Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Situata stresuese, mbingarkesë në punë, mungesë gjumi, probleme shëndetësore, të gjitha këto faktorë e dëmtojnë lëkurën në fytyrë duke shkaktuar shfaqje të parakohshme të rrudhave dhe njolla të ndryshme. Më poshtë do të gjeni një maskë për fytyrën shumë efikase, që do t’i rikthejë asaj shkëlqimin dhe ju do...

TIRANE – Ndryshimi i stinëve ndryshon edhe sjelljet tona, shtohet dëshira për të kaluar mbrëmjet në shtëpi, të darkosh në mënyrë të qetë por edhe të shijosh ndonjë pjatë më shumë. Natyra na sjell produktet e stinës që janë super ushqime, me ngjyra dhe plot veti përfituese, të nevojshme...

Zemra është e ndarë në 4 dhoma – dy dhomat e sipërme (atriumi) dhe dy dhomat e poshtme (barkushet). Ritmi i zemrës normalisht kontrollohet nga një stimulues kardiak normal (nyja sinoatriale) i vendosur në atriumin e djathtë. Nyja sinoatriale prodhon impulse elektrike që nisin normalisht çdo rrahje zemre. Nga...

Tiroidja është një gjëndër e vogël në qafë, që ka një ndikim të rëndësishëm në trup. Ajo prodhon hormonin e tiroides, që është përgjegjës për mbajtjen nën kontroll të metabolizmit, rrahjeve të zemrës, temperaturës, gjendjes emocionale, etj. Gjëndra tiroide është organi që prodhon hormonet e tiroides. Mosfunksionimi i saj...

Fondacioni “Fundjavë Ndryshe” ka nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi me Spitalin Amerikan. Në thelb të marrëveshjes është ofrimi i shërbimeve shëndetësore falas ndaj familjeve në nevojë, të identifikuara dhe referuar nga “Fundjavë Ndryshe”. Marrëveshja u nënshkrua mes drejtorit të fondacionit Arbër Hajdari dhe administratorit të Spitalit Amerikan, Klodian Allajbeu....

Nëse vishni këpucët pa çorape, ju mund të rrezikoheni më shumë se thjesht era e keqe e këmbëve. Hulumtuesit shkencorë tregojnë se ka pasur një shtim të rasteve me infeksione fungale tek të rinjtë për shkak të trendit veshjes së këpucëve pa çorape. Podiatristja Ema Stefenson tregon se po...

Aparatët celularë janë një ndër gjërat më të rëndësishme që kanë njerëzit në ditët e sotme pasi përdoren për gjëra të ndryshme, shkruan Health.com Por ato kanë efekt të dëmshëm në tru, prandaj është mirë që gjatë natës të mos mbahen pranë, sidomos poshtë jastëkut. Ekspertët rekomandojnë që të...

Ajo është një prej dietave më të preferuara në “Hollywood” dhe emra të tillë si Nicole Kidman apo Hugh Jackman betohen se funksionon vërtetë. Përgjatë këtyre muajve të fundit, ‘guru’-të e fitnesit dhe nutricionistët profesionistë kanë përfitime të mëdha nga e ashtuquajtura “dieta tetë-orëshe”. Planifikimi i saj parashikon që...