Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Më 4 prill del në treg kartëmonedha e re 50 euro, ja si do jetë prerja e saj

euro-8-350x197

Banka Qendrore Evropiane njoftoi se më 4 prill, në qarkullim do të dalin kartëmonedhat e reja prej 50 euro.

Kartëmonedha e re është e katërta nga seria Evropa. Para saj ishin ato të 5, 10 dhe 20 eurove, të cilat tashmë janë në qarkullim.

Kjo seri ka veçori të sigurisë së lartë, ndërsa ka një portret të Evropës – figurës nga mitologjia greke – që është edhe si hologram kur e shikoni në dritë.

Kartëmonedha e 50 eurove është më e shpeshta dhe paraqet 45 për qind të parave në qarkullim.
THE-NEW-€50_discover_banknotes_small

(BalkanWeb)


Komente ( 2 )

  • O habibi,ca thu o debil.Figura eshte e Europes nga mitologjia greke,injorant.

  • Injoranca tyre sot, eshte shkatrrimi i se ardhmes!

    Injorantet ne fene e tyre kane vene ikona te kishes tek eurot ne menyre qe kur te hysh ne hale (banjo), shenjteria e tyre te arrije performancen e duhur. Aq te prapambetur e injorante jane sa qe shenjterimet e tyre i fusin ne hale. Nuk e kane haberin e vendeve te pista dhe te pastra.