Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Zbardhen detajet/ Takimi me Presidenten kroate, çfarë i kërkoi Meta për Ballist Morinën

26239681_1634999266546340_2967115084112266840_n

Që prej ditës së djeshme, Presidenti i Republikës Ilir Meta ndodhet në një vizitë zyrtare në Kroaci ku është takuar me homologen e tij , Kolinda Grabar-Kitarovic.

Përveç marrëdhënies mes dy shteteve, në fokus të takimit ka qenë dhe Ballist Morina, i cili ndodhet i arrestuar në ketë vend, raportoi për BalkanWeb gazetarja Marsela Karapanço.

Image result for ballist morina

Gjetja e një zgjidhjeje për rastin në fjalë u disktutua mes Presidentit Meta dhe Kitarovic deri në pritje të vendimit të radhës.

Meta kërkoi takim ambasadoren kroate në Shqipëri kur Ballist Morina ishte drejt ekstradimit në Serbi.Pas këtij takimi Pas këtij takimi, Kroacia anuloi vendimin për esktradim.

 (e.f/BalkanWeb)