Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |
Lajme
Grupet
Rezultatet
Kalendari
RUSI 2018
16:00

Uruguaj - Rusi

RUSI 2018
16:00

Arabi Saudite - Egjipt

RUSI 2018
20:00

Spanjë - Marok

RUSI 2018
20:00

Iran - Portugali


Nga: Enkel DEMI Nuk jam i mendimit që largimi ose jo i Blendi Fevziut nga Klan, duhet parë si lajm rozë, apo më keq akoma të diskutohet si çështje shpërblimesh të larta. Padyshim, zhvendosja e Opinion në një ekran tjetër ka ndikim të gjerë në treg, sepse prish disa...

Nga: Ilir KALEMAJ Zgjedhjet e fundit në Itali tërhoqën vëmendjen ndër të tjera edhe për kërcënimin e ministrit të ri të Brendshëm, Salvinit për deportimin e rreth gjysmë milioni emigrantëve të paligjshëm, kandidatë për azilantë politikë dhe në kampet e refugjatëve. Në fakt, Italia bashkë me Greqinë janë vendet...

Nga: Jeremi SURI “Për presidentin e SHBA, si monarku i fundit gjerman, politika e jashtme është e gjitha për ego personale, jo interesat kombëtare”. Samiti i premtuar midis Presidentit të SHBA Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un mund të ndodhë akoma, por letra e...

Nga: Monika STAFA I beson Ulmit?- pyeti e burgosura në një kamp përqendrimi nazist, zotërinë përkrah saj gjatë arratisjes përmes Gjermanisë së shkatërruar. A është aty ende, apo është rrënuar krejtësisht? Gruaja e bukur pyeste veten shpotitëse e thumbuese njëkohësisht nëse Ulmi (qytet në Gjermani) ekzistonte akoma apo bombardimet...

NGA VASIL KURETA Me gjithë përpjekjet për të shmangur një përplasje tregtare brenda Perëndimit, ku vizitat e takimet e presidentit Macron dhe kancelares Merkel me presidentin amerikan synonin shmangien e një fillimlufte mes tyre, ku diskutuan direkt e shkëmbyen shqetësimet e argumentet përkatëse mes tyre, tashmë duket se nuk...

Nga: Bernard GUETTA Europa po lëkundet dhe kjo i bashkohet krizës së Ukrainës, kaosit në Lindjen e Mesme, kërcënimeve të Lindjes dhe Lindjes së Mesme, problemit të nacionalistëve të Evropës Qendrore dhe “fetishizmit fiskal” të Evropës Veriore Më e pakta që mund të themi, është se Evropa po lëkundet....

Nëse nuk do të ishin kriteret rreptësisht matematike përdorur nga institucione të ndryshme ekonomike ndërkombëtare me anë të të cilave përcaktohen matrica rritje dhe mirëqenie, vlera e jetës së një shqiptari nuk do të kuptohej me gjuhën e shifrave. Në fakt, nuk është se kushton aq shumë, në praktikë....

Nga: Artan FUGA Si është e mundur që nuk di një ligj të plotë të dërguar në Kuvend për shqyrtim dhe miratim nga ana e deputetëve të opozitës? Mbase ka, por unë nuk di asnjë. Asnjë të vetëm. Mund të mos ishte i të gjithë deputetëve ose i të...

Nga: Andi BUSHATI Një intervistë e zakonshme e Edi Ramës në “France 24” ka përzierë në mënyrë artificiale në Shqipëri, emrin e Erdoganit, me atë të rrugës së vendit drejt hapjes së negociatave. Një pjesë po përpiqen ta shesin miqësinë e kryeministrit Shqiptar me sulltanin e ri të Ankarasë...

Nga Fatos Çoçoli Rasti i ish-kryeministrit maqedonas, Nikolla Gruevski, i dënuar pak ditë më parë për abuzime në një tender për blerjen e makinës së tij super të shtrenjtë prej afro 600 mijë eurosh, të sjell ndërmend me dhjetëra, në mos qindra raste të denoncuara nga KLSH për abuzimet...

Nga Xhevat Mustafa Gjykoj se ka ardhur koha të shikojmë për alternativën e qeverisjes mbi bazën e koalicionit PS-PD, ashtu siç ka bërë më herët, së fundmi edhe këtë vit, Gjermania. Ndërsa qeveria po raskapitet duke lypur hapjen e negociatave nëpër kryeqytetet e shumicës së vendeve të BE-së si...

Nga: Bernard GUETTA Në Francë kishte ndodhur midis republikës së katërt dhe të pestë, në fund të viteve pesëdhjetë. Në kundërshtim me presidentët e Republikës së pestë franceze, kreu i shtetit italian nuk ka kompetenca pothuaj të pakufizuara, por ka gjithësesi detyrën e emërimit të personit përgjegjës për formimin...

Nga: Raimonda Shundi (Dervishi) Tirana paqësore dhe e pasur me dashuri kishte personazhet e vetë popullorë që ende sot kanë eko-n e tyre urbane. Kaluar goje më gojë, sy më sy dhe sot ata tingëllojnë kaq autentikë sa nuk i shpëton dot shprehjen “ ah .. poooo!!!”. Flasim shpesh...

Nga Monika Stafa Eurodata TV ka publikuar së fundi raportin e saj të përvitshëm më titullin “One television year in the world”, në të cilin shkruhet se televizioni, vazhdon të tërheqë një numër të konsiderueshëm audiencash duke përfituar edhe më shumë prej përparësive teknologjike të shekullit të 21-të, ndër...