Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

KOSOVË-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga po merr pjesë në samitin e shteteve anëtare dhe shteteve vëzhguese të Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë, që po i zhvillon punimet në Senegal. Gjatë punimeve të samitit, Kosova u anëtarësua në cilësinë e vëzhguesit në Organizatën Ndërkombëtare të Frankofonisë. Në samit morën pjesë një...

SIRI-Një tjetër shqiptar nga Kosova është vrarë në Siri. Mediat kosovare shkruajnë se është vrarë në Siri Burim Demolli nga Kolovica e Prishtinës. Lajmi është konfirmuar nga një kushëri i viktimës i cili ka deklaruar se familja ka hapur dyert e mortit. “Në Siri është vrarë. Ne e kemi...

TIRANE-“Duke nderuar heronjtë, ne ecim rrugës së duhur”, tha kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti gjatë vizitës në Prekaz, ku bëri homazhe te kompleksi memorial “Adem Jashari”. “28 Nëntori është Pavarësia e Shqipërisë dhe ditëlindja e komandantit Adem Jashari. Pikërisht në 43 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë,ka lindur komandanti...

PRISHTINE – Të blejmë produkte shqiptare, si një rrugë drejt fuqizimit ekonomik të kombit tonë, theksoi sot kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti në hapjen zyrtare të panairit “Blej shqip”, ku marrin pjesë 120 kompani. Ahmeti tha se “promovimi i prodhimeve vendore, nuk është çështje emocionale, por është...

TIRANË-Kryeministri Hashim Thaçi ka uruar sot festën e pavarësisë së Shqipërisë. Në një postim në “facebook” Thaçi shkruan: “ Sot bashkatdhetarët tanë kudo që jetojnë festojnë një ngjarje të madhe historike, Ditën e Flamurit, Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë. Kjo ngjarje ka frymëzuar dhe kultivuar gjerësisht ndjenjën dhe idenë...

PRISHTINË– Në Kosovë po festohet sot 28 Nëntori, 102 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë. Në kuadër të kësaj feste të të gjithë shqiptarëve ditën e sotme do të organizohen një sërë aktivitetesh, si marshime në rrugë dhe sheshe të njerëzve në festë, me këngë e valle. Në Prishtinë, në...

GJERMANI– Në Gjermani ka nisur gjykimi kundër dy kosovarëve pasi akuzohen për mashtrimin e një tregtari makinash. Mediat lokale në Mühlacker, rajon në jug të Gjermanisë raportojnë se dy kosovarët e kanë bindur tregtarin duke i marrë atij 550,000 euro.  Njëri prej mashtruesve kosovarë u paraqit si Konsull i...

PRISHTINË – Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka pritur sot Nënkryetarin e Parlamentit të Austrisë, z.Karheinz Kopf sëbashku me një grup afaristësh austriakë, që kanë shprehur interes për të investuar në Kosovë. Presidenca njoftoi se Jahjaga, në këtë takim, vlerësoi përkrahjen dhe ndihmën që Austria i ka dhënë Kosovës;...

Lideri i LDK’së, Isa Mustafa, ka deklaruar se janë marrë vesh sot me Hashim Thaçin që javën e ardhshme të nënshkruhet marrëveshje për ndarjen e pushtetit. Ai ka thënë se tek pas nënshkrimit të marrëveshjes do të përcaktohen emrat e ministrave të rinj, njofton Express.Edhe kësaj radhe, Mustafa nuk...

KOSOVE- Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka uruar shqiptarët me rastin e festës së Flamurit. Në këtë mesazh, drejtuar qytetarëve shqiptarë dhe gjithë bashkëkombësve, Haradinaj është shprehur se ‘duke kujtuar të kaluarën dhe duke parë të sotmen dhe sfidat që kemi para nesh, ne, për...

KOSOVE-“Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” duhet të jetë në epiqendër të dijes dhe mësimit”, theksoi sot kryeministri Thaçi, ndërsa përfaqësues dhe familjarë të organizatave të dala nga lufta, po protestojnë para rektoratit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. Sipas Thaçit, Kosova nuk do të harrojë sakrificën e veteranëve të UÇK-së. “Qeveria...

KOSOVË-Muhamet Mustafa, Ismet Beqiri, Teuta Sahatçiu, Arben Gashi apo Haki Demolli, Valon Murtezaj, Avdullah Hoti dhe Kujtim Shala, sipas gazetës Ekspress, do të jenë ministrat e ardhshëm të LDK-së.   Ndryshe nga PDK, Lidhja Demokratike e Kosovës deri më tani ka qenë shumë e rezervuar në komunikimin me gazetarët...

PRISHTINE – Deklarimet e fundit të Vetëvendosjes, të cilët kanë nxjerrë detaje nga marrëveshja e LDK-së, AAK-së, NISMA-s dhe Vetëvendosjes, janë vlerësuar si deklarime shumë fëmijërore, nga lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj në takimin që zhvilloi me strukturat udhëheqëse të degës së Aleancës në Prishtinë. Haradinaj tha se Isa...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.