Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

“Teatër i absurdit ku deformohet historia”, pas SHBA-së edhe Izraeli tërhiqet nga UNESCO

FILE - In this Monday Oct. 17, 2016 file picture, the United Nations Educational Scientific and Cultural Organization logo is pictured on the entrance at UNESCO's headquarters in Paris, FRance. UNESCO's executive board is beginning to choose a new leader to replace departing director Irina Bokova, whose tenure was marred by funding troubles and tension over its inclusion of Palestine as a member. (AP Photo/Francois Mori, File) ORG XMIT: PAR501

TEL AVIV– Izraeli njoftoi sot tërheqjen nga UNESCO ashtu si SHBA-ja për shkak të pozicionimeve anti-izraelite, sipas Tel Avivit, të kësaj organizate të OKB-së.

“Kryeministri Benjamin Netanyahu i ka dhënë instruksione Ministrisë së Punëve të Jashtme të përgatisë tërheqjen e Izraelit nga UNESCO, paralelisht me SHBA-në”, sipas zyrës së kryeministrit izraelit.

“UNESCO është bërë teatër i absurdit ku deformohet historia në vend që të ruhet”, deklaroi Netanyahu.

SHBA njoftoi sot se do të tërhiqet nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), duke akuzuar institucionin se ishte anti-izraelit.

SHBA do të mbajë statusin e vëzhguesit, saktësoi Departamenti i Shtetit, në vend të përfaqësimit të tyre në agjencinë e OKB me seli në Paris.

(Balkanweb)


Komente ( 2 )

 • jon

  Te gjithe e dime shembullin e atyre femijve te paafte ose te perkedhelur, qe kur su perqen loja me shoket qajne ose marrin loderat e tyre dhe largohen. Qeveria izraelite per 1 vit perpiqet te ndryshoje qendrimin e UNESKO ndaj staturist te Jeruzalemit me shantazh dhe korrupsion. Tani qe e di se pergjigjja eshte e njejte, pra Jeruzalemi eshte arab do lagohen si femije te perkedhelur. Cfare ligji nderkombetar Izraeli zbaton? Asnje. Shtet terrorrist.

  • Jon, une nuk jam mbeshtetes i Izraelit apo Palestines por ti duhet te lexosh historine me pare.
   Jeruzalemi ka qene kryeqyteti i Izraelit perpara se arabet te vinin atje. Hebroni ka qene qytet hebre shume me perpara se islami te ekzistonte si fe.
   Une e kuptoj qe te dy popujt kane nevoje te bashkejetojne por kjo nuk duhet te behet ne kurriz te historise.