Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Përballjet e turit të parë të Kupës së Shqipërisë, fituesit në fuqi e nisin nga Besa

josa-tirana-kupa-470x313

Federata Shqiptare e Futbollit ka bërë publike edhe përballjet e turit të parë të  Kupës së Shqipërisë për edicionin 2017-2018. Kukësi kampioni i Shqipërisë do të ndeshet me fituesin e çiftit Egnatia-Vora ndërsa Partizani me atë të çiftit Naftëtari-Oriku. Skënderbeu shorti i ka rezervuar Mamurrasin, skuadër që sezonin e kaluar zbriti ne Kategorinë e Dytë. Ndërkohë bie në sy dueli mes Besës dhe Tiranës (fitueses së edicionit të kaluar) si dhe ai mes Dinamos dhe Flamurtarit.

Finalja e Kupës së Shqipërisë është përcaktuar të zhvillohet në 24 maj të vitit 2018.

JU NJOHIM ME TË GJITHA PËRBALLJET DHE RRUGËTIMIN DERI NË FINALE

FAZA  PARAELIMINATORE

Turi I  Paraeliminator     (Data 06.09.2017)

Në ndeshjet paraeleminatore marrin pjesë 2 skuadra nga secili grup i Kategorisë së Dytë. Ndeshjet zhvillohen me eleminim me një takim direkt në fushën e skuadrës së renditur më mirë në kampionatin 2016-2017.

Grupi A                                                     Grupi B

A1  (Egnatia  -Vora )                      B1 (Naftetari -Oriku)

FAZA  ELEMINATORE

Faza e ndeshjeve eliminatore do të zhvillohet me katër ture.

Në ndeshjet e fazës eliminatore marrin pjesë ekipet e Kategorisë Superiore, të Parë dhe 2 ekipet e kualifikuara nga turi paraeleminator.

Ndeshjet e para luhen në fushën e skuadrave me klasifikim më të dobët.

Faza e ndeshjeve eliminatore do të zhvillohet me katër ture.

Grupi A                                                                           Grupi B

1.Kukesi                                                                          2.Partizani

3.Skenderbeu                                                                4.Luftetari

5.Teuta                                                                           6.Laci

7.Vllaznia                                                                        8.Flamurtari

9.Tirana                                                                          10.Korabi

11.Kamza                                                                       12.Lushnje

13.Beslidhja                                                                   14.Bylis

15.Erzeni                                                                        16.Pogradeci

17.Burreli                                                                       18. Shkumbini

19.Shenkolli                                                                    20.Tomori

21.Iliria                                                                            22.Apolonia

23.Besa                                                                            24.Turbina

25.Kastrioti                                                                     26.Dinamo

27.Terbuni                                                                      28.Sopoti

  1. Adriatik Mamuraras                                              30. Elbasani

31.A 1 (Egnatia  -Vora)                               32. B1 (Naftetari -Oriku)

Turi i Parë   (1/16)

Data  13.09.2017                      27.09.2017

Grupi A                                         Grupi B

Fit. çifti A1-Kukesi    (A1)              Fit.çifti B1-Partizani                        (B1)

Adriatik Mamurras-Skenderbeu    (A2)          Elbasani-Luftetari                   (B2)

Terbuni-Teuta                                 (A3)         Sopoti-Laci                            (B3)

Kastrioti-Vllaznia                            (A4)        Dinamo-Flamurtari                  (B4)

Besa-Tirana                                    (A5)        Turbina-Korabi                         (B5)

Iliria-Kamza                                     (A6)        Apolonia-Lushnja                   (B6)

Shenkolli-Beslidhja                         (A7)        Tomori-Bylis                            (B7)

Burreli-Erzeni                                  (A8)        Shkumbini-Pogradeci              (B8)

Turi i Dytë (1/8)

Data 18.10.2017            01.11.2017

Ekipet e kualifikuara në fazën e dytë eliminatore, do të luajnë ndeshjet me sistem vajtje-ardhje sipas skemës së mëposhtme:

Grupi A                                                        Grupi B

A8 – A1                (C1)                                 B8 – B1                (T1)

A7 – A2                (C2)                                 B7 – B2                (T2)

A6 – A3                (C3)                                 B6 – B3                (T3)

A5 – A4                (C4)                                 B5 – B4                (T4)

Turi i Tretë (1/4)

Data 31.01.2018       14.02.2018

Ekipet e kualifikuara në fazen e tretë eliminatore, do të luajnë ndeshjet me sistem vajtje-ardhje sipas skemës së mëposhtme:

Grupi A                                              Grupi B

C4 – C1                                            T4 – T1

C3 – C2                                            T3 – T2

Turi i katërt (1/2 Finale)

Data 04.04.2018               18.04.2018

Për përcaktimin e çifteve gjysmëfinaliste hidhet short i lirë ndërmjet 4 ekipeve të kualifikuara në këtë tur.

FINALJA

Data 24.05.2018/panoramasport





Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.