Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

PRESHEVË- Ministria serbe e arsimit, pas kërkesës së Komisionit për Arsim fillor dhe të mesëm të Këshillit Nacional Shqiptar, ka lejuar për përdorim katër libra për shkollat e mesme të gjuhës dhe letërsisë shqipe në Preshevë të botuara në Republikën e Shqipërisë. Librat janë të shkruara nga autorë të...

Nga: BRANDON TURBEVILLE* SHKUP – Zoran Zaev ka konfirmuar se ai nuk është kryetari i LSDM-së dhe se partia e tij udhëhiqet nga nga fondacioni “Soros” dhe nga eksponentët e tij, Vlladimir Millcin, Branko Gerovki, Sasho Ordamovski dhe Lubomir Ferckovski, thuhet në reagimin e VRMO-DPMNE-së, transmeton TetovaSot. “Sa më...

Qeveria serbe i ka dhënë një mesazh të qartë BE-së dhe Kosovës se Beogradi nuk do të pranojë rishikimin e marrëveshjes për formimin e Bashkësisë së Komunave serbe në Kosovë. ‘Marrëveshja e arritur më 25 gusht mes Prishtinë dhe Beogradit nuk do të ndryshohet’, ka deklaruar sot në Bruksel...

Pronarët e kazinove në Maqedoni janë problematikë. Me qindra miliona euro të importuara në kufirin e Maqedonisë me Greqinë, kazinotë kujtojnë për vendet e njohura botërore të kumarit si Makao, Estonia ose Las Vegasi. Por, çfarë fshehin krerët e industrisë së kumarit? Qendra për Gazetari Hulumtuese, Scoop Maqedonia ka...

MAQEDONI- Kryetari i opozitës së bashkuar maqedonase, Zoran Zaev, ka reaguar ndaj zhvillimeve të djeshme politike në vend. Zaev ka deklaruar se nuk mund të ketë zgjedhje demokratike të drejta pa regullimin e standardeve profesionale të mediumeve, si edhe pa pastrimin e listave zgjedhore nga ana e Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ)...

BEOGRAD- Mitropoliti i kishës serbe, Amfilohije Radoviç, pas kthimit nga vizita në Vatikan ka deklaruar se e ka falënderuar Papa Françeskun për mosnjohjen e Kosovës. Ai gjithashtu ka thënë se kisha serbe e ka ndaluar përkohësisht kanonizimin e arqipeshkvit kroat Alojz Stepinac, derisa një komision i përbashkët i kishës...

MAQEDONI- Kuvendi i Maqedonisë mbrëmë vonë ka votuar qeverinë kalimtare, e cila do të drejtohet nga Emil Dimitriev, nga partia VMRO DPMNE. Zgjedhjes së kabinetit të ri qeveritar i ka paraprirë konstatimi i dorëheqjes së kryeministrit të deritanishëm, Nikolla Gruevski, si dhe vendimi për shpërndarjen e Kuvendit që do...

Parlamenti i Maqedonisë ka zgjedhur sot qeverinë e re, e cila do të drejtohet nga kryeministri Emil Dimitriev. Pak orë më parë Parlamenti shpalli zyrtarisht shpërbërjen dhe njoftoi dorëheqjen e kryeministrit Nikolla Gruevski. Pesë nga ministritë kryesore të qeverisë së përkohshme do të drejtohen nga shqiptarët. Ja përbërja e...

MAQEDONI- Deputetët maqedonas votuan sot për shpërbërjen e parlamentit në muajin shkurt, si dhe për organizimin e zgjedhjeve legjislative të parakohshme në përputhje me një marrëveshje të arritur nën mbikqyrjen e Bashkimit Evropian për të nxjerrë vendin nga një krizë e gjatë politike. Menjëherë pas këtij votimi, shpërbërja e...

Kryeministri në largim i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, ka thënë sot se zgjedhjet e parakohshme do të mbahen më 24 prill, pavarësisht dështimit të dialogut politik mes katër partive kryesore politike. Ndërkohë, deputetët e partive në qeveri, VMRO-DPMNE dhe BDI,  kanë nisur procedurën për shpërndarjen e Kuvendit në një seancë...

Komisioni Evropian sot e sqaroi qëndrimin e tij për zgjidhjen e krizës politike në Republikën e Maqedonisë dhe posaçërisht lidhur me atë nëse dhe kur duhet të mbahen zgjedhje të parakohshme parlamentare, që sipas marrëveshjes nga Përzhino janë caktuar për më 24 prill. Siç njofton korrenspondenti i MIA-s nga...

Ali Ahmeti përmes rrjetit social fejsbuk ka shprehur qëndrimin e tij për zhvillimet e fundit politike. “Komisionerit Hahn, ca ditë më parë, i thash se është interes shtetëror që kriza të përfundoj menjëherë sepse qytetarët dhe shteti nuk mund të mbesin peng i interesave të ngushta grupore ose partiake, por...