Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

NASA ka publikuar një fotografi të realizuar në distancën më të largët deri më tani. Fotografia është shkrepur në distancë rreth gjashtë miliardë kilometra larg Tokës, duke krijuar një rekord të fotografisë së realizuar nga planeti ynë. Ky është horizonti i ri i galaktikës, i publikuar pas Plutonit në...

Uber ka krijuar një qytet të rremë për të kryer testimet e saj për makinat pa drejtues. Këto rrugë janë ndërtuar në Pittsburg, dhe ky “qytet” ka disa karakteristika. Ka një rrethrrotullim gjigant, i gjithë kampi ka përmasat e 40 fushave futbolli dhe operatorët e mjeteve sigurohen që gjithçka...

Kompani prodhuese “Orbi” ka nxjerrë në treg syzet e para në botë që filmojnë 360 gradë. Këto syze mundësojnë që pamjet të filmohen nga këndvështrimi i saktë i personit, ndërsa duart i ka të lira. Rezultati është video tredimensionale me rezolucion 4K. (BalkanWeb)

Dy shqiptarë nga Kosova janë në mesin e 36 personave ndaj të cilëve Departamenti amerikan i Drejtësisë ka ngritur akuza për përfshirje në skema të mashtrimeve kibernetike dhe vjedhjeje përmes identitetit. Nga ky krim kibernetik, është vlerësuar se janë shkaktuar dëme që kalojnë vlerën prej 530 milionë dollarëve amerikanë...

Blerja e Shazam nga Apple është duke u rishikuar nga Komisioni Evropian pas kërkesës së shtatë shteteve të cilat i frikësohen efektit negativ në konkurrencë që mund të ketë kjo lëvizje. Bashkimi Evropian tha të Martën se kishte filluar një hetim në marrëveshjen 400 milion dollarësh me kërkesë së...

Facebook përmes një algoritmi mund të përcaktojë nivelin tonë të saktë social-ekonomik. Projekti, i pagëzuar si ‘Socioeconomic Group Classification Based on User Features’, krijon një diagram të saktë nëpërmjet të cilit arrin të përcaktojë gjendjen ekonomike duke u nisur nga një numër parametrash bazë. Cilat janë? Në diagramin në...

Ajo ka qenë mbretëresha e 24Ore të Le Mans në 1955, ‘56’ dhe 57’. Pas 60 vitesh kthehet në prodhim me 25 ekzemplarë të gatshëm në dy versione, Short nose dhe Long nose, rigorozisht të ndëtuara nga qendra Jaguar Land Rover Classic Works, në Warwickshire. (da.xha/BalkanWeb)

DUBAI-Lamtumirë trafikut dhe rrugëve të bllokuara. Për misionet më të vështira policia e Dubait ka në parkun e saj të mjeteve një motor të pabesueshëm fluturues e cila më shumë ngjan me mjetet e përdorura në filmat fantastiko- shkencor. Ja aksioni. (da.xha/BalkanWeb)

Eshtë testuar me sukses në Kinë, Ehang 184, taksia fluturuese që lëviz vetë. Droni, i cili është totalisht elektik, mund të transportojë një njeri deri në 15 km distancë, dhe është projektuar për të fluturuar në kushte meteorologjike ekstreme, si për shembull kohë me mjegull dhe me erë. ‘Do...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.