Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Nga Zidane te Conte, cilët janë 14 lojtarët e Juves në vitit 2001 që sot janë trajnerë (Foto)

sdh

Ishte viti 2001 kur Juventusi pa mundësitë e fitimit të titullit të Serie A t’i ikte nga duart, pasi Roma, një skuadër me lojtarë të mrekullueshëm në atë kohë e fitoi në ndeshje të fundit. Megjithatë Zonja e Vjetër regjistron në statistikat e saj 32 liga të fituara dhe e bëjnë atë ekipin më të suksesshëm në Itali. Por grupi i vitit 2001 nuk hyri dot në historinë e klubit për fitore. Tani, 14 prej tyre, nga 27 lojtarë, janë bërë trajnerë dhe madje drejtojnë disa nga skuadrat më të mira në Europë, ku mund të përmendim Zinedine Zidane që menaxhon skuadrën e Real Madrid, me të cilin fitoi Champions League vitin e kaluar, apo Antonio Conte, që e ka bërë Chelsea-n skuadrën më të fortë të Premier League.
1 – Alessio Tacchinardi – Pergolettese
2 – Zinedine Zidane – Real Madrid
3 – Antonio Conte – Chelsea
4 – Igor Tudor – Galatasaray
5 – Filippo Inzaghi – Venezia
6 – Gianluca Zambrotta – Delhi Dynamos
7 – Edgar Davids – Barnet
8 – Paolo Montero – Rosario
9 – Ciro Ferrara – Ëuhan Zall
10 – Gianluca Pessotto – Akademia e Juventus
11 – Michelangelo Rampulla – Derthona
12 – Marco Zanchi – Union Venezia
13 – Athirson – Esporte Clube Flamengo
14 – Juan Esnaider – Getafe

(e.f/BalkanWeb)