Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Sulmi në Barcelonë, një nga të arrestuarit zbulon planet për një sulm më të madh

7C2F7A2C-D9D0-4577-89FB-ACA894188C89_cx8_cy0_cw64_w1023_r1_s

SPANJE-Në Spanjë, njëri nga të dyshuarit të arrestuar lidhur me sulmin vdekjeprurës të javës së kaluar në Barcelonë tha sot përpara gjykatës së lartë se grupi kishte planifikuar një sulm shumë më të madh me eksplozivë.

Mohamed Houli Chemlal, i cili u arrestua pasi u plagos gjatë një shpërthimi në jugperëndim të Barcelonës një ditë para sulmit me furgon, ishte i pari nga katër të dyshuarit që dëshmuan sot, një ditë pasi policia vrau njeriun që ata thonë se ishte shoferi i furgonit.

Autoritetet thonë se një celulë terroriste prej 12 vetësh qëndronte pas sulmit dhe se tetë nga të dyshuarit ose u vranë nga policia ose vdiqën në një shpërthim aksidental në objektin ku montonin bomba një ditë përpara sulmit.

Kërkimi masiv për të dyshuarin e fundit, Junes Abujakub përfundoi dje në një zonë rurale vreshtash rreth 45 kilometra në perëndim të Barcelonës. Autoritetet thonë se ata e vranë personin pasi ai kishte në trup një objekt që dukej si një brez me lëndë shpërthyese dhe që më vonë ata zbuluan se ishte i rremë.

(d.d/BalkanWeb)


Komente ( 1 )

  • Kta janë jashqitja e fesë islame.
    Edhe zoti e dinte se ç’muta janë , prandaj ja u ka bërë shtëpitë në mes të shkretëtirës . Kta shkërdhejn gocën e dajës e thonë është hallall. Ju thaftë fara ,. Ju shplaft kolerja,. Ju hëngërt mortja.