Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Shefi i Policisë Rrugore: Shkaqet kryesore të aksidenteve. Masa maksimale për shkelësit (Video)

aksidentet ne rruge

TIRANE– Drejtori i Policisë Rrugore, Mit’hat Tola ka folur për aksidentet rrugore të cilat janë më të shpeshta në sezonin turistik. I ftuar në rubrikën ’Opinion’ në ‘News24’, Tola tha se sezoni turistik mbingarkon akset rrugore të vendit. Sipas tij shkaku kryesor i rrugëve janë moszbatimi i rregullave të qarkullimit rrugor dhe parakalimet e gabuara.

“Sezoni turistik i mbingarkon rrugët dhe policia ndjek këtë trend dhe i ka bërë patrullat më të lëvizshme. Nëse ka sjellje të palejuara në rrugë drejtuesit do ndëshkohen. 806 drejtues mjetesh janë ndëshkuar për parakalim të mjetit. Janë arrestuar rreth 50 persona. 100 persona janë kapur të alkoolizuar. Masa maksimale për ata që shkelin rregullat. Duhet të respektohen normat e sjelljes. Shkaku kryesor i aksidenteve zakonisht janë parakalimet e gabuara”- tha Tola.

Tola është pyetur edhe për aksin rrugor Lezhe-Shkodër, ku gjatë sezonit turistik është mjaft problematik. Ai tha se ky aks rrugor ka ndërprerje të rrugëve dytësore me rrugët kryesore.

“Unë isha sot për inspektim në këtë aks. Ky aks ka ndërprerje të rrugëve dytësore me rrugët kryesore. Eshtë një aks mjaft i ngarkuar dhe duhet të shmangen parakalimet e gabuara. Aparaturat radar janë me orar të përcaktuara në këtë aks rrugor. Nëse drejtuesit e mjeteve i përsërisin shkeljet atyre u pezullohet leja e drejtimit”- tha Tola.

Sa i përket marrëdhënieve të Policisë Rrugore me bashkitë dhe Ministrinë e Transporteve, Tola tha se në çdo aksident evidentohen edhe elementët përbërës të rrugëve, por në 95% aksidenteve shkaktarë janë drejtuesit e mjeteve.

“Në 95% të aksidenteve shkak janë drejtuesit e mjeteve. Ne kemi ngritur edhe shqetësimet për sigurinë në rrugë. Ne çdo aksident evidentojmë elementët përbërëse të rrugës, pra ndriçimi, kanalizimet, amortizimi dhe këtë ja çojmë entit pronar të rrugës. Policia rrugore ka rol parandalues të aksidenteve”- tha Drejtori i Policisë Rrugore.

(d.d/BalkanWeb)


Komente ( 7 )

 • AMH

  MOR MITAT MOR ZOG GOMARI ,,,,BEJENI RRUGEN E SHKODRES TE NDARE DHE ME DY KORSI VAJTJE -ARDHJE,,,NDAJENI AUTOSTRADEN ME NDARESE QE TE MOS KETE AKSIDENTE,,,,PO TA NDASH RRUGEN ASKUSH NUK HYN NE PARAKALIM..//KY ESHTE STANDARTI EUROPIAN NDAHET AUTOSTRADA,,,///

 • Ne sa % te rasteve ka qene shkaktar rripi i sigurimit mor debil? Vendosni gjoba per shoferet e papergjegjshem se ka plot qe e meritojne heqjen e patentes. Po kush ta beje, idiote si puna jote

 • Al

  Policia rrugore nuk njeh kodin rrugor për vete..😂😂
  Pak ka nga ata që e njohin!

 • Policet rrugore jane heronj sepse nuk njohin as pushime verore,as javore por mqs eshte sezon veror apo dimeror punojne nga 12 apo 16 ore ne pune dhe perballen me lloj e lloj llumi qe nuk dine te lidhin kepucet e tyre dhe nuk njohin kodin rrugor por vec din ti japin makines ne menyre mekanike.
  Mos parakalo por rri ne radhe mbas tjetrit dhe nuk ndodh kurre aksidenti.
  Mirnjohje per policine rrugore.

 • Sesa te forte jemi ne shqiptaret e ka treguar enver hoxha qe na dha dajak per 45 vjet dhe asnjeri nuk u ndi. Kshuqe dhe keta medemek te fortet me makina te mira bejne pordhe sepse ka police dhe shefa qe me nje telefonat i lene te ikin sepse po te zbatohet ligji 100% e di une sa te forte jane keta pastaj

 • Po ky zgjebja akoma neper ekrane. Hajdut me oke, ky eshte per burg

 • Ka disa shofera te forte e ca te tjere mistreca qe nuk dine te presin e te ecin me rradhe. Duan te bejne parakalime dhe aty nuk mundet e nuk lejohet. E pastaj … dihet perfundimi. Mire jeten e tyre nuk e llogarisin po me jetet e te tjereve cfare dreqin kane. Si nuk u mesuan me gjithe keto viktima. Si nuk u mbaruan xhanem kjo lloj fare. Perdite dalin te tille. Mos o zot!!!!
  Epo policia nuk e ka shume te veshtire ti gjeje keta lloje sepse e kane te shkruar ne balle. Pse i lejojne? Po sikur nje dite ky tipi ti bjere per pjese familjes se policit?

KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.