA në Gjermani bën të ditur se do të përzihet direkt në politikën evropiane dhe shkakton një skandal. Por revoltimi megjithatë do të ishte përgjigjja e gabuar, mendon kryeredaktorja e DW, Ines Pohl. Gjermania është e revoltuar. Vetëm pak orë pas publikimit të një interviste...

Nga: Hashim Ibrahim Al Sada Si sot një vit më parë, më 5 Qershor 2017, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti njoftuan ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Katarin dhe vendosjen e një bllokade totale tregtare dhe lëvizjeje nga ajri, toka dhe deti ndaj shtetit dhe popullit...