Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Ndërsa “Ready Player One” i ri pritet në kinema, Steven Spielberg tashmë po mendon për projektin e ardhshëm, lidhur me sagën e Indiana Jones. I ftuar në Rakuten TV Empire Aëards për dorëzimin e një çmimi special të karrierës, regjisori njoftoi se xhirimet e kapitullit të pestë do të...

Në kinematë italiane nga data 18 maj, do të nisë transmetimi i filmit kushtuar Papa Françeskut. Filmi dokumentar, vjen nën regjinë e Wim Wenders, e titullohet “”Papa Francesco, un uomo di parola”. Ai flet për vizionin e Papës për Kishën dhe shqetësimin e tij të thellë për të varfrit,...

ANGLI-Eshte ndarë nga jeta në moshën 90 vjeçare, Ken Dodd, legjenda e komedisë britanike, shumë popullor në vendin e tij, njoftoi agjenti i tij në një deklaratë. ”Komediani me sy të mëdhenj dhe flokë të shpupuritur ishte një prej emrave të fundit të mëdhenj të ‘music hall’”, deklaroi agjenti...

Filmi i ri Disney “Mary Poppins” me protagoniste Emily Blunt, dadoja më e dashur për fëmijët do të rikthehet këto Krishtlindje në ekranin e madh të kinemasë. Filmi i cili vjen nën regjinë e Rob Marshall, është vendosur në Londër gjatë Depresionit të Madh të viteve 1930, njëzet e...

Eshtë ndarë nga jeta në moshën 97 vjeçare Lewis Gilbert, regjisori britanik i tre serive të filmave me James Bond. Lajmin e bëjnë të ditur producenti Michael G Wilson dhe Barbara Broccoli në faqen zyrtare të filmit “James Bond“ të cilët komentojnë: U trishtuam shumë kur morëm vesh për...

Filmi “Shok”, i bazuar në ngjarje të vërteta gjatë luftës në Kosovë, u shfaq nga Ambasada e Kosovës në Tiranë më kuadër të aktiviteteve për 10 vjetorin e Pavarësisë, në sallën e Akademisë së Filmit “Marubi”. Ngjarjet e filmit të parë shqiptar të nominuar ndonjëherë në çmimet Oscar janë...

Filmi i ri “Darkest hour” ofron anën diplomatike të një tjetër filmi aksion të kohëve të fundit, “Dunkirk”. Kështu shkruan historiani amerikan, Victor Davis Hanson, në lidhje me filmin më të fundit që i kushtohet Kryeministrit britanik, Winston Churchill, gjatë pushtimit të Francës prej nazistëve, në maj 1940. Filmi...

Ylli i famshëm i Hollywood-it, George Clooney ka nxitur një raund të freskët spekulimesh rreth ambicjeve të mundshme politike pasi njoftoi përmes një postimi në Twitter se ai dhe bashkëshortja e tij, avokatja e të drejtave të njeriut Amal Clooney, do të dhurojnë 500,000 dollarë për organizimin e marshimit...

Regjisori meksikan Guillermo del Toro do të jetë president i jurisë ndërkombëtare të Konkursit të 75 të Festivalit të Kinemasë të Venecias, që do të mbahet nga 29 gushti në 8 shtator. Vendimi u mor nga Bordi i Drejtorëve të Bienales së Venecias të kryesuar nga Paolo Baratta, i...

Anne Hathaway do të jetë fytyra e kukullës Barbi, në filmin e ri aksion të shtëpisë diskografike Sony, që do të dalë në kinema më 8 maj 2020. Projekti duhet të jetë gati deri në gusht 2018, por prodhimi sapo ka njoftuar se është shumë vonë për realizimin e...