Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

TIRANE- Në kuadër të 550-vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti- Skënderbeut, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë miratoi emetimin e një serie monedhash përkujtimore me tematikë “550 vjet in memoriam Gjergj-Kastrioti Skënderbeu (1468-2018)”. Seria do të emetohet gjatë vitit 2018 dhe do të përbëhet nga tre...

Nuk ishte i shkurtër, nuk kishte fobi nga macet, edhe pse e donte artin nuk ishte ai që çoi Monna Lisa në France.Dhe është meritë e tij, që sot kemi ushqimin e konservuar ,kodin civil dhe përkthimin e hieroglifeve. Francezët në fund të shekullit të tetëmbëdhjetë, patën si kryetar...

TIRANE– Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me grupin reformator të Akademisë së Shkencave në lidhje me reformën në këtë institucion. Gjatë fjalës së tij, akademiku dhe profesori Artan Fuga tha se reformimi i Akademisë së Shkencave duhet të bëhet përmes rithemelimit. Ai u shpreh se duhet reformim...

Sopranoja shqiptare me famë botërore, Inva Mula, ishte e ftuar speciale e ceremonisë festive tashmë të përvitshme me rastin e Muajit të Trashëgimisë Shqiptare në Provincë. Ceremonia e zhvilluar një nga sallat e Parlamentit të Ontarios/ Kanada, përcolli emocione të bukura për të gjithë shqiptarët që shijuan e duartrokitën...

SHKUP- Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, në bashkëpunim me Postën e Maqedonisë, ka promovuar pullën postare me portretin e Faik Konicës, me rastin e 75-vjetorit të vdekjes. Në ceremoninë e promovimit, që u zhvillua në kuadër të Ditës së Alfabetit të Gjuhës Shqipe dhe...

TIRANË- Vepra “Mashtrimi” ka rikthyer këtë fundjavë në Teatrin Kombëtar, Artan Imamin. Shkruar nga Anthony Shaffer, vepra vjen në skenë me regji nga Artan Imami, një shfaqje që ka bërë bashkë aktorë shqiptarë dhe të huaj. Shfaqja që u ngjit këtë fundjavë dhe do të vazhdojë për publikun dhe...

Ndahet nga jeta në moshë 91 vjecare aktori i teatrit dhe ekranit, Earle Hyman. Hyman është bere i njohur për rolin e babait të Bill Cosbyt në serialin “The Cosby Show”. Earle Hyman ndërruar jetë në ‘Lillian Booth Actors Home’ në New Jersey. Në “The Cosby Show”, ai ka...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.