Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Lidhje me mafian për trukimin e ndeshjeve të Botërorit, FIFA përjashton përjetësisht gjyqtarin

1431f39658cfa69a2a1091bd7ffced1c

Komisioni Disiplinor i FIFA-s ka përjashtuar për jetë nga çdo aktivitet i futbollit gjyqtarin Joseph Lamptey, pasi është gjetur fajtor në rastin e ngritur kundër tij, për trukim ndeshjesh .

Në 12 nëntor të vitit të kaluar Afrika e Jugut u përball me Senegalin në kuadër të kualifikuesve të Kupës së Botës së 2018. Në këtë takim zyrtari ganez akordoi një penallti tepër të çuditshme e cila u kontenstua gjatë.

Për këtë arsye FIFA ngarkoi Komisionin e Disiplinës për të hetuar mbi këtë çështje. Në fund rezultoi se Lamptey ishte i lidhur me klane mafioze për trukimin e ndeshjeve.
1431f39658cfa69a2a1091bd7ffced1c

Screen-Shot-2017-03-20-at-16.41.26
Edhe pse arbitri ndikoi në fitimin e ndeshjes për Afrikën e Jugut me rezultatin 2-1, FIFA ka pohuar se këto shifra do vijojnë të njihen si zyrtare te ndeshjes dhe se nuk do ketë një riluajtje të saj.

(e.k/BalkanWeb)