Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Nga: Baton HAXHIU Ukraina është njëra ndër shtetet më të korruptuara në botë, në gjendje konflikti të vazhdueshëm me Rusinë. Në Moldavinë e udhëhequr nga kleptokracia, para dy vitesh nga bankat shtetërore janë vjedhur 1 miliard dollarë. Serbia dhe Maqedonia kanë probleme bazike me korrupsion dhe respektim të të...

NGA: Dr. Jorgji KOTE Humbja spektakolare e SPO-së së kancelarit Christian Kern në zgjedhjet e pardjeshme të parakohshme në Austri me rreth 27 për qind të votave, duke qenë “rrotë më rrotë me partinë e ekstremit të djathtë FPO, ishte zhgënjimi i dytë i madh historik për social-demokratët e...

Nga: Andi BUSHATI Ata shqiptarë, që gjysëm viti më parë u bënë protagonistë të një revolucioni të butë në Maqedoni, sot po korrin frytet e para. Zgjedhjet lokale të së dielës sanksionuan një ndëshkim plebishitar me votë, për dikatorucin e vogël sllav, Nikolla Gruevski. Për herë të parë, WMRO-DPMNE,...

Nga Kiço Blushi Kur ishte Berisha kryeministër, tentoi të joshte Berluskonin, këtë ashik gjysmë démodé e gjysmë modern, falë operacioneve plastike dhe lirshmërisë që të jep pushteti i parasë, duke e paraqitur Shqipërinë si një bordello këndellëse, meqë matanë Adriatikut ka pak vajza të bukura… Pasuesi i tij Rama...

Nga Shaban Murati Se sa i vështirë është integrimi në BE, e tregon ndër të tjera fenomeni, që edhe pas anëtarësimit të vendit të tyre në BE, disa udhëheqës e kanë të vështirë ta integrojnë veten në identitetin dhe në familjen europiane. Tipik është në këtë drejtim Presidenti i...

Nga: Valbona NATHANAILI Cili është komplimenti që ju ka mbetur më gjatë në mendje, që ju ka pëlqyer më shumë, që do veçonit nga të tjerët? Cili është komplimenti më i bukur që keni marrë? Mund të identifikoni kombësinë e atij që ka bërë komplimentin? Shkak u bë Fjalori...

NGA PREÇ ZOGAJ Dje u përcoll për në banesën e fundit, në moshën pesëdhjetëvjeçare, Dritan Prifti, ish-ministër në qeverinë “Berisha-Meta”, ish-deputet i LSI-së, një personazh publik i mirënjohur që pati tronditur vendin rreth shtatë vjet më parë kur publikoi në emisionin investigativ “Fiks fare” të televizionit “Top Channel” videopërgjimin...

Nga Besnik BAKIU Thuajse 10 ditë më parë, ambasadori i SHBA, Donald Lu, duke i hequr krejtësisht dorashkat diplomatike, foli qartë dhe prerë, teksa shprehej: “Shqipëria është qendër e aktivitetit të krimit të organizuar që përfshin trafikun e drogës, armëve dhe prostitucionit”, “Vendi mbetet në rrezik domethënës nga pastrimi...

Nga Kiço BLUSHI Mund të ndjehesh i turpëruar nëse në një dasmë nuk i hedh lekë, euro ose dollarë çiftit që martohet dhe sazexhinjve sidomos kur luajnë “Napolonin”… Sa më shumë, aq më mirë! Vetëm kësisoj mund të dëshmosh që je njeri i mirë, bujar, i dashur, i kamur...

Nga Andi BUSHATI Diçka ka ngecur në propagandën e Rilindjes. Për katër vite na u tha se kishim policinë që donim; Se kishim hequr nga rrugët mustaqellinjtë barkderrë për t’i zëvendësuar me djem dhe vajza të reja të devotshëm; Se korrupsioni ishte zhdukur dhe kriminelët nuk largoheshin më në...

Nga Zoje JAKAJ Politika është një profesion historikisht i udhëhequr nga meshkujt, që nga gjeneza e saj më saktë. Gjithmonë është cilësuar si një punë e denjë vetëm për gjininë mashkullore dhe se prania e grave në të ka sjellë vetëm çoroditje. Në çdo diskutim ku flitet për rëndësinë...

Nga Edi LESI Duke qënë një intervistë me shkrim, pra pa video, ajo e “Der Standard” me Edi Ramën, na mbetet vecse ta përfytyrojmë se si gazetarja Adelheid Wolfl, një njohëse e mirë e Ballkanit, hepohet nga karrigia, përtypet, bën një hap pas, mbledh veten, hidhet sërish, dhe pyet....

Nga Fatbardh KADILLI Nga të paktat raste kur sallën e Kuvendit e pashë vërtet si tempull të demokracisë, ishte seanca e posaçme në kujtim të Grupit të Deputetëve. Te shqiptarët kjo sallë është ngulitur në mendje si salla e ballafaqimit të përfaqësuesve politikë të shoqërisë. Por, përfaqësuesit politikë, qoftë...

Nga Ferdinand XHAFERRI Akoma nuk po zbehet jehona e një videoje të publikuar ditë më parë, ku në Elbasan dukeshin policë e shefa policie, të veshur e armatosur më së miri, që hezitonin të shkelnin në territoret e krimit. Skenat dëshmonin se përballja me krimin e organizuar nuk është...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.