Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |
 • 1996 Lexime
 • TIRANË- Në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë u çel sot ekspozita me mbi 100 kryevepra të artit italian të 1900-ës. Falë bashkëpunimit të Bashkisë së Tiranës, Galerisë Kombëtare të Arteve, Ministrisë së Kulturës dhe Kryeministrisë, ekspozita e kuruar nga Maria Catalano, Federica Pirani dhe Stefano Roffi, do të...

 • 5388 Lexime
 • Nga: Fatmira Nikolli Rikthehet në vëmendje, debati për kishën-xhami në Kalanë e Shkodrës. Monumenti i kulturës, i njohur për katolikët si Kisha e Shën Shtjefnit dhe për myslimanët si Xhamia e Sulltan Mehmetit, prej vitesh ka nxitur debat mes të krishterëve dhe besimtarëve myslimanë në qytetin verior, për shkak...

 • 6696 Lexime
 • TIRANE– Kryeministri Edi Rama i shprehu mirënjohjen Shkëlzen Dollit dhe Ansamblit Filarmonik të Vjenës për mbrëmjen fantastike që i dhuruan Shqipërisë, Kosovës e gjithë shqiptarëve. Kryeministri Rama publikoi një album me fotografi nga ky koncert, ndërsa vlerësoi se “Koncerti i Vjenës në Tiranë mori ngjyra të veçanta falë gjetjes...

 • 2400 Lexime
 • NGA ANXHELA DEVOLE Një vit me ngjarje historike, kulturore dhe artistike. Për personalitetet e botës së artit, ka pasur momente mjaft të rëndësishme, shpesh të paparashikueshme, por edhe të planifikuara prej kohësh. Për Ramona Tullumanin, yllin e muzikës operistike, 2016-a ka qenë një vit i suksesshëm dhe me arritje...

 • 1976 Lexime
 • TIRANE– Zëvendëskryetari i LSI-së, njëkohësisht kreu i grupit parlamentar, Petrit Vasili tha sot se orkestra e RTSH-së mund ta bëjë që Koncerti i Vjenës të flasë shqip. Në një deklaratë për mediat, Vasili foli lidhur me koncertin e Filarmonisë së Vjenës në Tiranë duke pohuar se “Shkëlzen Doli dhe...

 • 10900 Lexime
 • Nga Konstantinos Giakoumis* Sokol Çunga** Një shëtitje nëpër rrugët e kryeqytetit këtyre ditëve para dhe pas Krishtlindjeve, të ndriçuara me mijëra xixëllonja, në rrugë dhe vitrina të mbushura me reklama, me dyqane plot me njerëz në vrullin e konsumit të dhuratave, përbëjnë dëshmi për mënyrën se si në varfërinë...