Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Nga Armand Shkullaku Të shumtë ishin ata që u habitën nga çthurrja e gjuhës së kryeministrit përpara gazetarëve dhe nga shpërthimi i tij i papritur pas seancës parlamentare, që nuk lejoi Prokurorinë të vijonte me ndalimin e deputetit Saimir Tahiri. Hamendësimet e shumta për agresionin anormal të kryeministrit, që...

NGA: Andi Bejtja Pamë sot një skene që nuk e kemi pare ne asnje vend të botes, ne asnje vit, ne asnje shekull, ne asnje epoke: Kryeministrin e një vendi që del perballe gazetareve të kombit të vet duke i thene haptas, që kam dale të merem me ju...

Nga Ferdinand Xhaferaj Cudia në lidhje me fatin e ish ministrit të brëndshëm Saimir Tahiri zgjati më shumë se tre dite. Kjo sepse kreu i qeverisë u përfshi në punët e drejtësisë duke vlerësuar si corbë dosjen e prokurorisë Italiane. Ndërsa ministri i brëndshëm shkoi edhe më tej duke...

Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” i kushton vëmendje dekriminalizimit të drejtësisë shqiptare dhe luftës së patundur të një diplomati amerikan. Nga Deutsche Welle Nën artikullin me titull “Orët luksoze të gjykatësve” gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” nënvizon se një diplomat amerikan kërkon të dekriminalizojë drejtësinë në Shqipëri. Fjala është në artikullin...

Nga: Përparim KABO Sa herë që vjen 23 tetori hungarez kujtesa zbret te viti 1956. Një ritual që tejkalon thjesht aktin e sjelljes në mënd, sepse në gjithëplanësinë e saj ajo ngjarje u nënshtresëzua në veprime brenda Hungarisë dhe në planin ndërkombëtar në një mënyrë të tillë që, sa...

NGA ANDI BUSHATI Zbardhja e vendimit të mazhorancës se nuk ka prova që lejojnë arrestimin e Tahirit i ka zhytur edhe më shumë në konfuzion qëndrimet e socialistëve. Në komisionin e imuniteteve, aty ku kushtetuta nuk u’a lejon të shqyrtojnë provat, ata këmbëngulin të thellohen tek ato. Ndërsa në...

NGA YLLI RAKIPI Edi Rama ka zbatuar, pikë për pikë, një plan të cilin e kishte vendosur tri ditë më parë, duke përjashtuar Saimir Tahirin, nga të gjitha funksionet shumë të rëndësishme, që ai mbante në Partinë Socialiste të Shqipërisë. Saimir Tahiri është sot, de juro, i larguar nga...

Nga: Blendi FEVZIU Kanë mjaftuar disa materiale të publikuara në dhjetë ditët e fundit për të hapur një kuti të zezë të politikës shqiptare dhe padyshim vesin më negativ dhe më problematik të saj, lidhjet me krimin. Kanë qenë fillimisht krerët e partive opozitare, Basha dhe Kryemadhi që kanë...

Nga: Kiço BLUSHI Shumë zhurmë shpërtheu për procesin “Tahiri”. Njëri skandal po mbulon tjetrin, më lehtë se pluhuri pluhurin. Mediat gëlojnë, gërmojnë e gumëzhijnë sa kohë nuk ka plasur një tjetër ububu. Ballkan-kafenetë tona anekënd Shqipërisë ziejnë dhe mërzejnë nga kundërshtitë e hamendësimet. Aq e përndezur ishte situata, sa...

Nga: Andi BUSHATI Një ironi e fatit i bën liderët tanë të sillen njësoj, kur kapen me duart të zhytuara në krim. Edi Rama po vepron me skandalin e përfshirjes së ministrit të tij më të afërt dhe më të “suksesshëm”, në të njëjtën mënyrë si paraardhësi i tij...

Nga: Monika Shoshori STAFA Me shkas nga romani i A. Pezës “Sarah” Hapat e shpejtë tek i rreshtoja ushtarakisht nën adrenalinën e fortë pothuaj të çdo mëngjesi, i gëzoja gjithmonë si tik-taket e reja të një dite në zgjim, anipse edhe në këtë cep të rrëmujshëm të Ballkanit jeta...

Nga Jose Pinto Kur isha në vendlindjen time, Portugali dhe më vonë në vende të tjera ku kam pasur kënaqësinë të punoj si Meksikë, Brazil, Egjipt, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe në shumë të tjera, kurrë nuk kam reshtur së dëgjuari dhe së frymëzuari nga Nënë Tereza, ikona shqiptare...

Saimir Tahiri nuk është as vetëm shitësi fatkeq i një makine tek njerzit e gabuar, as vetëm protagonist unik i kësaj historie të trishtë. Dosja e tmershme 400 faqshe e ardhur nga Italia, që ka krijuar efektin e një bombe në Tiranë flet për shumë më tepër sesa kaq....

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.