Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Miliarderi që ndërroi 7 herë zemrën, por nuk i shpëtoi vdekjes

_95245098_038587726

SHBA- Miliarderi filantrop dhe bankieri David Rockefeller ndërroi jetë në gjumë në shtëpinë e tij në “Poncantico Hills” në  New York. David Rockfeller vdiq të hënën në moshën 101 vjeçare, por duket se kjo jetëgjatësi i erdhi falë transplantit të zemrës për rreth 7 herë. Hera e fundit kur ai kishte vendosur një zemër tjetër, ishte 25 gushti i vitit 2016. Edhe pse Rockfeller ishte miliarder dhe anëtar i familjeve prej më të pasura në botë, kjo nuk mundi t’ia blinte atij ‘përjetësinë’, ndonëse jetën e kishte zgjatur 7 herë me ndërrimin e zemrës që kishte arritur të jetonte jo pak por deri në moshën 101 vjeçare. Ndërkohë ish-presidenti amerikan George W Bush dhe gruaja e tij, Barbara, dhanë një deklaratë duke thënë se ata janë thellësisht të trishtuar për vdekjen e shokut të tyre të  mrekullueshëm, shkruan BBC.

David Rockfeller ishte miliarder amerikan, i cili kishte në pronësi 100 mijë biznese dhe ka qenë gjithmonë në qendër të vëmendjes së mediave për pasurinë e tij kolosale por kohët e fundit ai bëri bujë me mënyrën se si ai po zgjaste sa më shumë jetën e tij. David Rockefeller u diplomua në Harvard në vitin 1936 dhe mori doktoraturën në ekonomi nga Universiteti i Çikagos në vitin 1940. Mr Rockefeller doli në pension në vitin 1981 në moshën 65 vjeçare. David ishte nip i vetëm dhe trashëgimtar i John Rockefeller.

(I.Ç/BalkanWeb)


Komente ( 7 )

 • Habibi shif ëndrraq me 36 gra ti shif!

 • jon

  Te nderrosh zemer eshte nje procedure shume e veshtire. Kryesorja eshte se duhet te marresh leje nga te afermit e viktimes. Pur ne kete rrast duket se ky i nderreno zemrat sipas deshires. Kur degjon se shume emigrante te rinj jane zdukur pa gjurme ne Evrope apo USA atehere dyshimet shtohen se ku perfundojne zemerat apo organet e tyre.

 • Rokfeleret jane me origjine shqyptare Pellasgo iliro Etrusko,Arbere,Maqedone,Trako,Albano Shqyptare.
  perkatesisht i bie te jete nga Rubiku gjyshi i tij Gjon Markagjoni.

 • Ata qe e duan me se shumti jeten dhe pasurine por edhe me frikacaket, jane çifutet. Te gjithe nje dite do dalim perpara Zotit e te japim llogari per veprat tona. Zoti ju dhente hakun qe meritoni!

 • Nje pler me pak.Cifut vrases ishte.Fara me e keqe e njerzimit.Nuk mundi ti shuante dot Hitleri,ndaj ska paqe ne kete bote.Cifutet komandojen gjithecka dhe luftrat jan ata qe i sjellin.

  • @ Wolf & Habib. Ju personalisht, ç’ju kane bere çifutet? Apo ngaqe jeni arabe e urrejtja eshte genetike. Hani nga nje tas çorbe te prishur, se ngelet mesjetare. “Frikacake”- thote Habib Burgiba! Shko kruaje me ta ne ta mbajte suma e zeze e transplantuar prej arabit!