Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

PRISHTINE- Kreu i Lëvizjes Vetëvendosja, Visar Ymeri ka reaguar lidhur me arrestimin e 3 deputetëve të tij, Albin Kurti, Donika Kadaj-Bujupi si dhe Albuelna Haxhiun, duke e cilësuar aktin një brutalitet. Ai pohoi se këtë sjellje brutale të policisë, e pësuan dhe deputetët e tjerë. “Kjo është vazhdimësi e...

PRISHTINE- Pas arrestimit të deputetit të Vetëvendosjes, Albin Kurti, janë prangosur edhe dy kolegët e tij, Donika Kadaj-Bujupi dhe Albuelna Haxhiun. Ndonëse deputetët e VV-së tentuan t’i bënin rezistencë policisë, pasi ishin mbledhur prej mëngjesit para Kuvendit të Kosovës, dy 3 ligjvënësit janë shoqëruar në komisariat. Ndërkohë, mediat kosovare...

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së Avdullah Hoti, ka qartësuar pozicionin e partisë së tij, përballë spekulimeve se do të bëhet pjesë e Qeverisë ‘Haradinaj’. “Deklarimet e tilla nga analistë të ndryshëm janë thjesht spekulime dhe të pavërteta me qëllim që t’i përmbushin qëllimet e tyre. LDK do të...

Në Prishtinë dhe Prizren do të ketë rinumërim të plotë të votave të së dielës për zgjedhjet lokale. Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtesa mori këtë vendim pas shqyrtimit të ankesave të dërguara nga partitë politike për këto dy komuna. Kreu i këtij paneli, Mul Desku ka konfirmuar këtë...

Vjen sot në Prishtinë kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës, gjykatësja Ekaterina Trendafilova. Ajo shoqërohet nga Administratorja e Dhomës së Specializuar, Fidelma Donlon, ndërsa ata do të takohen me përfaqësues të shoqërisë civile në Kosovë. Gjatë vizitës, Trendafilova do të mbajë gjithashtu takime dypalëshe me zyrtarë të qeverisë...

Përfshirja e drejtpërdrejtë e Shteteve të Bashkuar të Amerikës, krahas Bashkimit Evropian në fazën përfundimtare të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është e domosdoshme, në mënyrë që të sigurohet një marrëveshje përfundimtare, e pranueshme dhe e zbatueshme për të dy palët, thonë deputetë dhe njohës të marrëdhënieve ndërkombëtare. Ata...

Përfshirja e drejtpërdrejtë e Shteteve të Bashkuar të Amerikës, krahas Bashkimit Evropian në fazën përfundimtare të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është e domosdoshme, në mënyrë që të sigurohet një marrëveshje përfundimtare, e pranueshme dhe e zbatueshme për të dy palët, thonë deputetë dhe njohës të marrëdhënieve ndërkombëtare. Ata...

PRISHTINE- Qeveria e Republikës së Kosovës, në një reagim publik ka vlerësuar se dënimi i Ratko Mladiçit me burg të përjetshëm është vendosje e drejtësisë ndërkombëtare për viktimat e luftës në Bosnjë. “Qeveria dhe populli i Kosovës më këtë rast, përkujtojnë publikun botëror se regjimi i Sllobodan Millosheviçit dhe...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.