Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Maqedoni, ish-kryeministri Gruevski: Do të përmirësojmë raportet me shqiptarët

auto_gruevskii1484849797

MAQEDONI- Ish kryeministri Nikolla Gruevski paralajmëron qasje të ndryshme ndaj shqiptarëve dhe faktorit ndërkombëtarë, nëse ndonjëherë në të ardhmen do të gëzojë përsëri postin e kryetarit të Qeverisë. Deklarata kundërthënëse e kreut ë VMRO-DPMNE-së, e shpalosur në përvjetorin e 27 të kësaj partie, vjen pas dhjetëra deklaratave të mëparshme të tij ku akuzonte shqiptarët dhe faktorin ndërkombëtarë për demaqedonizimin e vendit.

VMRO-DPMNE duhet të ndryshojë qasjen e saj në të ardhmen. T’i përmirësojë marrëdhëniet me bashkësinë ndërkombëtare në drejtim të interesave dhe qëllimeve të përbashkëta, por edhe të formojmë dhe zbatojë politika autentike ndaj bashkësive më të vogla etnike, përfshi edhe shqiptarët para të cilëve duhet patjetër t’i shpalosim bindjet tona për bashkëjetesë- deklaroi kryetar i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski.

Analistët vlerësojnë se Gruevski me deklarata të tilla vërteton dyfytyrësinë e tij. Ismet Ramadani thekson se VMRO-ja mund të ndryshojë qasje ndaj shqiptarëve por pa Gruevskin në krye.Kjo është një hipokrizi e radhës e Nikolla Gruevskit. Ai po bën përpëlitjet e fundit pasi që është në situatë ku do të ndodhet edhe para problemit brenda partiak. Më e rëndësishme është që ai me faktorin ndërkombëtarë më nuk do të ketë komunikim normal. Përfundimisht deklaratat te tij nuk mund të merren serioze sepse ato burojnë nga qëllimi që ai ta gjej veten edhe pak në parti dhe shqiptarët sigurisht nuk duhet të besojnë dhe këtu nuk ka dilemma- tha analisti Ismet Ramadani. Ndërkohë Jove Kekenovski konsideron se gjithçka çfarë Gruevski premton për shqiptarët, ka pasur mundësi ta bënte deri më tani.

Është dyfytyrësi e tij. Atë që premton, ka mundur deri tani t’ua ofroj shqiptarëve. Pse kishte një antipati kaq të madhe ndaj shqiptarëve dhe çdo konkurrenti politik të cilët i shihte si armiq të përbetuar? Pse për shkak të qëndrimit tij në funksion ne duhet të ndahemi etnikisht në çdo bazë por të distancohemi edhe me faktorin ndërkombëtarë?- tha analisti tjetër Jove Kekenovski.Ramadani dhe Kekenovski përfundojnë se Gruevski, për t’i bërë presion anëtarësisë së VMRO-DPMNE-së, jep mesazhin se do të kthehet edhe më i fortë. Sipas tyre, reformat brenda VMRO-DPMNE-së duhet të fillojnë me largimin e tij nga posti. Që kur Gruevski si ish mandatar nuk arriti të formojë shumicë parlamentare, intensifikoi paraqitjet e tij me qëndrime kundër shqiptarëve, deklaratës së përbashkët të partive shqiptare dhe propagandimin për kantonizimin dhe federalizimin e Maqedonisë. Shumë nga akuzat përfshinin edhe faktorin ndërkombëtarë të cilin e akuzoi për instalimin e qendrave të huaja për sulm ndaj pushtetit të tij, për imponimin e vendimmarrjeve si dhe organizmin e rrëzimit tij nga pushteti, përmes shërbimeve, siç i quan ai, të huaja.
(BalkanWeb)


Komente ( 11 )

 • ndigjoni o ju osman,
  ndigjoni dhe ju arnaute te zbritur nga mali i zi,ose ndryshe, Malok,
  Une kam kene Vorio Epirot neper shekuj
  ,ala dhe burgjeve makabre te shqypnise suaj te qelbur
  me akuzen e Vorio Epirotit.
  Vorio Epiri shtrihet deri ke lumenjte Drin
  Nga Shkupi e nalt fillon Iliria ,prejardhja e Arbereve
  Kkurse shqyptaret jane popull miks

  • E ore @V.Epi-RROTA;kam qef te te takoj njehere dhe do te te kerkoj te m’a shash shqiperine dhe shqiptaret ne presence,po te kesh bythe qe ta besh ate,atehere do te te them bravo se qenke trim”grek”ashtu sic tregohesh ne komente! Bastard I bastardit,pjelle e bunkjereve!

  • —-po pra se Vorio Epiri eshte Carmeri=Shqiperi
   shko e gje nje tjeter emer dhe mos u zbukuro me petendet e huaja Shqiptare vorio e Epirit Shqiptar.

 • Kur Gruevski thote “Do ti permiresojme marredhenjet me shqiptaret”, kjo nenkuptohet “Do i mashtrojme serish shqiptaret”?!
  Dhe derisa ka Ali Ahmeta e Menduh Thaqa perfaqesues te (anti) shqiptareve ne Maqedoni kjo edhe mund te ndodhe , aspak s do te ishte e cuditshme.
  Por, te shohim njehere cfare do na dal Zaev, do i mbaj premtimet ndaj shqiptareve, apo edhe ky sic beri Gruevski me pare, pre,mtoju e pastaj mashtroj shqiptaret.

 • O Vorio e Pi,,,, dy gomer ne tok te husj se ku kapas gomari noj tok te veten vetem Greket e din me at filozofin paranoide qe kan, po nje gje te dish se hajduti kur shkon vjedh jo ngul hunin e bo shpin po bjeri trunit mrapa dhe shife lumin ku derdhet aty ekeni shpin ju Grcet, jobte shkrusni ne gur e varr po dhe ne uj e akull me te vjeter se Shqiptaret snoheni ne ballkan

 • @ Vorio Epiroti.

  O bukeshkale. Vajte e shite nderin e krenarine te greku per nje cop pension te flliqur e tani del e vjell vrer kunder ati vendi qe te mbajti e te rriti. Shqiptaret jan autoktone o injorant. Lexo me sh per historine e se dole gomar fare

 • Ti i shfrytezove edhe shkele e vrave shqiptaret. Marreveshjen e Ohrit se mbajte, por mos harron se si ndalo me shqiptaret ne vatanin e tyre dhe Fuck you.

 • 2 gaidhuria mallonan se kseno aherona
  = 2gamare ziheshin ne arren e huj
  Si shqiptaret popull miks dhe sllavet jane te vajtur ne Maqedoni.
  Kete e di dhe bufi
  Iliret zbrisnin ne Maqedoni dhe vidhnin,
  sa u vurri hurrin Aleksandri i madh dhe i coi pertej Shopjes.
  Po te gjejne ndonje emer te perbashket dhe te krijojne 1 komb je shtet
  mund te vazhdoj ky pseudo shtet

  • o vorio epirot po ti qenke historian i madh po ti a e di qe po te mos ishin shqiptaret aty ku jane sot ju grekeve do ju ishin q.ire nenat me arabe me turq me afrikane se nuk i keni larg si shtete. po shqiptaret mbahen per kokfortesine dhe per luftetare te forte dhe te zote kane kontribuar deri ne egjipt duke u bere edhe mbreterit e saj lezo per ali pashen e egjiptit .po ashtu edhe per greqine o te shkerdhefte derri nenen.

  • @V.Epirota! A e di se ke te drejte per kete qe ke shkruar?! “@ gaidhuria zihen per arren e huaj”! Eshte e vertete se,keta sllavet e vetequajtur”Maqedone”dhe te vetequajturit”Greke”,po zihen per Maqedonine qe nuk I perket as njerit dhe as tjetrit.Po juve jeni mesuar qe te genjeni boten deri tani,por sot nuk do te mundeni ta beni ate. HAJVAM!

 • Ti ja fute vetes o Gruefsk

  Shqiptaret jan autokton,dhe mbulojn gjysmen e Maqedonis

  Te dalesh kundra Shqiptareve ne 2017 ti duhet te jesh politikan i cmendur.

  Paqja , harmonia ,rrespektimi i te drejtave te njetiut ,..nuk cenon Maqedonin po e forcon ate si shtet.

  Gruefski = Milloshevic

KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .