Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Tifozët e Pobedës japin mesazh politik anti-shqiptar në ndeshjen ndaj Shkupit (Video)

pobeda-shkupi-flamuri-maqedonas-470x259

Në ndeshjen e sotme të Ligës së Parë të Maqedonisë mes Pobedës dhe Shkupit, e zhvilluar në Mogilla, ka ndodhur një incident me konotacion politik.

pobeda shkupi flamuri maqedonas

Dy tifozë të Pobedës janë futur në fushë në minutën e 69 të takimit duke mbajtur në duar një flamur maqedonas me 16 rreze dielli, për t’u treguar të pranishmëve se aty ishte tokë maqedonase.

Ky veprim me shumë mundësi ka qenë i nxitur nga fakti i situatës së trazuar politike në Maqedoni kohët e fundit, ku partitë politike shqiptare janë bërë faktor kyç në formimin e qeverisë së re dhe kërkojnë rritje të së drejtave të popullsisë shqiptare.

Ajo që bie në sy më tepër është fakti që dy tifozët nuk i bezdis askush nga forcat e policisë derisa dalin vetë nga fusha, edhe pse veprime të tilla anti-sportive janë kategorikisht të ndaluara./panoramasport


Komente ( 4 )

  • ku osh problemi ktu? njisoj si me shku ne himare e me u fut ne fushe kur lu himara e me hap flamurin shqiptar.

  • Epiriotasi,ke shume te drejte,ai Flamur nuk me ngjall urrejtje,nuk e du por kam nje ndjenje te brendshme sikur ai flamur na ka takuar ne SHQIPTAREVE qe ne kohen e Pellazgeve dhe me pas te ILIREVE,por keta bastarde Sllave qe erdhen nga tundrat e Rusise e gjeten aty dhe e pervetsuan.

    Rraca me e keqe ne Bote kerkon tju thote te gjithe Globit shikoni nje Flamur nga Aleksandri i Madh,dhe duan te hiqen me identitet te vjedhur si te Lashte.

    Do tju vij dita,qe do te shberbehet ai shtet Sllav fallco…

  • Kur nje person vuan nga identitti nuk e dina a shkone apo vjen. Shpesh here nga urejta e tij te mungeses se identitetit te plote, vepron me dhune sic thuhet popullorshe “si ajo pula pa koke.” Edhe keto veprojne si pula pa koke. Koha, mencuria dhe qellimet te perbashkta kombetare e avancojne drejtat Shqiptare.

  • Ne shqiptaret nuk kemi asnje kundewrshtim me ate flamur.Sepse ai flasmur ka qene flamuri I mbretit dhe mbreterise Maqedone(thene ndryshe SHQIPTARE),kurse juve bastarde jeni Sllave dhe nuk eshte I juaji ai flamur te cilin n’ai keni vjedhur.