Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |
Lajme
Grupet
Rezultatet
Kalendari

Shkon në 530 numri i të vdekurve nga tërmeti në Iran

(171114) -- SARPOL-E ZAHAB, Nov. 14, 2017 (Xinhua) -- A woman cries after an earthquake in Sarpol-e Zahab city, western Iran, Nov. 14, 2017. A magnitude 7.3 earthquake jolted the Iran-Iraq border area Sunday, causing the deaths of at least 445 people while injuring more than 7,000. (Xinhua/Ahmad Halabisaz) (zjy) (Photo by Xinhua/Sipa USA)
epa06327998 Iranian victims of the earthquake walk near tents erected for Iranian victims of the earthquake at the earthquake site at the city of Sare Pole-Zahab in Kermanshah Province, Iran, 14 November 2017. A powerful 7.2 magnitude earthquake that struck Iran's Kermanshah province bordering Iraq late 12 November 2017 has at least killed over 440 inhabitants and left at least another 3,950 injured, Iranian authorities said. EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH
KERMANSHAH, IRAN - NOVEMBER 13: Iranian President Hassan Rouhani visits the in Sarpol-e Zahab town of Kermanshah, Iran on November 13, 2017 following a 7.3 magnitude earthquake that hit the Iraq and Iran. An earthquake measuring 7.3 on the Richter scale rocked northern Iraq and Iran, the U.S. Geological Survey said on Sunday evening. At least 211 died and 2,504 others were injured in Iran's bordering regions, especially in Kermanshah province in west. (Photo by Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency/Getty Images)
A rescue worker searches the debris with his sniffing dog on the earthquake site in Sarpol-e-Zahab in western Iran, Tuesday, Nov. 14, 2017. Rescuers are digging through the debris of buildings felled by the Sunday earthquake that killed more than four hundreds of people in the border region of Iran and Iraq. (AP Photo/Vahid Salemi)
In this photo provided by the Iranian Students News Agency, ISNA, a rescue worker searches debris for survivors with his sniffing dog after an earthquake at the city of Sarpol-e-Zahab in western Iran, Monday, Nov. 13, 2017. A powerful earthquake shook the Iran-Iraq border late Sunday, killing more than two hundreds people, Iranian state media said. (Pouria Pakizeh/ISNA via AP)

Të paktën 530 persona e kanë humbur jetën, ndërsa rreth 7.500 janë lënduar në tërmetin e fuqishëm që e goditi pjesën perëndimore të Iranit.

Epiqendra e tërmetit, i cili ndodhi të dielën në mbrëmje sipas kohës lokale, me intensitet prej 7,2 ballë sipas shkallës së Rihterit, ka qenë në Irak, në afërsi të kufirit me Iranin, në rreth 50 kilometra nga qyteti iranian Sarpop e Zahab. Janë regjistruar edhe dy tërmete dytësore, me fuqi prej 7,2 dhe 7,3 ballë sipas shkallës së Rihterit, në thellësi prej 19 dhe 25 kilometra nën sipërfaqen e vendit. Shërbimet sizmologjike kumtuan se tërmeti është ndjerë edhe në Kuvajt, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izrael.

Nga tërmeti, në Iran janë prekur shtatë provinca, ku ka dëme materiale në 1.650 qytete dhe fshatra. Tërësisht janë shkatërruar 12.000 shtëpi, po edhe aq janë dëmtuar.

Presidenti iranian Hasan Rohani, i cili sot e vizitoi rajonin e goditur, deklaroi se më së shumti dëmtime kanë pësuar banesat të cilat i ka ndërtuar shteti dhe se dikush duhet të ndërmarrë përgjegjësi për këtë.

Televizioni shtetëror iranian kumtoi se dridhja ka shkaktuar dëm të madh, posaçërisht në pjesët rurale të provincave të goditura. Tërmeti ka shkaktuar edhe rrëshqitje të mëdha të tokës, që më së shumti e ka vështirësuar punën e ekipeve të shpëtimit.

Mijëra iranianë dy netë po flejnë jashtë. Një pjesë e njerëzve të evakuuar janë vendosur në kampe, por ankohen se përveç ujit, nuk kanë marrë ndihmë humanitare.

Në Iran sot është Ditë zie kombëtare për viktimat nga tërmeti.