Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

TIRANE- Me rastin e festave të nëntorit Bashkia e Tiranës nën kujdesin e kryebashkiakut Lulzim Basha organizoi koncertin “Liria është frymëzimi ynë”, me vepra nga artistë dhe kompozitor më në zë shqiptarë. Filarmonia e Tiranës nën dirigjimin e Petrika Afezollit interpretoi vepra nga kompozitorët më të mirë shqiptarë, si...

SHKODER-28 objekte muzeale në Shkodër rrezikojnë të shemben për shkak të amortizimit. Ky shqetësim është ngritur nga Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Shkodër, e cila ka hartuar dhe një listë, duke evidentuar ndërtesat që kërkojnë ndërhyrje emergjente. Në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”, kreu i kësaj drejtorie, Besi Bekteshi...

LONDËR- Salla e Teatrit Kings Place, Londër është pushtuar fuqishëm mbrëmjen e djeshme nga dy artistë shqiptarë, emrat e të cilëve janë të vlerësuar dhe të duartrokitur në shumë skena prestigjoze. Interpretimi i sopranos tonë të mrekullueshme Inva Mula e shoqëruar në piano nga virtuozi tashmë Genc Tukiçi në një...

SHBA – Bukuroshja nga Përmeti Polikseni Manxhari ka fituar konkursin “Miss Massachusetts USA” dhe do të konkurrojë vitin e ardhshëm në Miss USA 2015! Konkursi për shtetin Massachusetts u zhvillua në Lowell University në Tewksbury. Polikseni Manxhari është diplomuar në Shkollën e Mesme rajonale në Wachusett dhe tani studion...

DANIMARKË-Arkeologët kanë zbuluar një sopat 5500- vjeçare bashkë me dorezën e drurit të pa dëmtuar.Vegla e kohës së Neolitit, është gjetur rastësisht teksa gërmohej toka për të ndërtuar një tunel. Sëpata ka mbetur e padëmtuar dhe është ruajtur mirë, sepse është mbështjellë me dhe deti që e ka ndaluar...

NGA RUDINA SATA* -Që pas 23 qershorit 2013, qeveria aktuale ka ndërmmarrë shumë reforma, për të bërë të mundur të gjitha ato premtime të cilat ju z.Rama dhe partia juaj i bëtë elektoratit gjatë kohës kur ishit në opozitë. Ajo që më ka rënë në sy dhe ka ngelur...

Një artiste kineze që jeton në Amerikë ka hapur një ekspozitë shumë interesante me flamuj të realizuar me flokë të ngjitur, ndër të cilat edhe një flamur shqiptar. Wenda Gu do ti ekspozojë këto punime në një galeri arti në Londër, që do të qëndrojë e hapur nga data...

Nga: FATMIRA NIKOLLI* Festimet e 70-vjetorit nuk rehabilitojnë figurën e Enver Hoxhës. Kështu është shprehur dje për “Gazeta Shqiptare” kreu i Akademisë së Shkencave, Muzafer Korkuti. Ndërsa rrëfen detajet e konferencës shkencore ndërkombëtare që mbahet nesër (e enjte, datë 27 nëntor) në Pallatin e Kongreseve me titullin “70-vjetori i...

BEJRUT-Sabah, këngëtarja dhe aktorja legjendare libaneze, e famshme në të gjithë botën arabe për një karrierë mbi 70-vjeçare dhe për një jetë sentimentale të trazuar, vdiq sot në moshën 87-vjeçare në Bejrut. “Për Libanin është një humbje e pamatë, pasi fama e saj i kaloi kufijtë e vendit duke...

Shitet 3.4 milionë dollarë pianoja e rrallë që ndodhej në kafenenë e Rikut, në filmin e famshëm klasik Casablanka, një prodhim Hollywoodian i vitit 1942. Piano u shit në ankandin Bonhams and Turner Classic Movies në New York dhe ishte një prej dy instumententeve në film, që aktori dhe këngëtari Dooley Wilson...

Nga Sejmen Gjokoli” – E nëpërkëmbur qysh për emër… Rrallë mund të ketë ndonjë dukuri tjetër shpirtërore apo ndonjë objekt tjetër material nga trashëgimia jonë kulturore të “vuaj” kaq shumë për shkak të termit të emërtimit apo thirrjes se sa kënga vënçe, apo thënë ndryshe me iso, kënduar kryesisht...

DURRES-DRKK Durrës ka njoftuar së fundmi se gjatë punimeve që po kryhen për rehabilitimin e sheshit “Liria” në kuadër të një projekti të hartuar nga Bashkia Durrës, është zbuluar një pus me thellësi të konsiderueshme.   Duke qënë se projekti i rehabilitimit të sheshit është miratuar nga Këshilli Kombëtar...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.