Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

PRISHTINE Përfaqësuesi në Kongresin e SHBA-së, Eliot Engel do të nisë sot takimet zyrtare në Kosovë, gjatë një vizite që do të kryejë deri në 5 korrik 2015. Gjatë vizitës së tij, ai do të takohet me zyrtarë qeveritarë dhe përfaqësues të institucioneve zyrtare. Sot Engel do të takohet...

Daniel Serwer, ish-diplomat amerikan dhe profesor në Johns Hopkins School of Advanced International Studies, ka thënë se nëse vendimi i Kuvendit të Kosovës për moskrijimin e Gjykatës mbetet kështu sic është, Kosova do ta ketë të vështirë në të ardhmen ta marrë mbështetjen e SHBA-ve dhe BE-së për çështje...

AUSTRI-Kosova dhe Mali i Zi nuk janë pjesë e eurozonës. Megjithatë, atje që nga viti 2002 paguhet me euro. Kështu e fillon artikullin gazeta austriake “Der Standard”, duke i referuar krizës financiare në Greqi. “Der Standard” si shembull ka marrë përdorimin e dinarit jugosllav të viteve të ‘80-ta të...

BRUKSEL- Përfaqësuesit e Prishtinës kanë ardhur për të mos u pajtuar absolutisht për asnjë temë, ka thënë sot shefi i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq. Gjuriç më tutje ka thënë se bisedimet janë shumë të vështira, atmosfera është e tensionuar dhe se ka...

BRUKSEL- Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka folur për mediat pas ndërprerjes së takimit me palën serbe në Bruksel. Kjo ndërprerje erdhi për shkak të angazhimeve të përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini, që do të marrë pjesë në samitin e organizuar mes BE-së dhe Kinës. Siç njofton...

BRUKSEL- Është ndërprerë përkohësisht dialogu Kosovë-Serbi në Bruksel. Ndërprerja ndodhi shkaku i impenjimeve të kryediplomates evropiane, Federica Mogherini, raporton, citon K.net. Mësohet se takimi do të vazhdojë në orën 20:30 kur pritet edhe nënshkrimi i mundshëm i marrëveshjeve. (ed.me/BalkanWeb)

SHBA-Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka konfirmuar diplomatin Greg Delawie në postin e Ambasadorit të ShBA-së në Kosovë, javën e kaluar. Delawie nga shteti i Virginia-s, do ta zëvendësojë në këtë pozitë ambasadoren Tracey Ann Jacobson e cila i jep fund mandatit të saj trevjeçar si kryediplomate...

KOSOVE- Zëvendëskryeministri i parë, Hashim Thaçi, njëherit ministër i Jashtëm i Kosovës, ka thënë për gazetën austriake Der Standard se institucionet e Kosovës edhe pas vendimit janë të përkushtuara që të themelojnë Gjykatën Speciale. “Ka pasur shumë akuza për situata të paqena dhe shpifje kundër luftës së drejtë të...

SERBI- “Toka e Kosovës është tokë serbe derisa atje të ketë shenjtorë serbë dhe trashëgimtarët të martirëve të rënë”, ka thënë patriarku serb Irinej në festën e Vidovdanit. “Derisa të ekzistojë Stefani i Deçanit në Deçan patriarkana e Pejës, Graçanica e mbretit Milutin dhe Gazimestani dhe të gjithë ata...

KOSOVË-Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, më 30 qershor do të jetë i ftuari i kancelares gjermane, Angela Merkel. Në njoftimin për media që zyra për informim e Qeverisë Federale të Gjermanisë, thuhet se Mustafa do të pritet me nderime ushtarake. “Kancelarja Angela Merkel pret më 30 qershor në orën...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.