Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Nga: AURORA KOROMANI* TIRANE – “Nuk kam dyshime për ngjarjen. Nëse në shtëpi do ishte familja ime, sot ata nuk do jetonin më”. Kështu shprehet për “Gazeta Shqiptare” kryekomisari Alfred Nomani, banesa e të cilit mëngjesin e së martës u hodh në erë pas aktivizimit të 400 gramë tritoli me fitil zjarrpërcjellës....

Nga: FATMIRA NIKOLLI* TIRANE – Zonifikimi i monumenteve, dixhitalizimi i arkivës, disa projekte restaurimi, hartimi i rregulloreve të qendrave historike janë disa nga çështjet për të cilat flet drejtoresha e Institutit të Monumenteve të Kulturës në një intervistë për “GSH”. Arta Dollani ndalet edhe te problematikat, objektet e vëna në...

Nga OLA MITRE* Kur ushtron një funksion të caktuar, duhet të jetë i standardizuar për dijet që ka, ndërkohë që edukimi i vazhdueshëm është kryesori për mjekët dhe infermierët”. Deklarata vjen nga shefi i Shërbimit të Neurokirurgjisë në QSUT, njëkohësisht një nga mjekët më të nderuar të Shqipërisë, Mentor...

TIRANE-Pas një takimi me banorët e lagjes ‘Kushtrimi’, deputeti i Partisë Socialiste Koco Kokdhima është shprehur se problemi i banorëve të lagjes ‘Kushtrimi’ duhet të shikohet me prioritet nga të gjitha institucionet dhe duhet të trajtohet njësoj me të gjithë “Banorët e kësaj zone duhet të trajtohen ashtu si...

TIRANE-Kundërshtimi që i bëri Kisha Katolike (sepse të jemi të qartë, Imzot George Frendo foli në emër të Kishës) Visar Zhitit si ambasador i Shqipërisë në Vatikan, ka ngjallur jo pak reagime. Ka që arsyetojnë qëndrimin e Kishës, Zhiti është i mirë por në Vatikan duhet një katolik (jo...

Nga: OLA MITRE* TIRANE- Për herë të parë ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj vendos t’u përgjigjet publikisht akuzave për tenderin e shumëpërfolur të check-up-it dhe përzgjedhjen si fituese të Vilma Nushit, e cila njihet si person i afërt me kryeministrin, Edi Rama. Përmes kësaj interviste, dhënë për “Gazeta Shqiptare”,...

Intervistoi: Gaston Sanxhaku Ambasadori i Shqipërisë në Greqi, Dashnor Dervishi, në një intervistë të dhënë për portalin “Albanians.gr” ka sqaruar se kriza ekonomike në shtetin fqinj ka detyruar 180 mijë emigrantë shqiptarë të largohen prej andej. Ai ka folur gjithashtu për stadin në të cilin ndodhen marrëdhëniet dypalëshe, të...

*Shkrimtari: Im bir quhej Atjon nga Ati Ynë. Jam shumë i krishterë dhe shkoj në kishë NGA: FATMIRA NIKOLLI I habitur, i tronditur dhe i pikëlluar! Kështu ndjehet Visar Zhiti, pasi Kisha Katolike doli publikisht kundër emrit të tij për ambasador të Shqipërisë në Vatikan, me arsyetimin se është...

Nga: FATMIRA NIKOLLI* TIRANE –Kisha Katolike del kundër kandidaturës së Visar Zhitit si ambasador i Shqipërisë në Vatikan. Lajmi bëhet publik nga imzot George Frendo, ipeshkv ndihmës i dioqezës Tiranë-Durrës dhe sekretar i përgjithshëm i Konferencës Ipeshkvnore të Kishës Katolike. Në një intervistë për “GAZETA SHQIPTARE”, ai jep qëndrimin...