Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

TIRANE– Me rastin e 80-vjetorit të lindjes së shkrimtarit Anton Pashku, Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë dhe Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, zhvilluan sot në mjediset e Bibliotekës Kombëtare në Tiranë edicionin e dytë të Konferencës Shkencore dhe Ekspozitës “Anton Pashku – shkrimtari”. Në këtë konferencë ishin të pranishëm...

TIRANE- Është ndarë nga jeta në moshën 48 vjeçare këngëtari i njohur i muzikës popullore të Malësisë së Madhe, Arben Delaj. Referuar informacioneve të para të policisë, “BalkanWeb” mëson se shkak për ndarjen e parakohshme nga jeta të këngëtarit 48 vjeçar është bërë një infarkt. Këngëtari sapo kishte dalë...

Formacionet e para ushtarake të përbëra vetëm nga femra , në Europë u krijuan rreth viteve 1900. Formacioni i parë u krijua në Rusi gjatë Luftës së parë botërore (1917): ishte batalioni femëror i vdekjes – në foto – dhe përbëhej nga gra që vetëofrohen për të luftuar në...

SHKUP- Për herë të parë në Maqedoni do të themelohet Ansambli i parë shqiptar i këngëve dhe valleve shqipe, deklaroi zëvendëskryeministri për zbatimin e marrëveshjes së Ohrit, Hazbi Lika. “Për herë të parë në këtë proces kemi marrëveshje për themelimin e ansamblit shqiptar të këngëve dhe valleve shqipe për...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.