Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Pas dështimit të dy raundeve të para në Kuvend, Basha propozon: Presidenti të zgjidhet nga populli

Basha

TIRANE – Pasi Kuvendi dogji pa kandidat dy raundet e para për zgjedhjen e Presidentit të ri dhe në kushtet e mosgjetjes së një konsensusi të përbashkët mes palëve për emrin e kryetarit të shtetit, lideri i opozitës, Lulzim Basha propozoi sot nga çadra e protestës se “Presidentin duhet ta zgjedhë populli”.

“Duhet të ndryshojmë Kushtetutën. Presidenti i kujt është? I Ilir Metës? Edi Ramës? Lulzim Bashës? Jo, i popullit, prandaj Presidentin ta zgjedhë populli. Na kanë ftuar këtë javë për punën e Presidentit. Ne i kemi votat thonë por hajde ta votojmë bashkë. Atëherë oferta ime është kjo: të zgjedhim presidentin nga populli”, – propozoi Basha.

“Lëvizja dhe bashkimi më i madh i shqiptarëve për zgjedhje të lira e të ndershme feston çdo ditë shpresën që po ringjallet jo vetëm këtu në çadër po në mbarë Shqipërinë falë kësaj lëvizje 63-ditore. Kjo, sikundër idea e Republikës së Re nuk janë merita e askujt tjetër përveç se e juaja. Republika e Re do jetë një shtëpi e madhe xhami për sa i përket transparencës, e çeliktë përsa i përket zbatimit të ligjit. Ky është modeli i demokracive perëndimore. Në këtë model, qytetarët zgjedhin me votë të lirë. Edi Rama bashkë me të paguarit e George Soros u përpoqën të kapin drejtësinë. Ka 0 shanse që PD të bëhet alibi për kapjen e drejtësisë nga Edi Rama. Nuk ka nevojë të shtyjmë Vettingun pas zgjedhjeve. PD dhe opozita janë të gatshme të marrin përgjegjësinë pa pritur zgjedhjet të hapin rrugën zbatimit të Reformës në Drejtësi. Do nisim luftën kundër krimit të organizuar, korrupsionit të pushtetarëve e drogës, që sot vazhdojnë të bëjnë kërdinë në xhepat e shqiptarëve. Kjo është industria shtetërore e drogës me në krye Edi Ramën. Ata nuk e asgjesojnë drogën, por e tregtojnë atë, sepse Edi Rama është pronari i saj. Kjo është arsyeja që u ngrit populli më 18 shkurt,” tha mes të tjerash Basha.

(e.f/BalkanWeb)


Komente ( 8 )

 • Per cfare modeli perendimor po flisni? Ate te gjyqtareve dhe prokuroreve te korruptuar? Apo per cadren qe dita dites vonon zbatimin e Reformes ne Drejtesi? Po rrezikon ta nxjerresh Shqiperine perhere e me shume nga rruga drejt BE-se!!

 • Ky po ben propagande.. se e di shume mire qe kjo pune ligjerisht nuk behet ..

  qe te behet duhet te ndryshoje kushtetuta e cila behet vetem nese PD eshte ne parlament. Pra ky eshte nje propozim sa per te kaluar rradhen dhe per te bere propagande.

 • Ky fol si infantil ne politike. Po qe te zgjidhet nga populli do nryshym kushtetues ne parlament me 96 vota. Po ti je gjytrym jurist .Vazhdo revolulocionin se ne burg je.

 • E para here qe 4 vite qe jam dakord me ket petullen.

 • Presidenti mund të zgjidhet nga Populli në se ndryshohet Kushtetuta.
  Kjo gjë bëhet lehtësisht me votim në Kuvend, por Luli nuk don të shkojë atje.
  Bëhet edhe ndryshe, duke propozuar PD-ja Referendum. PD e ka këtë të drejtë, por Luli nuk e përdor.
  Sepse Luli nuk e ka hallin se si do të zgjidhet Presidenti, por tek bllokimi i Vettingut.
  Vettingun e bllokon sepse ka frikë nga burgu (Vjedhjet në Rrugën e Kombit, Shkatërrimi i Mbikalimit të Zogut të Zi, Vrasjet në Bulevard, Fshehja e të Ardhurave)

 • Ketu i jap te drejte, presidenti duhet tr jete nga populli dhe per popullin!

 • Ne rregull shume dakort,po pse nuk e bere kete propozim kur ishit ju ne pushtet?

 • Luli me ngjan me ato refugjatet qe i kthejn nga gjermania pasi kane bere disa vjet burg dhe u kane bere gjilper mbrapa koke dhe vine te karepsur nga trute dhe nuk dine se çfare flasin ! Ndihmojeni kete kastravec ti vi arsyeja se u be per te ardhur keq!

KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.