Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Heritage Auctions e Dallas do të nxjerrë në ankand kitarën historike të Bob Dylan e cila është përdorur nga këngëtari amerikan nga vitet 60 deri në 70. Vlera fillestare është 300 mijë dollarë. Vegla muzikore e përdorur nga Dylan në disa koncerte ka bërë histori, pasi të gjitha koncertet...

Janë ndarë sot çmimet “Vangjush Gambeta” për raportimin më të mirë ekonomik të botuar në Shqipëri, në Kosovë dhe Maqedoni gjatë vitit 2017. Po kështu, Unioni i Gazetarëve Shqiptarë ndau edhe çmimet e karrierës në gazetari (in memoriam). Gazetarja e “News24”, Vjollca Kongjoni, mori çmimin për emisionin më të...

Pas më shumë se 10 vitesh planifikimi, projektimi dhe ndërtimi, më në fund muzeu i Luvrit në Abu Dabi, EBA, do të hapet të shtunën. Më poshtë vijojnë tetë fakte pak të njohura lidhur me projektin: 1 – Ka kushtuar shtrenjtë. Kostoja totale e projektit ishte rreth 1,5 miliardë...

TIRANE- Filmi horror shqiptar “Bloodlands”, me skenar dhe regji nga Steven Kastrissios, nën interpretimin e aktorëve Gëzim Rudi, Ilire Vinca, Suela Bako, Alesia Xhemalaj, Emiljano Palali, Dritan Arbana, Florist Bajgora, Enxhi Cuku, do hapë Festivalin e Filmit Horror në Sidnej të Australisë, që nis më datë 29 nëntor. Filmi...

Muaji nëntor që njihet ndryshe si muaji i shqiptarëve në Kanada, tashmë ka stemën zyrtare me të cilën identifikohet. Në sajë të organizatës Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze me qendër në Toronto dhe lobueses, Ruki Kondaj, nëntori festohet në Ontario si Muaji i Trashëgimisë Shqiptare. Kryeministrja e Provincës së Ontarios,...

Festivali Folklorik Mbarëkombëtar ka mbledhur sot në New York, SHBA, qindra solistë, valltarë, grupe muzikore dhe ansamble nga komuniteti shqiptaro-amerikan, si dhe nga trojet mbarëshqiptare. Mesazhi i këtij festivali, që këtë vit i dedikohet 550 vjetorit të heroit kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, është ruajtja dhe promovimi i trashëgimisë...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.