Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Microsoft shquhet për trajtimin special që ju bën punëtorëve të saj. Gjigandi elektronik ka njoftuar se ka filluar ndërtimin e shtëpizave prej druri për punëtorët e saj. Pete Nilson është kujdesur për projektin e tyre. Ato janë të ndërtuara në natyrë, janë të lidhura me pemë, kanë energji elektrike,...

Rusia lëshoi sot një satelit evropian në kuadër të mbikëqyrjes tokësore, sipas imazheve të publikuara drejtpërdrejt nga faqja e Agjencisë Hapësinore Ruse (Roskosmos). Një raketë ”Rockot” që transportonte satelitin ”Sentinelle 5P” u ngrit në orën 09:27 GMT nga kozmodromi i Plessetskut, në veri të Rusisë. ”Sateliti, që bën pjesë...

PEKIN– Gjiganti kinez i tregtisë në internet, “Alibaba” njoftoi sot se do të investojë rreth 13 miliardë euro në kërkim, kryesisht për të rritur teknologjitë e tij të inteligjencës artificiale, thelbësore për të vazhduar të dominojë një sektor shumë konkurent. Kompania do të shpenzojë këtë shumë për tre vite...

Disa ekspertë të dërguar nga “Greenpeace” paralajmërojnë mbi hendeqet e sigurisë në centralet bërthamore franceze në rast sulmi apo veprimesh keqdashëse, sipas një raporti të përmbledhur të OJQ-së të publikuar të martën. Këta ekspertë (Francë, Gjermani, Britani e Madhe dhe SHBA), specialistë në mbrojtjen bërthamore, sigurinë, mbrojtje radioaktive dhe...

Hëna e plotë e Vjeshtës sivjet do të duket mrekullisht shumë afër. Quhet Hëna e Vjeshtës pasi është e para hënë e plotë, me afërta me ekuinoksin e vjeshtës. Kjo hënë rritet me të gjithë lavdinë e saj madhështore dhe arrin maksimumin më 5 tetor. Çdo vit kur Hemisfera...

SUEDI -Çmimi Nobel i Kimisë u fitua sot nga tre hulumtues, zvicerani Jacques Dubochet, amerikani Joachim Frank dhe britaniku Richard Henderson për zhvillimin e mikroskopisë krio-elektronike, një metodë revolucionare e vëzhgimit të molekulave shoqëruar me pamje 3D. “Çmimi këtë vit iu akordua një metode të rifreskuar të imazhit të...

SHBA – Rainer Weiss, Barry C Barish dhe Kip S Thorne janë fituesit e çmimit Nobel për fizikën për vitin 2017. Ky çmim i rëndësishëm ndahet mes këtyre tre shkencëtarëve për kontributin e tyre në zbulimin e valëve të gravitetit “Ligo” në fillim të vitit të kaluar. Komiteti Nobel...

Kina po harton planin për hulumtimin shkencor të asteroidëve. Lajmin e bëri të ditur Ouyang Ziyuan, kryeshkencëtari i programit kinez të hulumtimit të Hënës dhe anëtar i Akademisë së Shkencave të Kinës në Forumin e 3-të Ndërkombëtar të Hulumtimit të Hënës e të Hapësirës së Thellë, që u hap...

Sipas vlerësimeve, rreth 40 milionë njerëz vetëm në Shtetet e Bashkuara vuajnë nga pagjumësia kronike. Por një studim i ri, ndoshta i pari i këtij lloji, hedh dritë mbi zakonet e gjumit tek njerëzit: Studiuesit kanadezë që merren me studimin e gjumit tek njerëzit, zgjodhën për të ekperimentuar popullsinë...

SIDNEJ– Ngritja e një “fshati” të qëndrueshëm në Hënë përbën fazën e parë drejt eksplorimit të njeriut në Mars, vlerësoi sot Agjencia Hapësinore Evropiane (ESA). Hëna, e pashkeluar nga një qënie njerëzore prej 1972, është vendi i duhur edhe pse Marsi mbetet destinacioni përfundimtar, theksoi ESA me rastin e...