Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Kreu i opozitës së djathtë greke, Kyriakos Mitsotakis njoftoi sot se do të depozitonte një mocion mosbesimi kundër qeverisë së kryeministrit, Aleksis Cipras, për të bllokuar marrëveshjen e arritur mes Athinës dhe Shkupit për emrin e Maqedonisë. Duke u shprehur para Parlamentit, Mitsotakis theksoi se ky mocion mosbesimi kundër...

Eurokomisioneri për Zgjerim dhe Politikë të Mirë Fqinjësore, Johanes Hahn në një intervistë për MIA-n shpreh bindjen se Këshilli i BE-së këtë muaj do t’i ndajë Maqedonisë datë për fillimin e negociatave për anëtarësim. Hahn në nje intervistë per agjencine ‘Mia’ flet për pritjet e tij nga Këshilli i...

MAQEDONI-Të vetëquajtur si ”Vëllazëria kristiane” qindra qytetarë në Maqedoni kanë dalë dje në protestë për të kundërshtuar ndryshimin e emrit të Maqedonisë. ”Trekëmbësh”, ”Tradhëtarë”, ”Varje”, ”Maqedoni antike” dhe shumë ofendime e fyerje për politikanë maqedonas dhe udhëheqës të LSDM-së. Nderkohe presidenti Gjorge Ivanov pas refuzimit të pranimit të marrëveshjes...

Autoritetet maqedonase presin që brenda pak ditësh ta nënshkruajnë me palën greke marrëveshjen e arritur për emrin e ri të Maqedonisë. Por, pakënaqësitë janë të dukshme sidomos tek partitë opozitare si në Shkup edhe në Athinë. Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov ka ndërprerë sot një takim me kryeministrin Zoran Zaev...

SHKUP-Organizatat jo fitimprurëse “Të rinjtë për Maqedoninë” dhe “Komitët” kanë paralajmëruar protesta për sonte kundër ndryshimit të emrit Kushtetues të Maqedonisë. Përmes thirrjes “Mjaft ndejtëm në gjumë, nuk do të lejojmë Veri” ata në rrjetin social Facebook po organizohen për protestën e sotme të cilën e kanë paralajmëruar ta...