Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Nga: FATMIRA NIKOLLI* TIRANE –Kisha Katolike del kundër kandidaturës së Visar Zhitit si ambasador i Shqipërisë në Vatikan. Lajmi bëhet publik nga imzot George Frendo, ipeshkv ndihmës i dioqezës Tiranë-Durrës dhe sekretar i përgjithshëm i Konferencës Ipeshkvnore të Kishës Katolike. Në një intervistë për “GAZETA SHQIPTARE”, ai jep qëndrimin...

Nga: OLA MITRE* TIRANE- Gjithë jetën e tij e ka kaluar në mbrojtje të lumenjve, ndërsa së fundi ka kthyer sytë nga Shqipëria. Që në momentin e parë që pa Vjosën, u surprizua pas saj e u angazhua se do e mbrojë nga shkatërrimi që i kanoset prej ndërtimit...

BEOGRAD-Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, flet për gazetën austriake Die Presse në lidhje me marrëdhëniet me Shqipërinë dhe çështjen e shumëdebatuar të dronit në stadiumin e Beogradit. Para disa muajve, mbi Beograd fluturoi një dron me flamurin e Shqipërisë së Madhe, gjatë ndeshjes mes Serbisë dhe Shqipërisë. Kjo solli...

Nga: FATMIRA NIKOLLI* TIRANE – Shkëlzen Doli, violinisti që u bë i njohur për shqiptarët për interpretimin e muzikës sonë në koncertin e Vjenës më 1 janar, ka ardhur dje në Tiranë. Sonte në mbrëmje, ai do të interpretojë një pjesë muzikore në koncertin “Tre Tenorët”, që mbahet në...

PRISHTINE – Ambasadorja amerikane në Prishtinë, Tracey Ann Jacobson, në një intervistë për “Zërin e Amerikës” dënoi dhunën që përfshiu protestat e kësaj jave në Kosovë dhe bëri thirrje për dialog politik ndërmjet subjekteve politike. Opozita paralajmëroi sërish protesta për të mërkurën më 4 shkurt, me kërkesat për shkarkimin...

Nga: JORINA KRYEZIU (Shkreta)* Në një ditë të mërkurë, si sot, 79 vite më parë, në një shtëpi në Gjirokastër, lindi Ismail Kadare. Shkrimtari i njohur, sot ka ditëlindjen. Një bisedë e gjatë dhe tejet e bukur zhvillohet mes tij dhe studiueses Jorina Kryeziu Shkreta në hyrje të një...

*Rama: Marrëdhënia me Bashën e komplikuar, nuk do ta kisha problem t’i jepja dorën *“21 janari”, Rama: Qëndrimi që ndaj me Metën, të bëhet drejtësi TIRANE – “Kjo është protesta më e ulët që mund të bëhet, pasi me pak njerëz bllokon shumë të tjerë. Ndër to edhe njerëz...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.