BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
ARTIKUJ TEK
Teknologji
17 Korrik 2013 - 18:01 | LAJME
TRANSLATE
 
Ja çfarë duhet të dini rreth mushkonjave....
Ja çfarë duhet të dini rreth mushkonjave....TIRANE – Eshtë e kotë të bëjmë sikur nuk shqetësohemi nga ato. Sapo vjen vera, i nxehti e pak lagështirë, shfaqen edhe ato, mushkonjat. Pavarësisht se ne përdorim çdo mjet të mundshëm për ti larguar, janë disa gjëra që nuk i dimë rreth këtyre insekteve.

1. Mushkonja që na pickon është gjithmonë femra e fekonduar. Ajo ushqehet me gjak njerëzor, sepse është i pasur me proteinat e nevojshme për zhvillimin e vezës. Në fakt mushkonjat nuk pickojnë vetëm njerëzit, pjesa më e madhe e tyre preferojnë zogjtë dhe anfibët.

2. Nëse jeni duke pirë birrë dhe alkool jeni shndërruar automatikisht në “prenë” perfekte të mushkonjave. Konsumimi i alkoolit bën që të prodhohet përmes djersitjes një sasi më e madhe metanoli e metanoli , që tërheq mushkonjat.

3. Pasdite mushkonjat “pushojnë” pak. Ato nuk e durojnë dot të nxehtin dhe gjatë orëve të nxehta nuk lëvizin shumë, duke ruajtur forcat për natën.

4. Nëse visheni me të bardha do t’i evitoni mushkonjat. OK, në fakt jo tërësisht, por disa kërkime kanë dalë në përfundimin se mushkonjat preferojnë të pickojnë njerëzit që vishen me ngjyra të errëta, sidomos me të zeza, të kuqe dhe blu.

(er.nu/BalkanWeb)
    Kthehu Dėrgo Printo Home
Komento
       Shqiperia
12 Korrik 2014
Përleshje në burgun e Drenovës, plagoset rëndë një i burgosur
Pas arratisjes së bujshme të 4 të burgosurve, më 23 nëntor të vitit të kaluar, burgu i sigurisë së Lartë në Drenovë kthehet sërish në vëmendjen e opinionit publik, por këtë herë për një përleshje.

KOMENTO
       Kosova
12 Korrik 2014
Krasniqi: Më kërcënojnë njerëzit e yshtur nga Thaçi -FOTO
Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, përmes faqes së tij në Facebook, ka njoftuar se në adresë të tij po vazhdojnë të vijnë kërcënime të ndryshme nga njerëzit e “yshtur" nga poltika e Hashim Thaçit, siç thotë ai.
KOMENTO
       Rajoni
12 Korrik 2014
KiE: Maqedonia, situate dramatike, rrezikon rrugën drejt BE
Kryesuesi i këtij misioni të Këshillit të Evropës (KiE), Shtefan Shenah ka vlerësuar se Maqedonia është nën kërcënim për tu bërë shkas i ri për të shqetësuar Bashkimin Evropian. Sipas tij, situata në këtë vend është dramatike, që çon drejt rrezikimit të rrugës drejt BE-së.

KOMENTO (1)
       Bota
12 Korrik 2014
Poroshenko: Do hakmerremi për vrasjen e ushtarëve
Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko është zotuar se do t’i përgjigjet sulmit që vrau 19 ushtarë ukrainas nga separatistët pro rusë në pjesën lindore të vendit
KOMENTO (1)
       Sport
12 Korrik 2014
Italiani Nicola Rizzoli drejton finalen Gjermani–Argjentinë
Italiani Nicola Rizzoli do të gjykojë finalen e Botërorit 2014 mes Gjermanisë dhe Argjentinës, të dielën në stadiumin “Maracana”, ka bërë të ditur FIFA
KOMENTO
       Kulture
12 Korrik 2014
Vizita e Papa Franēeskut, mesha tek ‘Nėnė Tereza’, restaurohet sheshi
Vizita e Papa Franēeskut nė Shqipėri tė dielėn e 21 shtatorit, do tė shėnojė rikonstruksionin tėrėsor tė sheshit qė mban emrin e shenjtores shqiptare, “Nėnė Tereza”. Arkitekti Artan Shkreli thotė se do tė ndėrhyhet nė gjithė elementėt e tij. Mendohet se meshėn solemne, Papa i Shenjtė do e mbajė nė kėtė shesh nė kryeqytetin e shqiptarėve
KOMENTO (8)
       Metropol
12 Korrik 2014
Merkel: Për 60-vjetorin? Dua shëndet dhe lumturi
”Kërkoj të jem mirë me shëndet dhe të bëj gjithmonë atë që më lumturon”, përgjigjet kancelarja gjatë një interviste për stacionin e njohur televiziv gjerman, ZDF.
KOMENTO (2)
       Teknologji
12 Korrik 2014
Dieta 3-ditore për uljen e masës së barkut
Kjo është dieta e nutricionistes së njohur britanike Alison Stork, e cila është ndërtuar veçanërisht për uljen e masës së barkut për një periudhë të shkurtër: vetëm 3-ditore
KOMENTO (3)
      
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
 
 
   
   
   
 
 
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
Koka nė Lombardi: Mirpresim investitorėt e rajonit tuaj
 
 
BALKANWEB.TV
Basha: Tė bashkohemi me tė gjithė shqiptarėt pėr tė mbrojtur demokracinė nga oligarkia
 
 
BALKANWEB.TV
Zgjedhjet pėr kreun e PD nė Shkodėr, tėrhiqet nga gara Vildana Gushta
 
 
BALKANWEB.TV
Pėrplasen 2 kamionė, turku e maqedonasi shajnė njėri-tjetrin me gjuhėn e tyre
 
 
BALKANWEB.TV
A ėshtė kjo reklama mė e keqe bėrė ndonjėherė njė nigh-club-i?!
 
 
BALKANWEB.TV
Ja ēfarė ndodh kur 20 tė panjohurve u kėrkohet tė zhveshin njėri tjetrin
 
 
BALKANWEB.TV
Pezullimi nga detyra, Dekani i Mjekėsisė: Vendimi, i nxituar dhe antiligjor
 
 
BALKANWEB.TV
PD: Deputeti Arben Ndoka i dėnuar nė Itali pėr shfrytėzim prostitucioni, ja dosja
 
 
BALKANWEB.TV
Fier, familja denoncon zhdukjen e djalit, nėna: U nis pėr nė Greqi, shoku i tij u mbyt
 
 
BALKANWEB.TV
Tentoi tė kalonte kufirin, i riu shqiptar mbytet nė Igumenicė, familja: Tė na kthejnė trupin
 
 
BALKANWEB.TV
Fier, familja denoncon zhdukjen e djalit: U nis pėr nė Greqi, shoku i tij u mbyt
 
 
BALKANWEB.TV
lvana Gjata publikon kėngėn e saj tė re “Puthe”-
 
 
BALKANWEB.TV
Basha: Krimi, dhuna dhe brutaliteti kanė pushtuar shtetin
 
 
BALKANWEB.TV
Kerry: SHBA po dėmtohen nga mungesa e ambasadorėve nė disa shtete
 
 
BALKANWEB.TV
Protesta masive tė shqiptarėve nė Shkup: 'Duam liri!' Policia blindon qytetin
 
 
 
 
FOTOGALERI
Gruaja e portierit argjentinas, Rihannas: Ta jap burrin pėr njė javė nėse fitojmė!
 
 
FOTOGALERI
Xhuli e “BB7”: Me Arditin s’ishte lidhje, por vetėm ca puthje
 
 
FOTOGALERI
Almeda Abazi tregon trupin e tonifikuar dhe seksi
 
 
FOTOGALERI
Vdes aktori, David Legeno nė moshėn 50-vjeēare nga i nxehti
 
 
FOTOGALERI
Macet bėhen gati pėr luftė me helmeta frutash
 
 
FOTOGALERI
Ndahet nga jeta Tommy Ramone, bateristi i “The Ramones”
 
 
FOTOGALERI
Morena Taraku bėn nė gjoks njė tatuazh si i Rihanės
 
 
FOTOGALERI
Javėt e fundit tė shtatzėnisė, Linda Rama vizitė nė maternitet
 
 
FOTOGALERI
Jessica Alba nė super formė mė bashkėshortin nė plazh
 
 
FOTOGALERI
Bleona zhvishet sėrish nė njė set fotografik
 
 
FOTOGALERI
Gėzuar 3-vjetorin e lindjes Harper Beckham!
 
 
FOTOGALERI
Lutje dhe iPhone, pritja e ushtarėve izraelitė nė kufirin me Gazan
 
 
FOTOGALERI
Cameron Diaz nudo nė filmin e ri “Sex Tape’
 
 
FOTOGALERI
Ēiljeta tepėr seksi, nė plazh me tė birin
 
 
FOTOGALERI
Will Smith nė Ibiza ndiqet nga femra topless!
 
 
FOTOGALERI
Kim Kardashian seksi qė 14-vjeē, Ja fotoja!
 
 
FOTOGALERI
Ermal Mamaqi, ēfarė notari!!!
 
 
FOTOGALERI
Berati, oaz i historisė dhe i mrekullisė sė artit