BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
ARTIKUJ TEK
Teknologji
05 Gusht 2014 - 13:32 | LAJME
TRANSLATE
 
Ēdo gjė qė ju duhet tė dini pėr numrin tuaj IMEI
Ēdo gjė qė ju duhet tė dini pėr numrin tuaj IMEINumrat IMEI janė njė burim i misterit dhe paranojės, brenda shumė qarqe rreth internetit. Ndėrkohė qė kėto shifra janė tė lidhur zakonisht me telefona, ata nuk janė ekskluzive pėr kėto pajisje. Herėn e pare qė ju shihni kėtė numėr nė telefonin tuaj , ju bėheni kurjoz dhe i bėni vetes disa pyetje. Ju mund tė gjeni pėrgjigje ne artikuj mashtrues rreth tyre , qė tenton tė jape informacion jot ė plotė. Gjetjen e pėrgjigjeve pėr pyetjet tuaja e gjeni mė poshtė.

Ēfarė ėshtė njė Numri IMEI?

International Mobile Equipment Stacioni Numri Identity (IMEI) ėshtė njė numėr i pėrdorur pėr tė identifikuar njė pajisje qė pėrdor rrjetet celulare tokėsore. "Dhe ēfarė ėshtė njė rrjet celular tokėsor?" Ju mund tė kėrkoni. Ky ėshtė rrjeti qė keni pėrdorur kur keni bėrė njė telefonatė nga celulari juaj ose keni naviguar nė internet. Quhet tokėsor sepse pėrdor antenna planet-anėsore dhe jo satellite .

IMEI ėshtė pėrdorur nė cdo paisje 3G/4G , laptop me PCMCIA (internet me karta sim) dhe paisje tė tjera tė levizshme janė etiketuar me kėto numra. Nėse ju keni njė telefon me dy karta atėherė do gjeni dy numra IMEI pėr secilin slot SIM.

Cili ėshtė qėllimi i njė numri IMEI?

Numrat IMEI kanė njė qėllim kryesor: pėr tė identifikuar pajisjet mobile. Qėllimi i tyre i mesėm, ėshtė pėr tė parandaluar vjedhjen. Nėse njė paisje vidhet dhe identifikohet me numrin IMEI , hajduti nuk mund tė ndryshoje karėn SIM dhe tė pėrdorė celularin ose paisjen tuaj.Numrat IMEI janė tė koduar ne paisjen Hardware , duke e bėrė tė pamundur ndryshimin e tij pa dėmtuar paisjen. Nėse njė operator e di se njė paisje ėshtė vjedhur , ai mund ta vendosė atė nė listen e zezė dhe tė bėjė bllokimin e rrjetit nė tė .

A mundet qeveria tju ndjekė ju nga numri IMEI?

Pėrgjigje tė shkurtėr: Po.

Pėrgjigja e gjatė: Kjo varet. Nėse numrat IMEI nuk janė te rregjistruar dhe nuk mund tė bėhet lidhja e paisjes me pėrsonin qė e mban paisjen , atėherė ata nuk e dine se kujt i pėrket aparati. Ky shpesh ėshtė problem pėr klientėt me parapagesė. Nėse ata nuk kanė rregjistruar IMEI-in e tyre , nuk ka asnjė mėnyrė pėr tė bėrė lidhjen e njė fytyre ose kartė identiteti me numrin tuaj IMEI .
Nėse ju keni rregjistruar IMEI , ose keni blerė njė paisje me kontratė pranė operatorėve tė licensuar pėr rrjetet pa tel , atėherė qeveria me njė urdhėr kėrkimi , mund tė marrė informacion pėr vendodhjen tuaj. Pra, edhe nėse ti ke ndryshuar kartėn sim me njė me parapagesė , ju ende mund tė gjurmoheni .

Qeveria nuk ėshtė entiteti i vetėm qė ju duhet tė shqetėsoheni. Hakerat mund tė ju gjurmojnė nėse ėshtė e nevojshme duke pėrdorur numrin tuaj IMEI

Tė gjitha paisjet kanė numėr IMEI?

Telefonat e falsifikuar shpesh nuk kanė IMEI. Nė vitin 2010 , India ka hasur probleme me kėto paisje , dhe ėshtė pėrpjekur ta luftojė kėtė fenomen pėr vite me rradhe. Pra pėrgjigja e pyetjes ėshtė , “PO, disa paisje nuk kanė numra IMEI, por ata janė shpesh tė paligjshme.”
Ka zėra se disa nga shėrbimet inteligjente tė qeverive tė ndryshme pėrdorin paisje pa IMEI , pėr tė mos u gjurmuar nga kundėr-inteligjenca Black Ops.

Si mund tė dini nėse numri juaj IMEI ėshtė i vlefshėm?

Disa telefona tė falsifikuar kanė numra IMEI gabim. Mėnyra mė e lehtė pėr tė kontrolluar vlefshmėrinė e njė numri IMEI me dorė ėshtė duke pėrdorur formulėn LUHN pėr verifikimin e kodeve tė identifikimit. Nėse doni njė mėnyrė tė lehtė pėr tė kontrolluar IMEI-n tuaj , ka gjithmonė kontrollues online si www.IMEI.info .

IMEI ėshtė i nevojshėm!

Nėse ka ndonjė menyrė pėr tė kapur hajdutėt e telefonit tuaj , ėshtė standarti IMEI. Por numri IMEI mund tė pėrdoret kundėr jush , ėshtė dhe vlerė rreziku.

(d.b/BalkanWeb)
    Kthehu Dėrgo Printo Home
Komento

Dėrguar nga Tironc mė 06-08-2014 nė 12:18
O Tirona (Luela Suedi),
Hape njehere ebay, e ke mbushur me celulare (te pakten iPhone) qe shkruajne "bad IMEI", qe dmth jane bllokuar nga operatoret per mospagese, vjedhje, apo cfaredo qofte. Ate injorante dhe debila mbaje per vete, gjithkush komenton mbi nje artikull qe e ndjen te nevojshme. Une kam dale dhe ne proteste per ato leke...

Dėrguar nga inxhinjeri mė 05-08-2014 nė 22:31
IMEI rregjistrohet ne Turqi, nuk mendoj qe autoritetet duan te rregjistrojne IMEI per te gjurmuar. Nqs duan dhe tani mund ta bejne, nqs behet qofte dhe 1 telefonate nga cilido SIM card, automatikisht IMEI rregjistrohet dhe behet direkt lidhja e aparatit me karta te tjera qe perdoren me vone.
Rregjistrimi behet per efekt dogane, qe te mos futen telefona pa kaluar nga dogana, dhe problemi i vetem eshte qe nuk do kete me telefona me cmim te lire ne qarkullim.

Dėrguar nga bler, tirane mė 05-08-2014 nė 22:27
Sa per info : mjafton qe karta juaj Sim te jete e regjistruar ne emrin tuaj dhe ajo qe ne momentin qe futet ne nje aparat celular automatikisht ajo dergon numrin IMEI qe ka telefoni apo pajisja tek operatori celular (eagle vod amc plus ) dhe ne ket rast thjesht duke ditur te dhenat e regjistrimit te numrit tuaj operatoret jane ne gjendje te percaktojne qe numri juaj ka perdorur ate celular sepse qe ne momet qe fusni kartan karta dergo automatikisht IMEI e celit tek operatori

Dėrguar nga Tirona, Luleå Sweden mė 05-08-2014 nė 17:11
O tironc.
Ne asnje vend te botes nuk regjistrohet IMEI. Jepet vetem OD kart per te ditur se kujt personi I perket ky numer dhe keyu te nr ne Suedi jepet identiteti vetem per ata qe blejne nr me kontrate kurse ata me parapagese nuk regjistrohen fate.injorantet si puna juaj PD-PS flasin keshtu. Po ik vemendja nga 7 milion euro debila

Dėrguar nga guri, tirana mė 05-08-2014 nė 17:08
Zonja ministre thot se IMEI duhet qe te taksohet cdo cel qe hyn ne vend.mire.po une qe e kam ble telefonin para nje viti cfar do me taksoje?nqs jo atehere per car i duhet IMEI in atehere.pak me teper trasparenc ju lutem zonja ministre

Dėrguar nga Tironc mė 05-08-2014 nė 14:11
Artikull i perkthyer fjale per fjale!
Gjths nuk thuhen gjerat kryesore: gjehet vetem vendndodhja, nuk aksesohet dot whatsapp, FB,email,foto,etj, sic thote nje injorant i PD. Shume shtete e regjistrojne: jane mbrapa nesh? JO

Dėrguar nga Shkodra, Prague Ceki mė 05-08-2014 nė 14:10
Per te ditur kete numer ne telefonin tuaj thjesht kliko *#06# shtyp ok the te dalin 15 numrat keto numra shenoj dhe kliko www.IMEI.info . pastaj ti je ne gjendje te shikosh te gjitha te dhenat e telefonit tend vitin memorjen numra serial bateri live e shum gjera te tjera po ashtu je ne gjendje te unblock nese esht i bllokuar tel .
       Shqiperia
17 Shtator 2014
Papa Franēesku: Tė dielėn nė Tiranė, shqiptarėt tė mė shoqėrojnė me lutje
Gjatė njė lutje mėngjesin e sotėm nė Vatikan Papa Franēesku, qė pritet tė shkelė tė dielėn e tė bekojė tokėn shqiptare, ka folur pikėrisht pėr kėtė vizitė. Teksa shpjegon arsyet e kėsaj vizite, Papa i tė thjeshtėve falėnderon shqiptarėt pėr pėrgatitjet e bėra pėr ta pritur dhe i kėrkon ta shoqėrojnė me lutje
Basha: Vizita e Papės bekim pėr ēdo shqiptar, mirėpresim Qytetarin e Nderit


KOMENTO
       Kosova
17 Shtator 2014
Terrorizmi, arrestime masive nė Kosovė, pranga 12 imamėve dhe 1 politikani. Ja emrat
Ne Kosovė, nė njė aksion tė policisė janė arrestuar sot 15 persona nėn akuzėn e nxitjes sė terrorizmit. Mėsohet se mes tyre janė vėnė nė pranga 12 imamė dhe njė politikan
KOMENTO (37)
       Rajoni
17 Shtator 2014
Greqi, Athanasiu letër Lagarde: Na jep detaje për kërcënimet që ke marrë
Ministri grek i drejtësisë, Haralambos Athanasiu, me një letër drejtuar drejtoreshës së përgjithshme të FMN, Christine Lagarde, kërkon më shumë informacione lidhur me referimet e saj, gjatë një interviste për gazetën “Financial Times”
KOMENTO (2)
       Bota
17 Shtator 2014
Hoxha rreh fëmijën nxënës pa pikën e mëshirës- VIDEO
Një video që po qarkullon prej pak ditësh në internet, po trondit shikuesit. Një mësues fetar rreh nxënësin pa pikë mëshire. Mendohet se video është realizuar në një xhami në Arabinë Saudite
KOMENTO (4)
       Sport
17 Shtator 2014
Refik Halili, u kërkon falje tifozëve të Vllaznisë dhe gjithë Shkodrës
Donatori i Tiranës, Refik Halili, u kërkon falje tifozëve të Vllaznisë dhe gjithë Shkodrës për atë që ndodhi në ndeshjen e fundit në “Loro Boriçi”. Në një lidhje telefonike dje në mbrëmje për televizionin lokal të Shkodrës
KOMENTO
       Kulture
17 Shtator 2014
Fotografitë e 40 martirëve të kishës katolike në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”
Flamuj të Shqipërisë dhe Vatikanit, si dhe 40 fotografi të cilat paraqesin historinë e trishtë të klerikëvë që u dënuan dhe u persekutuan padrejtësisht nga sistemi dikatorial, për shkak të besimit të tyre fetar, janë vendosur sot përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” në kryeqytet, në kuadër të vizitës së Papa Françeskut.
KOMENTO
       Metropol
17 Shtator 2014
Rama: Doni detaje pėr BSH e Fullanin? Flas te Fevziu, tė tjerėt censurojnė
“E di qė doni tė pyesni pėr Bankėn e Shqipėrisė, por nesėr nė ora 21:00, do jem nė emisionin ‘Opinion’ tek Fevziu. Klan, Abc do e japim tė plotė, tė tjerėt do e censurojnė”.
KOMENTO
       Teknologji
17 Shtator 2014
Google me dizajn të ri të Play Store
Google pritet që nxjerrë versionin e ri të sistemit operativ Android, përkatësisht versionin e njohur si Android L, i cili pritet të vijë brenda disa javëve, ndërsa tani duket se me këtë version të ri Google do ta sjell edhe versionin e ri të Play Store 5, i cili duket se do ta përfshijë dizajnin e stilit “material” të paralajmëruar nga Google
KOMENTO
      
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
Terrorizmi, arrestime masive nė Kosovė, pranga 12 imamėve dhe 1 politikani. Ja emrat
 
 
BALKANWEB.TV
Berisha: Fullanin e arrestoi Rama, kryeprokurori ishte jashtė vendit
 
 
BALKANWEB.TV
Mėsuesi arab rreh fėmijėn brenda nė Xhami se s’kishte mėsuar pėrmendėsh Kur'anin
 
 
BALKANWEB.TV
Bernd Fischer: Fullani pėrgjegjės, duhet tė ballafaqohet me pasojat
 
 
BALKANWEB.TV
Tekstet skandaloze, reagon Nikolla: Do i heqim
 
 
BALKANWEB.TV
Rikthehet pas 4 vitesh, koncert festiv me rastin e Festės sė Pezės
 
 
BALKANWEB.TV
Tekstet skandaloze pėr fėmijėt shqiptarė, nxisin dhunė dhe urrejtje
 
 
BALKANWEB.TV
Brejtėsi njė ngrėnės hot-dog-u, fiton garėn me Kobayashin
 
 
BALKANWEB.TV
Bukuroshes i del “zogu” gjatė emisionit live
 
 
BALKANWEB.TV
Bota nė njė minutė, fotot top tė ditės
 
 
BALKANWEB.TV
Ukrainė, protestuesit hedhin ne kazanin e plehrave deputetin Zhuravsky
 
 
BALKANWEB.TV
"Gjoba", gardiania joshte boss-at, bashkėpunėtori presion me pamje filmike
 
 
BALKANWEB.TV
Azili politik, Fino-Xhafaj replika: Nuk mė intereson c’bėn Kroacia dhe Anglia
 
 
BALKANWEB.TV
Tėrbaci me shkollė tė rrėnuar, prindėrit: 3 mėsues pėr kopshtin e shkollėn gjithsej
 
 
BALKANWEB.TV
Godina nr 2 e studentėve tė Mjekėsisė e kthyer nė banjo
 
 
 
 
FOTOGALERI
“Koreja-Koreja”, ja dallimi nė foto midis dy vendeve
 
 
FOTOGALERI
Princeshat e Disney hipiste, me tatuazhe dhe veshje ekstravagante
 
 
FOTOGALERI
Prindėrit bėjnė foto, fėmija zvarritet buzė greminės
 
 
FOTOGALERI
Britani, ėmbėlsira qė tė trembin, “cupcake”, qė s’do t’i haje kurrė
 
 
FOTOGALERI
Nė Austri, ky park cdo pranverė zhytėt nėn ujė
 
 
FOTOGALERI
Itali, deputetėt e Lega Nord me akullore nė Senat
 
 
FOTOGALERI
Urime Sophia dhe Brigitte! Loren dhe Bardot mbushin 80 vjeēe
 
 
FOTOGALERI
Fanny harron Balotellin, nis punė si gazetare nė Paris
 
 
FOTOGALERI
Bastisja e shtėpisė sė Fuad Ramiqit, Express sjell foto ekskluzive
 
 
FOTOGALERI
Bukuroshja serbe kurorėzua Miss Evropa!
 
 
FOTOGALERI
Peshku i kuq bėn njė operacion nė tru
 
 
FOTOGALERI
Pamela Prati, 56 vjecarja me forma hot
 
 
FOTOGALERI
Candice Sqanepoel me bikini nė Intagram
 
 
FOTOGALERI
Skandali, Zajmina klip me helikopterėt e Ministrisė sė Mbrojtjes
 
 
FOTOGALERI
Tahiri dhe ambasadori britanik Cannon vizitė nė Lazarat
 
 
FOTOGALERI
Ukrainė, protestuesit hedhin deputetin ne koshin e plehrave
 
 
FOTOGALERI
Kate Moss, look dramatik nė Claridge Hotel
 
 
FOTOGALERI
New York, i njėjti look, vend dhe pozė si Marilyn