Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

SHBA – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, deklaroi se veprimet e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin në Ukrainë janë duke frikësuar fqinjët e tij dhe se Rusia është e izoluar ndërkombëtarisht. Obama i ka bërë këto komente në Uashington, gjatë një takimi me më shumë se 100...

KOREJA E VERIUT – Lideri komunist i Koresë së Veriut, Kim Jong-Un dëshiron t’i bëjë një surprizë vendit të tij, duke i çuar yllin argjentinas të Barcelonës Lionel Messin. Diktatori kërkon të hapë një akademi të madhe futbolli në kryeqytetin Phenian, ndërsa në ceremoninë hapëse dëshiron të ketë të...

IZRAEL – Ligjvënësit izraelitë kanë rënë dakord të zhvillojnë zgjedhje të reja më 17 mars, pasi kryeministri Benjamin Netanyahu tha se do të shpërndajë parlamentin sa më shpejt që të jetë e mundur. Zyrtarët e partisë vendosën sot datën e zgjedhjeve, një ditë pasi Netanyahu shkarkoi dy ministra të...

SUEDI – Kryeministri suedez, Stefan Lofven, u shpreh se do të thërrasë zgjedhje të parakohshme, pasi parlamenti nuk miratoi buxhetin. Lofven tha se zgjedhjet e reja do të mbahen më 22 mars, pasi në bazë të Kushtetutës nuk mund të thërrasë zgjedhje të reja deri në fund të dhjetorit....

UKRAINE– Në Juglindje të Ukrainës para disa çastesh ka ndodhur një shpërthim bërthamor. Lajmin e ka bërë të ditur edhe vet kryeministri ukrainas, Arseniy Yatsenyuk, shkruan e përditshmja gjermane ‘Bild’. Kryeministri ukrainas ka urdhëruar menjëherë ministrin e energjisë që të thërras një konferencë për shtyp. Ndërkohë që detaje të tjera...

SHBA-Zyrtarët e administratës amerikane kanë bërë me dije se presidenti Amerikan Barak Obama, e ka caktuar Ashton Carter në detyrën e sekretarit të ardhshëm të mbrojtjes. Njoftimi zyrtar për emërimin e fizikantit 60 vjeçar që është ish-zëvendës-sekretar i mbrojtjes, pritet që të publikohet në ditët vijuese. Carter do ta...

BRUKSEL-Ministrat e jashtëm të 60 vendeve që përbëjnë koalicionin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër militantëve të Shtetit Islamik, do të takohen sot për herë të pare ne Bruksel. Sekretari amerikan i shtetit John Kerry në cilësinë e udhëheqësit të koalicionit, ka bërë me dije para fillimit të...

ROME-“Unë i thashë PRESIDENTIT Erdogan: janë udhëheqësit fetarë, intelektualët dhe politikanët Muslimanë të cilët duhet t’i dënojnë qartë terroristët. Dhe dënimi duhet të jetë global. Në Lindjen e Mesme sot ka një kristianofobi. Dhe në xhaminë në Stamboll, unë u luta duke thënë: “Zot, le t’u japim fund këtyre...

EGJIPT-Një gjykatë në Egjipt i ka dënuar me vdekje 188 mbështetës të Vëllazërisë Myslimane nën dyshimin se kanë marrë pjesë në sulmin ndaj një stacioni policor në Kairo në vitin 2013, sulm i cili kishte për pasojë vdekjen e 10 policëve. Vendimi i gjykatës nuk është i formës së...

LIBAN-Ushtria libaneze ka njoftuar sot se ka arrestuar gruan e dytë të kreut të ISIS-it, Ebu Bekr el-Bagdadi, dhe djalin e tyre tetë-vjeçar pranë kufirit sirian. Sipas “The Guardian”, arrestimit thuhet se u zhvillua javën e shkuar duke ndjekur raportet e sigurta të strukturave perëndimore të inteligjencës. Zyrtarët libaneze...

SHBA– Zyrtarët shëndetësorë të Shteteve të Bashkuara kanë caktuar 35 spitale në mbarë vendin, si qendra të trajtimit për pacientët e prekur nga virusi Ebola. Caktimi i këtyre qendrave dhe të tjerat që pritet të caktohen, sipas Qendrës amerikane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve, ka të bëjë me...

FRANCË– Le Figaro ka publikuar një letër të një xhihadisti islamist nga Franca që është renditur përkrah ISIS. Në këtë letër, ai kërkon ndihmë nga nëna e tij, që të ikë nga ISIS, pasi sipas tij ata po e detyrojnë të bëjë gjera që nuk i dëshiron. Në letër...

LIBAN – Gruaja dhe një djalë i liderit të ISIS-it, Al-Bagdadi, janë arrestuar nga ushtria libaneze në pikën e kalimit kufitar Siri-Liban. Kështu bënë të ditur burimet zyrtare të këtij vendi. Ata janë arrestuar 10 ditë më parë kur hynë në këtë shtet nga Siria. Gruaja ishte duke udhëtuar...

SHBA – Byroja Federale e Hetimeve (FBI) ka paralajmëruar bizneset amerikane se hakerët kanë përdorur softuerë të këqij për të bërë sulme shkatërruese në Shtetet e Bashkuara. FBI ka thënë se softuerët shfuqizojnë të dhëna në kompjuterë duke i bërë ata të paoperueshëm dhe duke mbyllur rrjetet. FBI po...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.