Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

GREQI – Mediat greke i bëjnë jehonë arrestimit të shqiptarit 31-vjeçar Arbër (Berti) Bako, i cili u arrestua për plagosjen e 15 personave në një lokal në Athinë. Në një profil të realizuar nga gazeta “To Ethnos” për shqiptarin që dyshohet se është pjesë e një grupi që ka...

TIRANE-Arbër Bako, 31- vjeçari nga Kuçova, është bërë protagonisti kryesor i mediave në Greqi për shkak të ngjarjeve ku është përfshirë. Ai akuzohet se plagosi 15 veta në një lokal një javë më parë, por dyshohet se ka qëlluar për vdekje një klient në një bar të Athinës muajin...

ATHINË– Zgjedhje të parakohshme, para masave të reja shtrënguese dhe marrëveshjeve, kërkoi lideri i SYRIZA-s, Aleksis Cipras. ”Zgjedhjet janë të domosdoshme, me qëllim që parlamenti të pajiset me vullnetin popullor dhe të zgjedhë një president republike që do të shprehë maxhorancën popullore dhe unitetin kombëtar”, deklaroi Cipras. ”Trojka nuk...

TETOVE-Homazhe para bustit të Mehmet Pashë Derrallës në Tetovë janë mbajtur nga shqiptarët me rastin e ditës së flamurit. Qindra shqiptarë të Maqedonisë kanë vlerësuar lart figuren e Derralles i cili në zanafillën e shtetit të ri shqiptar, me shpalljen e Pavarësisë Kombëtare më 28 nëntor 1912, u emërua...

TETOVË-Flamuri gjigant rreth 40 metra që ndriçoi dje Tetovën për festën e 28 Nëntorit, ka brengosur dhe ka tmerruar tej mase mediat maqedonase. Mediat maqedonase me ironi kanë shkruar sot për ngjarjen e festës së Flamurit në Tetovë, duke u munduar të zbulojnë se kush qëndron pas këtij flamuri...

ZAGREB- Kryeministri i Kroacisë, Zoran Millanoviç, e ka anuluar udhëtimin për në Serbinë fqinje, pas lirimit të nacionalistit serb të linjës së fortë, Vojisllav Sheshel, nga Tribunali i Hagës për krime të luftës, në shenjën e fundit të tensioneve të përsëritura ndërmjet ish-armiqve ballkanikë. Kryeministri Millanoviç duhet të vizitonte...

BEOGRAD- Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka kritikuar sot rezolutën e Parlamentit Evropian, e cila dënon thirrjet për luftë të të akuzuarit serb për krime lufte, Vojisllav Sheshel, si dhe inkurajimet e tij për pretendime territoriale. Rezoluta, e miratuar të enjten, po ashtu i bën thirrje Serbisë që të distancohet...

SERBI-Një ngjarje shokuese ka tronditur Serbinë. Një vajzë 3 -vjeçare është përdhunuar nga babai i saj. Vajza ime, pas gjithë asaj që ndodhi më tha” Mami, më fshih kur të vij babi nga puna!”, tha për mediat serbe, Danijela Nestorović nëna e vajzës 3 -vjeçare, e cili dyshohet se...

SERBI- Sipas raportimeve të medieve serbe, Fatlum Musliu nga Bujanoci, djali i kryetarit të sapo zgjedhur të Këshillit kombëtar të shqiptarëve, Jonus Musliu, sërish i është shmangur policisë së vendit fqinj. Këto raportime thonë se jo shumë larg fshatit Dobrosin, në lindje të Bujanocit, policia kufitare serbe, përgjatë një rruge...

BRUKSEL- Një rezolutë e Parlamentit Evropian, që është mbështetur sot nga të gjitha grupet kryesore politike, ka dënuar aktivitetet e fundit të të akuzuarit serb për krime lufte, Vojisllav Sheshel. Në tekstin, i cili është miratuar, dënohet luftënxitja e Sheshelit, nxitja për urrejtje dhe inkurajimi i pretendimeve territoriale dhe...

ATHINË – Një grevë të përgjithshme 24-orëshe, e tridhjetë e dyta që nga viti 2010, kanë shpallur për sot sindikatat e sektorit publik dhe atij privat si reagim ndaj politikave shtrënguese dhe parashikimeve për buxhetin e ri. Sindikatat GSEE dhe ADEDY do të zhvillojnë një tubim proteste në orën...

ZAGREB – Kroacia i kërkoi sot drejtësisë ndërkombëtare të rikthejë vendimin e saj për lirimin e përkohshëm të ultranacionalistit serb, Vojislav Sheshel, në pritje të një verdikti në procesin e tij, ku u shpall fajtor për krime lufte gjatë konflikteve në ish-Jugosllavi në vitet ’90. Në një deklaratë të...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.