Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

PARIS-Autoritetet franceze kanë hapur hetime ndaj prodhuesit të makinave Volkswagen, për shkak të manipulimit me testet për shkarkimin e gazrave. Prokurori në Paris ka thënë se po heton dyshimet për “mashtrim të rëndë”. Muajin e kaluar, Volkswagen ka pranuar se 11 milionë makina të tij janë pajisur me një...

Për prindërit ato foto janë simbol dashurie, pafajësie por për një pedofil janë një lojë erotike. Shumica e fotove të gjetura në sajte pedopornografike vijnë nga rrjete sociale, si Facebook e Twitter ku prindërit i kanë publikuar thjesht për të ndarë momente gëzimi të tyre me fëmijët. Zbulimi vjen...

PARIS– Rritja e shpejtë ndaj ekspozimit të produkteve kimike toksike gjatë 40 viteve të fundit po kërcënon shëndetin dhe riprodhimin e qenies njerëzore, paralajmëroi sot organizata kryesore ndërkombëtare e profesionistëve të shëndetit riprodhues në një thirrje solemne. “Jemi duke e zhytur mbarë botën në produkte të cilësuara si jo...

Një grup entuziastësh rusë të armëve kanë krijuar një video për të dhënë përgjigje nëse xhami anti-plumb 40 cm i trashë do të ishte i mjaftueshëm për të penguar depërtimin e gjuajtjes me bazukë, raporton UPI. Videoja, e postuar në YouTube nga përdoruesi “Crash Zone”, paraqet disa djem duke...

Firma Volkswagen njoftoi sot planet për të riparuar deri në 11 milionë automjete në mbarë botën, të cilat ishin pajisur me një program kompjuterik që shmang kontrollin e nivelit të ndotjes. Kjo çështje shkaktoi një skandal, që i ka dhënë një goditje të rëndë reputacionit të industrisë së makinave...

Të kujtojmë se në panairin e fundit të veturave, i cili është mbajtur në New York, është njoftuar se Vetura Botërore e Vitit 2015 (World Car of the Year 2015) është shpallur Mercedes C-Class, ndërsa sot është publikuar lista e plotë e veturave të cilat garojnë për titullin Vetura...

Me siguri që keni marrë mesazhe elektronike ose tekst në të kaluarën që ju paralajmërojnë se nëse nuk e shpërndani një mesazh me një numër të caktuar njerëzish, shërbimi që ju po përdorni do të mbyllet. Një mashtrim i tillë u përhap gjerësisht në rrjetin social Facebook në vitin...

Mark Zuckerberg, shefi ekzekutiv i Facebook-ut, njoftoi se do të ndihmojnë Kombet e Bashkuara për të ofruar internet tek kampet e refugjatëve. Zoti Zuckerberg e bëri këtë njoftim gjatë një darke të organizuar nga Forumi i Sektorit Privat i Kombeve të Bashkuara. Duke folur në forumin e Kombeve të...

Megjithëse ishte paralajmëruar një ditë më parë një konferencë urgjente për shtyp e NASA-s në Uashington, zbulimi i madh është publikuar vetëm sot. Shkencëtarët e NASA-s kanë zbuluar rrjedha të ujit gjatë muajve të verës që shkojnë poshtë humnerës, të cilat zhduken kur moti ftohet. Ky është lajmi i...

Gjigandi i kërkimit Google feston 17 vjetorin e ‘lindjes’. Për të festuar këtë përvjetor, Google ka shfaqur një doodle të ri. Teksa klikon në Google logoja e re përbëhet nga një kompjuter i vjetër, logoja e Google në vitin 1998 si dhe një llambë elektrike. Para vitit 2006, Google...

Gjiganti i teknologjisë Apple gjatë këtij muaji ka hedhur në treg iPhone 6S që është duke pasur një sukses të madh në shitje. Çmimi i tij në treg është rreth 649 dollarë (579 euro), shkruan “Koha.net”. Por, sa i ka kushtuar në fakt krijimi i një iPhone 6S kompanisë...

Ekipi britanik prapa veturës supersonike Bloodhound ia ka mësyrë që të thyejë rekordin e shpejtësisë prej 1200 kilometrave në orë, me veturën që pretendohet se ka shpejtësi 1600 kmh. Ekipi i Bloodhound përbëhet nga ekspertë të Formula 1 dhe të aerodinamikës, thuhet në prezantimin zyrtarë të veturës supersonike që...

Drejtori i brendit “Volkswagen”, Herbert Diess, ka njoftuar se “kompania po punon në shpejtësi maksimale për të gjetur një zgjidhje” për problemin e veturave dizel. “Volkswageni” thotë se ka zbuluar se pesë milionë vetura të brendit Volkswagen janë ndikuar nga ky skandal në gjithë botën. Disa modele të këtyre...

Disa spekulime po qarkullojnë ndërmjet vëzhguesve të hapësirës, se NASA po përgatitet të shpallë se ka zbuluar jetë në Mars, shkruan britanikja Mirror. Sipas tyre Agjencia Amerikane e Hapësirës pritet të zhvillojë një konferencë urgjente për shtyp në Uashington ku do të shpallë se e ka zgjidhur misterin më...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.